İyi Gelen Şeyler

Domates Alerjisi Belirtileri Tedavisi

Domates alerjisi genel olarak kişinin domateslere karşı aşırı derecede duyarlı olması durumudur. Türk mutfağında yer alan yemeklerin neredeyse %80’lik kısmında domates kullanıldığı için domates alerjisi kontrol altında tutulması zor olan bir alerjidir. Domates alerjisi belirtileri ortaya çıktığı zaman yaşam kalitesini düşüren durumlar ortaya çıkar. Bunların ortadan kaldırılması için de domates alerjisi tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Domatesi incelediğimizde çiğ domates içerisinde yer alan proteinlerin bu sebzenin alerji yapmasına neden olduğunu görüyoruz. Domates ısıya maruz kaldığında yani pişirildiğinde ya da kızartıldığında bu proteinlerin etkilerinde ciddi anlamda düşüş olur. Bu da domates alerjisi olmasına rağmen pişmiş domates tükettiği zaman kişide alerjik tepkimelerin oluşmamasını sağlar. Bazı kişiler az miktarda domates yese bile bu kişilerde de alerjik reaksiyonlar oluşabilmektedir. Bu durum kişide alerji seviyesinin yüksek olduğunu gösterir. İlgili kişiler domatesi pişirerek ya da kızartarak tüketse bile alerji seviyeleri yüksek olduğundan dolayı domates alerjisi belirtileri ortaya çıkar.

Domates alerjisi nedir?

Domates alerjisi, temelde bu alerjiye eğilimli olan kişilerin domatesle temas ettiğinde aşırı duyarlılık reaksiyonlarının ortaya çıkmasıdır. Bu da aslında domatesin bir temas alerjisi olduğunu gösterir. Domates alerjisi bebeklerde görülebileceği gibi yetişkinlerde de gözlemlenebilir. Bebeklerin bağışıklık sistemi yetişkinlere oranla daha zayıf olduğu için bebeklerde ortaya çıkan reaksiyonlar bebeklerin daha fazla rahatsız olmasına neden olur. Domates alerjisi yaygın görülen ve kontrol altında tutulması zor olan bir alerji türü olmakla birlikte son zamanlarda daha fazla görülmeye başlanmıştır.

Domates alerjisi neden olur?

Domates alerjisi kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı meydana gelir. Bağışıklık sistemi kimi durumlarda domatesin içerisinde yer alan proteinleri zararlı birer madde olarak algılar. Bu zararlı madde algılayışı sonucunda vücut antikor üretmeye başlar. Antikorlarla domatesin içerisindeki proteinler etkileşime girdiği zaman histamin üretilir. Üretilen bu histamin vücudun çeşitli yerlerine saldırmaya başlar. İlk hedef her zaman yumuşak dokulardır. Deri bu yüzden domates alerjisi belirtilerinin ilk olarak ortaya çıktığı kısımlar arasında yer alır. Uzmanlar domates alerjisinin çoğu zaman genler aracılığıyla aktarıldığını belirtiyor. Eğer ailenizde domates alerjisi olan kişiler varsa sizde de bu alerjinin görülme ihtimali ciddi oranda yüksektir.

BENZER  Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir?

Domates alerjisi belirtileri

Domates alerjisi genel olarak cilt üzerinde tahrişlere ve çeşitli basit semptomlara neden olmaktadır. Ancak kimi zaman yaşamı tehdit edici nitelikte reaksiyonların oluşmasına ve ölüme dahi neden olabilir. Domates alerjisi ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabileceğinden dolayı domates alerjisi belirtileri ortaya çıktığı zaman tedavi sürecine geçilmelidir. Bu alerji türünü daha iyi bir şekilde analiz etmek istiyorsanız aşağıda yer alan domates alerjisi belirtileri listesinde yer alan belirtilere göz atabilirsiniz.

  • Deride döküntülerin olması, egzama ve deri kaşıntıları
  • Boğazın derinliklerinde ve dil üzerinde karıncalanma hissiyatının oluşması
  • Dilde, ağızda, boğazda ve yüzde şişkinliklerin meydana gelmesi
  • Burun akıntısına ek olarak kişinin solunumunun hırıltılı olması
  • Karında krampların meydana gelmesi, mide bulantılarının yaşanması ve kusma
  • Belirtiler kendisini en üst noktada gösterecek olursa nefes alıp vermede zorlanma, baş dönmeleri ve bilinç kayıpları dahi yaşanabilir.

Domates alerjisi tedavisi

Domates alerjisi net bir tedavisi olan rahatsızlık değildir. Bu yüzden yaşam kontrol altında tutularak alerjik reaksiyonlar yok edilmeye çalışılmaktadır. Bir kişide domates alerjisi gözlemlenirse ilk olarak tedavi sürecinde kişinin domates ve domates türevlerinden uzak durması sağlanır. Böylelikle semptomların oluşmasına neden olan proteinler vücuda alınmaz ve alerji belirtileri gözlemlenmez.

Türk kültüründe yer alan yemeklerin büyük bölümü domates içerdiği için kişide domates alerjisi ortaya çıkınca birçok yemekten mahrum kalabilir. Bu tip durumlarda domatese alternatif olacak besinler tercih edilmektedir. Domates yemeklerde genellikle sos olarak kullanılır. Domates alerjisi tedavisi üresince domates sosu yerine onun yerini tutabilecek türden bir sos olan beşamel sosu kullanabilirsiniz.

Oluşan histaminler alerjik belirtilerin ortaya çıkmasına neden olduğundan dolayı antihistamin ilaçları hastalığın tedavisinde kullanılır. Bu ilaçlar oluşan histaminleri dengeleyerek domates alerjisi tedavisi süresince kişinin rahatlamasını sağlar. Domates alerjisi cildin tahriş olmasına neden olan bir rahatsızlıktı. Bu tip durumlar için doktorlar tarafından reçete edilen kremler ve losyonlar kullanılır. Bu rahatsızlığın tedavisi yoktur yani kişi ömrü boyunca hastalıkla mücadele etmek zorunda kalacaktır. Alerjik reaksiyonları kontrol altında tutmayı öğrendiğiniz zaman hiç şüphesiz bu hastalık sizin için basit bir rahatsızlık haline gelecektir.

BENZER  Mantar Hastalıklarından Kurtulmak İçin En Etkili 8 Doğal Yöntem

Domates alerjisine iyi gelen şeyler

  • Elma sirkesi: elma sirkesi birçok rahatsızlığın mucize şifacısı olarak kabul edilir. Vücudun rahatsızlıklara karşı direncini arttırmak için herkes kesinlikle elma sirkesi içmelidir. Elma sirkesi içeriğinde yer alam maddeler sayesinde vücudun hastalıklarla daha iyi bir şekilde mücadele etmesini sağlar. Bu yüzden domates alerjisine iyi geldiği bilinmektedir.
  • Isırgan yaprağı: sahip olduğu antihistamin özelliği sayesinde domates alerjisine iyi gelen şifalı bitkiler arasında ısırgan yaprağı yer alır.
  • Probiyotikler: bağırsak hareketlerinin dengelenmesinde önemli olan probiyotikler, bağırsak hareketlerini dengeleyerek alerjik reaksiyonların daha az şiddetli bir şekilde meydana gelmesini sağlar.

Domates alerjisi tedavisi olmayan bir rahatsızlık olduğu için bu hastalığa alışmanız gerekmektedir. Domates alerjisi belirtileri ortaya çıkınca özellikle antihistamin içeriği olan yiyecekleri tüketerek alerjik reaksiyonların daha rahat bir şekilde atlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum yap