İyi Gelen Şeyler

Dünya’nın En İyi Yağ Yakıcı Çayı Yeşil Çay

Bütün spor dallarında bilinçli şekilde tüketilir. Yeşil çay, yapılan araştırmalar sonucunda en iyi yağ yakıcı olarak kanıtlanmıştır. Bu yazımızda yeşil çayın nerelerde kullanıldığı, ne derece etkili olduğu, bilinen gerçekleri ve tarihi hakkında kısa bilgiler vereceğim. Öncelikle tarihinden başlamak istiyorum.

Bilinen en yakın tarih m.önce 3 binli yıllarıdır. Özellikle kaynaklarda, Çin ile alakalı veriler var. Günümüzde de Çin’in en popüler içeceklerinden biriside yeşil çaydır. Dünya geneline baktığımız zamanlarda, binlerce yıl sonra diğer ülkelerde de yaygınlaşmıştır. Daha önce yazdığım bir makalemde, yeşil çay ile güzellik sırları hakkında bilgiler vermiştim. Yeşil çay sadece yağ yakmıyor, aynı zamanda güzellik iksiride denebilir.

Spor alemine göre yeşil çay, kalp atışını hızlandırır, konsantrasyonu artırır, yorgunluk giderir, termojenik etki gösterir ve yağ yakar.

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli

Spor dünyasına göre, yeşil çayın en ideal içilme aralığı aç karnınadır. Tabii, spor yapmadan öncede de içebilirsiniz. Benim önerim, yeşil çayı spor salonuna gitmeden 1 saat önce tüketin. Bu şekilde etkisini daha iyi görebilirsiniz. Zaten spor salonuna spor yapmaya gidecekler, gitmeden birkaç saat önce bir şey yememelidir. Hoş, profesyonel sporcular veya yediklerinden rahatsız olmayanlar idman öncesi de yemek yiyebiliyor. İstisnalar bu şekil olsa bile yeni başlayanlara tavsiyem, birkaç saat öncesinde bir şey yemeyin, sadece yeşil çay tüketin.

Yeşil Çay Ne Kadar İçilmeli?

Sporcular için bir ortalama 400 ml. yeşil çay yeterlidir. Yapılan 400 ml. çayı isteyen 1 litre suya tamamlayabilir. Böylelikçe bir litre yeşil çayınız olacaktır. Ben genelde bu şekilde tüketiyorum. Birçok ünlü sporcu da bunu tavsiye ediyor.

BENZER  Soğan Suyu Zayıflatır mı?

Spor yapmayan insanlar, sabah ve akşam birer fincan olacak şekilde tüketebilirler.

Yeşil Çayın Faydaları

 1. Antioksidan özelliği vardır
 2. Kansere karşı savaşır
 3. Kalp sağlığına ve kötü kolesterole iyi gelir
 4. Kan basıncını düşürür
 5. Diş çürümesini engeller/önler
 6. Diş ve diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir
 7. Metabolizmayı hızlandırır
 8. Kilo verdirir
 9. Bağışıklık güçlendirir
 10. Cilt kızarmalarına iyi gelir

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Taze olarak demlemelisiniz. Hazır olarak satılanları tavsiye etmem. Resimde göreceğiniz gibi, aktarcılardan 5 liralık alsanız bir ay yeter. Oldukça ucuzdur. Küçük bir fincan için demleyecek olanlar, kaynatılmış bir fincan suyun içine bir çay kaşığı yeşil çay atmalıdır. Daha sonra bir süre demlendikten sonra süzüp içebilirler. Daha büyük bardaklar/fincanlar kullananlar, üç çay kaşığı kadar yeşil çay kullanabilirler.

Yeşil Çayın Zararları/Yan Etkileri Nelerdir

Kalp sorunu olanlar, yüksek tansiyonu olanlar, böbrek, karaciğer, mide gibi sorunları olanlar doktora başvurmadan tüketmemelidir. Ters etkisi olabilir. Bunun yanında, hamile ve emziren anneler doktor kontrolü ile tüketmelidir. Çok tüketilen yeşil çay, uykusuzluk ve sinirlilik hali yaratabilir. Bunun için miktarı kesinlikle artırmayın.

Aşağıda yazacağım ilaçları kullananlar mutlaka doktora danışmadan yeşil çay tüketmemelidir. Aksi durumlarda, dogalguzellik.net sorumlu tutulmaz.

 1. Kalp ilaçları
 2. Beta-lactam
 3. Anksiyete ilaçlar (lorazepam, diazepam)
 4. Yüksek tansiyon ilaçları
 5. Clozaril
 6. Kan ilaçları / kan sulandırıcı/aspirin
 7. Lityum
 8. Kemoterapi ilaçları
 9. Antibiyotik
 10. Doğum kontrol ilaçları

Yorum yap