İyi Gelen Şeyler

E Vitamini Hangi Besinlerde Var?

Yağda çözülen vitaminlerden biri olan E vitamini, antioksidan etkisiyle hücre tahribatına yol açan serbest radikallere karşı koruma sağlar. Ayrıca E vitamini ve diğer antioksidanlar kalp hastalıkları ve kanser gibi hayati hastalıkların oluşmasına karşı vücudun direncini arttırır. E vitamini aynı zamanda kırmızı kan hücresi üretimine yardımcı olur ve vücudun K vitaminini efektif olarak kullanmasını sağlar. E vitamini eksikliği genellikle, gıdalar yoluyla alınan yağın çeşitli nedenlerle vücut tarafından işlenemediği kişilerde görülür. Kas zayıflığı, gözlerde istek dışı hareketler, görme sorunları, yürüyüş problemleri ve kas kütlesinin azalması ilerlemiş E vitamini eksikliğinin belirtileri arasındadır.

Ne Kadar E Vitamini Almalıyım?

Sağlıklı kişiler için günlük olarak alınması önerilen E vitamini miktarları şu şekildedir. 0-6 aylık bebekler 4 mg, 7-12 aylık bebekler 5 mg, 1-3 yaş arası çocuklar 6 mg, 4-8 yaş arası çocuklar 7 mg, 9-13 yaş arası çocuklar 11 mg. 14 yaşından büyükler içinse günlük tavsiye edilen E vitamini miktarı 15 mg’dır. Emzirme döneminde ise günlük ihtiyaç 19 mg’a kadar yükselebilmektedir.

Fazla E Vitamininin Bir Zararı Var mı?

E vitaminini sadece tükettiğiniz gıdalardan alıyorsanız bu konuyla ilgili herhangi bir yan etki veya zehirlenme ihtimali bilgisi bulunmamaktadır. Ancak fazla miktarda E vitamini takviyesi kullanıyorsanız bunun bazı yan etkilere yol açabileceğini unutmayın. Aşırı miktarda E vitamini almak kanama riskini arttırır ve mevcut kanamanın (adet dönemi gibi) daha uzun sürmesine neden olabilir. Bazı kişilerde kanın pıhtılaşmasını geciktirdiği tespit edilmiştir. Fazla E vitamini için üst sınır olarak 1000 mg gösterilmektedir ve bu normal olarak alınması gereken E vitaminin (yetişkinler için) yaklaşık 60 katıdır. Yani E vitamini tüketirken size zarar verebilecek kadar E vitamini almak pek kolay değil ancak takviye şeklinde E vitamini tüketenler yine de dikkatli olmalı.

BENZER  Enginarın Faydaları

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamini pek çok bitkisel gıdadan, doğal yağlardan ve kuruyemişlerden vücudun ihtiyaç duyduğu miktarlarda almanız mümkün. Aşağıdaki listede E vitamini bakımından zengin bazı besinler yer alıyor. Ancak bu gıdaların bazıları yüksek yağ ya da kalori değerleri nedeniyle özellikle yüksek kolesterol şikayeti olanlar ve kilo vermeye çalışanlar tarafından kontrollü olarak tüketilmelidir.  E vitamini eksikliği yaşadığınızı düşünüyorsanız daha hızlı bir tedavi için doktorunuzun önerdiği miktarda E vitamini takviyesi kullanabilirsiniz.

Buğday tohumu yağı
Ay çekirdeği
Badem
Ayçiçek yağı
Aspir yağı
Fındık
Fıstık ezmesi
Fıstık
Mısır yağı
Ispanak
Brokoli
Soya yağı
Kivi
Mango
Domates
Ispanak
Yeşil zeytin
Kekik
Kuru kayısı
Acı biber tozu
Paprika
Kanola yağı
Keten tohumu yağı
Soya yağı
Şam fıstığı
Kuşkonmaz

E Vitamininin Önemi

E vitamini kalp hastalıklarından korunmak ve özellikle damar sertleşmesini önlemek açısından önemlidir. Dolayısıyla yeterli miktarda E vitamini almak göğüs ağrılarını hafifletir, kalp krizi, felç riskini azaltır, tıkanan damarlar nedeniyle görülen bacak ağrılarını azaltır ve yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.

E vitamini ayrıca şeker hastalığı tedavisinde ve bu hastalığa bağlı komplikasyonların azaltılmasında önerilen vitaminler arasındadır. Akciğer ve ağız kanseri başta olmak üzere polip, prostat ve pankreas kanserine karşı vücudun direncini arttırabilir.

Alzheimer hastalarında ve bunamanın, hafıza zayıflığının diğer türleri için önerilir. Huzursuz bacak sendromu ve epilepsi tedavisinde diğer ilaçlarla birlikte E vitamini takviyesi önerilebilir.

Geç dönem hamilelikte tansiyonu kontrol altında tutmak için kullanılabilir. Adet öncesi sendromu, sancılı adet, menopoz sendromunun şiddetini azaltmak için tavsiye edilir.

Diyaliz ve radyasyon tedavisinin vücutta yarattığı olumsuz etkileri azaltmak için kullanılabilir.

E vitaminin önemi katarakt, astım, solunum yolu enfeksiyonları, cilt hastalıkları, güneş yanığı tedavisi, kısırlık, iktidarsızlık, kronik yorgunluk, peptik ülser ve alerji tedavisinde artabilir ve bu hastalıkların tedavisinde E vitamini takviyesi önerilebilir.

BENZER  Tok Tutan Gıdalar

Amerikan Kalp Derneği doktorunuz önermedikçe E vitamini takviyesi kullanmak yerine besin değeri yüksek olan, diğer vitamin ve mineraller bakımından da zengin olan ve E vitamini içeren doğal yağların, sebze ve meyvelerin, tam tahıllı gıdaların tüketilmesinin sağlık açısından daha yararlı olduğunun altını çiziyor.

E Vitaminin Etkisi

E vitamini aşağıdaki hastalıklardan/durumlardan korunmak ve bu hastalıkların/durumların tedavisi sırasında kullanılabilir.

Mesane kanseri
Alzheimer hastalığı
Sancılı adet
Adet öncesi sendromu
Kemoterapi
Karaciğer hastalıkları
İnme
Makula dejenerasyonu
Romatoid artrit
Gebelikte yüksek tansiyon
Diskinezi
Dispraksi
Çocuklarda böbrek sorunları
Parkinson hastalığı
Üveit
Güneş yanığı
Göz ameliyatı sonrası
Prematüre bebeklerde beyin ve kalp kanaması riskinin azaltılması
Fiziksel performans
Yaşlılarda enerji eksikliği
Radyasyonun neden olduğu fibrozis

E Vitamini ve Cilt Bakımı

E vitamininin antioksidan etkisi kozmetik cilt bakım ürünlerinde sık tercih edilen bir bileşen olmasını sağlamaktadır. Antioksidanlar vücudumuzda bulunan ve serbest radikal adı verilen moleküllerin cilde verdiği hasarı en aza indirir. Bu sayede kolajen üretimi devam ederek cildin aşırı kuruması önlenir ve kırışıklık oluşumu yavaşlar. E vitaminin cilde diğer bir faydası ise güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalarak aşırı yanan cildin kendini toparlama süresini kısaltmasıdır. Cildinizi yaz aylarında güneşe karşı korumak için illa yanmayı beklemeniz gerekmiyor. Güneşin yoğun olduğu aylarda E vitamini başta olmak üzere diğer vitaminleri düzenli olarak almak güneşin ciltte yarattığı hasarı en aza indirecektir.

En güçlü antioksidanlardan biri olan E vitamini vücut tarafından üretilmediğinden cildin görünümümü korumak için mutlaka gıdalar yoluyla yeterli miktarda alınmalıdır. Bunun yanı sıra E vitamini içeren cilt bakım kremlerini ve doğal yağları cilt yüzeyinde kullanmak cildi korumak ve kolajen üretimini arttırmak için önerilmektedir.

Yorum yap