İyi Gelen Şeyler

Dudak Morarması Neden Olur Nasıl Geçer?

Basit bir sorunmuş gibi görünse de dudak morarması kimi durumlarda ciddi hastalıkların ön belirtisi olabiliyor. Dudak morarması genellikle uzun süre güneşe maruz kalınması ya da sigara içilmesi nedeniyle oluştuğu için önemsenmese de anemi gibi ciddi rahatsızlıklar da dudakların morarmasına neden olabiliyor. Dudak üzerinde yer alan deriye melanin maddesi renk vermektedir. Çeşitli sağlık sorunları ya da dış etkilerden dolayı deri üzerindeki melanin seviyesinde değişim olabilir ve bu durum da dudakların morarmasına neden olabilir.

Dudak morarması birbirinden farklı çeşitli sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıkan bir durum olsa da dudağa darbe alınması gibi durumlar da dudakların morarmasına neden olabiliyor. Bu morarmaların önüne geçmek için öncelikli olarak morarmaya neden olan etmenlerin tespit edilmesi ve sonrasında bu etmenler ortadan kaldırılarak tedavinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Darbe sonucunda oluşan morarmalar bir süre sonra kendiliğinden geçeceği için panik yapılmasına gerek yoktur ancak bir dış etkiye maruz kalmadan birden bire dudaklarınızda morarmalar olduysa bu durumun ciddi bir belirti olabileceğini aklınıza getirerek kesinlikle tıbbi destek alın.

##BU YAZIDA OKUYACAKLARINIZ##
>> Dudak morarması neden olur (#1)
>> Dudak morarması nasıl geçer? (#2)

Dudak morarması neden olur?

  • Vitamin eksikliği: dengesiz beslenme sonucunda vücudun ihtiyaç duymuş olduğu vitaminler yeterli oranda alınmazsa bu durum dudakların morarmasına neden olur. Bir kişi dengeli beslenmiyorsa sadece beslenmesinin yanlış olduğunu anlamak için dudaklarına bakılması yeterlidir. Vitamin kaynaklı olarak dudaklarda morarmalar meydana geldiyse panik yapılmasına gerek yoktur. Doktorunuzun size önereceği beslenme zincirine uyarak ihtiyacınız olan vitaminleri yeterli oranda almaya başladığınızda bu morarmalar yok olacaktır.
  • Anemi: kan içerisinde yer alan kırmızı kan hücreleri yüksek oranda azalacak olursa ortaya anemi adı verilen sağlık sorunu çıkacaktır. Anemi hastalığı kan akışının bozulmasına yani dengesiz hale gelmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Vücudun her noktasına yeterli oranda kan gönderilememesine neden olan anemi cildin solgun bir hal almasına, dudaklarda morarmaların olmasına neden olur.
  • Dudak kuruması: cildin en önemli besin kaynağı nemdir. Eğer dudaklarda gün içerisinde sıklıkla kuruma olursa yani dudaklar yeterli oranda nemlenmezse bu durum bir süre sonra dudakların çatlamasına ve dudaklarda yaraların oluşmasına neden olacaktır. Dudaklarda çatlaklar oluştuğu zaman görünüş olarak morarmalar da ortaya çıkar. Dudak balmı kullanarak dudaklarınızı yeterli düzeyde nemlendirebilirsiniz.
  • Akciğer hastalıkları: solunum yolunda oluşan tümörler ya da akciğer kanseri gibi hastalıklar kişinin soluk alıp verme konusunda zorlanmasına neden olur. Soluk alıp verme zor hale gelince vücuda yeterli oranda oksijen alınamaz ve bu durum da kandaki oksijen değerlerinin hızla düşmesine neden olur. Kandaki oksijen değerleri düşünce kanın rengi ciddi anlamda koyulaşır. Bol miktarda kan bulunan dudaklarda da bu nedenlerden dolayı morarmalar meydana gelebilir.
  • Kalp hastalıkları: kalpte meydana gelen sorunlar kendisini ilk olarak dudakların morarmasıyla gösterir. Genelde sigara tüketen kişilerde damar tıkanıklığı meydana gelir ve bu durum kalbin yeterli oranda beslenememesine neden olur. Bu durum da sonrasında dudakların morarmasına neden olmaktadır. Dudak morarmaları arasında en ciddi olarak görülen şeylerin başında kalp hastalıkları nedeniyle ortaya çıkan morarmalar yer alır.
  • Susuzluk: yaşam kaynağımız olan su yeterli oranda alınmazsa hücrelerde ölümler başlar. Özellikle uzmanlar cilt suya doymazsa bu durum cilt hücrelerinin ölmesine neden olur şeklinde tanımlamalar yapmaktadır. Bu yüzden dudaklarımızda morarmaların olmaması için gün içerisinde yeterli oranda su içmeye özen göstermeliyiz.
BENZER  Kestanenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tabi ki daha farklı nedenlerden dolayı da dudaklarda morarmalar olabilmektedir. Alkol ve sigara tüketimi, dudağa darbe alınması, siyanoz gibi sağlık sorunları da sıklıkla dudaklarda morarmaların olmasına neden olmaktadır. Görüldüğü üzere basit sağlık sorunları dudaklarda morarmaların olmasına neden olduğu gibi kimi ciddi sağlık sorunları da dudakların morarmasına neden oluyor. Bu yüzden dışarıdan darbe alınmadan birden bire ortaya çıkan dudak morarmalarının nedeni araştırılmalıdır.

Dudak morarması nasıl geçer?

Görüldüğü üzere dudakların morarmasına birbirinden farklı sağlık sorunları neden olabiliyor. Bu yüzden dudak morarması tedavisi sırasında sabit bir tedavi uygulanmamaktadır. Morarmaların ortadan kalkması için ilk olarak dudakların morarmasına neden olan faktörlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Sorunun neyden kaynaklandığını bireysel olarak tespit etmeniz mümkün değil. Bu yüzden morarmaları ortadan kaldırmak için uzman bir doktora muayene olun.

Morarmalar cilt hücrelerinin ölmesinden dolayı meydana geldiyse cilt hücrelerini yenileyerek morarmaların yok edilmesi mümkündür. Limon ve bal kullanılarak yapılan maskeler cildin üzerinde yer alan hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar. Sıkılmadan bir süre boyunca dudaklarına bu ürünlerle maske yapacak olursanız hücre yenileme hızı artacaktır ve bu da morarmaların yok olmasını sağlayacaktır.

Dudaklardaki morarmalar yeterli oranda su tüketilmemesi neden olabiliyor. Bu yüzden günde minimum 2 litre su içmeye herkes özen göstermelidir. Tüketilen su ayrıca dudakların nemlenmesini sağlayacaktır. Nem oranı düşük bir yerde yaşıyorsanız dudaklarınızda yüksek oranda kuruma vardır ve bu durum da morarmalara neden oluyordur. Bu tip durumlarda sadece su tüketerek dudakların nemlendirilmesi mümkün olmayabilir. Bu yüzden dudakları nemlendirmek için dudak balmı gibi ürünler kullanılabilir.

Uzun süre güneşte kalınması da dudakların morarmasına neden olmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde güneşin zararlı ışınlarının yüksek oranda olduğu zaman aralıklarında güneşe çıkmamaya çalışın. Çok mecbur kalmanız durumunda dudaklarınıza kesinlikle güneş koruyucu sürün. Buna dikkat ettiğiniz müddetçe dudaklarınızda morarma olmayacaktır. Dudaklardaki morarma kanser ya da kansızlık gibi nedenlerden dolayı oluyorsa alternatif tığ dünyasından derman aramak yeni modern tıbbın nimetleri tercih edilmelidir. Doktorunuz ihtiyaç görülmesi halinde sizlere tedaviyi destekleyecek yönde alternatif tıp yöntemleri hakkında da bilgiler verecektir.

Yorum yap