İyi Gelen Şeyler

Ekmek Yerine Alternatif Yiyecekler – Canan Karatay

Ekmek yerine ne yenmeli? Ekmek olmadan olur mu yahu? Ekmeksiz hayat düşünemiyorum diyenler, bu yazımız sizler için! Prof. Dr. Canan Karatay hocamızın tavsiyeleriyle beraber başlıyoruz.

Canan Karatay diyor ki;

Ekmek, asla ve kat’a yenemez! Neden diye soranlara cevabı verelim; Dilin 4 tat alma duyusu vardır. Bunlar; acı, tatlı, tuzlu ve ekşi. Ekmek yendiği zaman bu 4 duyunun üç tanesi tabiri caizse siliniyor. İşte hocamızın ekmeği yasaklama nedenlerinden biri de bu durumdur. Aynı zamanda ekmek bağımlılık yapmaktadır.

Bağımlılık yapma nedeni ise yukarda verdiğim tat alma duyularının üzerinin örtülmesiyle alakalı. Yani, bu alanda faaliyet gösteren ticari beyinler bunu bildiği için, mısır şuruplarının içine früktoz katıyor. Böylece başta ekmek olmak üzere bütün hazır gıdalarda şeker bulunuyor.

Şeker hocamıza göre en tatlı zehir. Tıpkı bir uyuşturucu gibi bırakılması çok zor… Özellikle kilo vermek isteyenleri göz önüne alırsak, bu tip insanların bir dilim bile ekmek yemesi, onların diyetlerinin doğru gitmeyeceğini gösterir. Bu yüzden diyorum ki ekmeğin her türlüsü yasak!

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim;

Ekmeğin zararları arasında sadece şeker yok. İçine baktığımız zaman, raf ömrü uzasın, yumuşak olsun diye bir takım kimyasal maddeler katılıyor. İşte bunlar şekerle birleşince tıpkı bir bomba gibi zararlı oluyor.

Ekmek tüketen insanlar sürekli hasta olurlar. Ekmek genelde zararlı bakterileri de beslemektedir.

Dünya sağlık örgütü uyarıyor: Türkiye’de yaygın olarak tüketilen ekmek, kısıtlanırsa, hastalık oranları yüzde 30 azalır. İşte bu kadar önemlidir ekmeği yememek.

Ekmeğin zararlarından birazda olsa bahsetmeye çalıştım. Şimdi daha önemli püf noktalara geçelim;

Ekmek gibi glisemik indeksi yüksek bütün gıdalar insan sağlığı için zararlıdır. Ekmeğin glisemik indeksi yüzde 80 civarıdır. Beyaz ekmek olarak tüketilen ekmek, Türkiye’de özellikle günde 2-3 tane tüketiliyor. Ben 4-5 dilim ekmek tüketenlere kızarken, bu rakamları telaffuz etmeye korkuyorum.

BENZER  Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Zaten glisemik indeksi yüksek gıdalardan alınan kaloriler, sizi tekrar acıktırır ve asla kilo veremezsiniz. Bunun birde hastalık boyutu var! Bu arada yine ünlü bir üniversitede yapılan araştırmalara göre, glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenenlerin, kronik rahatsızlıkları azalttığı tespit edilmiştir.

Kilo Problemi Olmayanlar Hangi Ekmek Türünü Yiyebilir?

Bu konuda Canan Karatay hocamız şu ekmek grubu ve lahmacun tipini öneriyor;

  1. Konya yöresine ait doğal etli ekmek (sade olacak, peynirsiz)
  2. Lahmacun (Lahmacunu hazır almayacaksınız, kendiniz yapacaksınız. Mayasız ve ince hamur)

Canan Karatay’ın ekmek ya da hamurlu bir öneri vereceğini hiç düşünmezdiniz dimi? Aslında bunu düşündüyseniz konuyu tam olarak kavramamışınız demektir. Canan Karatay 60 yıl içinde çıkan her şeyi reddeder. Bu 60 yıl içinde çıkan her şeyde oynama vardır. Sizler kendi yaptığınız, organik olduğundan emin olduğunuz şeyleri rahatlıkla tüketebilirsiniz. Canan hocamızın reddettiği ekmek türleri hazır ekmeklerdir. Yani, markette satılan, büfelerde satılan ekmek türledir. Bu ekmek türleri son derece zararlıdır.

Bu arada, lahmacun tüketecekler bol maydanoz ve soğanlı tüketmelidir. Aynı zamanda ev ayranı da yanında eşlik ettirilmelidir. Böylece birbirini dengeleme söz konusu olacaktır.

Ekmeği birden bire kesemiyorum hangi ekmek türünü tüketmeliyim?

İşte böyle olanlara da bir önerimiz var. Normalde bu yazıyı okuduğunuz andan itibaren ekmek yemeyi bıçak gibi kesmelisiniz. Ancak bunu başaramayacak kişilere Canan Karatay hocamız şu ekmek türünü öneriyor;

  1. Elazığ ve Malatya yörelerine ait yufka ekmeği ya da tandır ekmekleri abartılmadan, dilimler halinde tüketilebilir.

Bunun dışındaki insanlar, ekmek yerine bulgur, buğday gibi ham maddeleri tüketmelidir. Esmer bulgur ile salatayı afiyetle yiyebilirsiniz.

BENZER  Yumurtanın Faydaları

Ekmek Yerine Ne Yenmeli?

Ekmek yerine geçecek birçok sağlıklı karbonhidrat vardır. Bunlar;

Buğday, fasulye, mercimek, sebze, kuruyemiş, esmer bulgur gibi karbonhidratlardır.

İşte böyle, bir makalemizin daha sonuna geldik. İçeriğimiz tamamen Canan Karatay’ın fikirleri ve araştırmalarına dayalıdır. Gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Eğer makalemizi değerli bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı ihmal etmeyin, keyifle kalın.

Yorum yap