El Ayak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

Özellikle el ve ayaklarda şişkinliklerin meydana gelmesi sıklıkla gözlemlenir. El ayak şişmesinin nedenleri incelenecek olursa bu sağlık sorununa en çok ilgili bölgelerde yer alan dokuların su tutmasının neden olduğu görülür. Dokuların su tutup şişkinliğin meydana gelmesi tıp dünyasında “ödem” olarak isimlendirilir.

Tabii ki el ayak şişmesinin nedenleri bunlarla sınırlı değildir. Bazı ciddi sağlık problemlerinin de el ve ayaklarda şişkinliklerin meydana gelmesine neden olduğu bilinmektedir. Eğer elinizde ve ayağınızda normal denilmeyecek kadar çok şişkinlik meydana geldiyse bu problemin oluşmasında lupus, hormon dengesizlikleri, karaciğer ve böbreklerde meydana gelen çeşitli sağlık sorunları neden olmuş olabilir. Böylesine önemli sağlık sorunlarının el ve ayaklarda şişkinliklerine neden olma ihtimali olduğu için ilgili bölgelerde şişmeler meydana gelince ilgili durum önemsenmeli ve alanında bir uzman doktora görülmelidir.

El ve ayaklarda şişliklerin meydana gelmesinin daha çok sayıda nedeni vardır. Şimdi sizlere maddeler halinde ilgili şişkinliklerin oluşmasına neden olabilecek faktörleri belirterek şişkinliklerin neyden ileri geldiğini saptamanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

El Ve Ayak Şişmesinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

1. Uzun süre ayakta durulması ayakların şişmesine neden olabilir

Ayaklarda şişkinliğin meydana gelmesinin en çok karşılaşılan nedeni kişinin uzun süre ayakta durmasıdır. Özellikle uzun süre boyunca sabit pozisyonda hareket etmeden ayakta durulması kasların hareketsiz kalmasına ve buna bağlı olarak kan akışının azalıp ayaklarda şişkinliklerin meydana gelmesine neden olur.

Eğer uzun süre boyunca sabit pozisyonda ayakta durmanızı gerektiren bir mesleği icra ediyorsanız zaman zaman ayaklarınızda şişliklerin meydana gelmesi doğal bir durumdur. İlgili durum sürekli olarak tekrarlanırsa varis adı verilen sağlık probleminin ortaya çıkma ihtimali vardır. Varis gibi ciddi bir sağlık sorunu ile karşılaşmamak için uzun süre ayakta durmak zorunda kalan kişiler belirli zaman aralıklarında hareket ederek kan akışının düzenli bir şekilde gelişmesini sağlamalıdır. Düzenli bir şekilde hareket edilmesi ayakların şişmesini engelleyeceği gibi varis gibi sağlık problemlerinin de önüne geçecektir.

2. Aşırı tuz tüketimi el ve ayaklarda şişkinliklere neden olur

Tuz, özellikle böbreklerin baş düşmanıdır. Aşırı derecede fazla tüketilmesi böbreklerin süzmesi gereken sıvıları yeterli oranda süzememesine ve buna paralel olarak vücutta su birikmesine neden olur. Biriken bu su da el ve ayaklarda şişkinliklerin meydana gelmesine neden olur.

İnsan vücudu ele alındığında vücudun belirli bir tuz dengesinin olduğu görülmektedir. Aşırı tuz alınması bu dengenin bozulmasına neden olur. Eğer çok fazla tuz tüketiyorsanız ayak ve ellerinizde meydana gelen şişkinliklerin temel sebebi tüketmiş olduğunuz tuz olabilir. Tuz oranı düşük olan bir beslenme zincirini benimseyerek el ve ayaklarınızda olan şişkinliklerin bir süre sonra ortadan kalkmasını sağlamanız mümkündür.

3. Hamilelik döneminde el ve ayaklarda şişlikler meydana gelir

El ve ayak şişmesinin nedenleri arasında hamilelikte yer alır. Hormonsal dengesizliğin gebelik döneminde aşırı şekilde yaşanması bu şişmelerin meydana gelmesinde etkilidir.

Hamilelik döneminde bebeğin içerisinde yer aldığı plasenta relaksin adı verilen bir hormon salgılar. Bu hormon leğen kemiğinin çevresinde yer alan bağ dokularda gevşemelerin meydana gelmesine, ayak eklemlerinde büyümelerin olmasına neden olur. Bu etkisinden dolayı hamilelik döneminde sıklıkla ayak şişmesi gözlemlenen bir durum olarak karşımıza çıkar.

Hamilelik döneminde el ve ayak şişmesi normal bir durum olarak görülse de aniden ortaya çıkan ve büyük oranda şişme boyutuna sahip durumlarda kesinlikle ilgili sorunun altında yatan problemi tespit etmek için alanında uzman bir doktora görünmek gerekmektedir.

Hamilelik dönemindeyseniz ve sıklıkla el ve ayaklarınızda şişkinlikler meydana geliyorsa gün içerisinde daha fazla hareket etmeye çalışın. Ayrıca dinlenme sırasında bacaklarınızı yukarıda tutun. Örneğin dinlenirken bacaklarınızın altına yastık koymanız ayaklarınızda şişkinliklerin daha az olmasını sağlayacaktır.

4. Ellerin fazla kullanılması şişliklere neden olabilir

Gün içerisinde parmakların fazla kullanılması ellerde şişliklerin oluşmasına neden olabilir. Özellikle iş yaşamında gün içerisinde uzun süre boyunca bilgisayar kullanmak zorunda olan kişilerde elde meydana gelen şişkinlikler daha fazla gözlemlenir. Parmaklarınızı sıklıkla kullanmanızın gerekli olduğu bir işle meşgulseniz gün içerisinde belirli zaman aralıklarında mola vermeye çalışın. Parmaklarınızı esnetecek özellikte olan egzersizleri yapmanız kan akışının artmasını ve bu sayede şişliklerin azalmasını sağlayacaktır.

5. Adet öncesi gerginlik el ve ayak şişkinliklerine neden olur

Adet öncesinde gerginlik yaşamayan bayan yok gibi bir şeydir. Adet öncesi gerginlik sendromu olarak adlandırılan bu durum el ve ayaklarda şişliklerin yaşanmasına neden olmaktadır. Adet olmadan önceki hafta adet öncesi gerginlik sendromu yaşıyorsanız el ve ayaklarınızda şişlikler meydana gelebilir ve korkacak bir durum söz konusu değildir. Bu durumun yaşanmasında ki temel sebep vücutta meydana gelen hormonsal değişimlerdir.

Doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda adet gecikmeleri meydana geldiği için adet öncesi gerginlik sendromu bu kişilerde daha etkili bir şekilde kendisini gösterir. Bu da beraberinde doğum kontrol hapı alan kişilerde el ve ayak şişkinliklerinin daha fazla görülmesine neden olur. Aslında bu duruma adet gecikmesi neden olmamaktadır. Kullanılan doğum kontrol hapları kişinin hormonsal dengesizlik düzeyinin artmasına neden olduğundan ötürü bu şişkinlikler meydana gelir.

6. Kullanılan ilaçlar yan etki olarak el ve ayak şişkinliklerine neden olabilir

Kullanılan bazı ilaç türleri vücutta tuz birikmesine neden olarak kişinin vücudunda aşırı su birikmesine ve el ayak şişmesine neden olur. Östrojenler, yüksek tansiyon ilaçları, diyabet ilaçları ve steroid ilaçlar el ve ayak şişmesine neden olan bazı ilaç türleri arasında yer alır.

Eğer genel sağlığınızı korumak için bu ilaçları periyodik olarak tüketmeniz gerekiyorsa eskisine oranla daha az tuz tüketmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede ilgili şişkinliklerin ortaya çıkma ihtimalini büyük oranda düşürürsünüz.

7. Derin damar trombozu ayak şişmesine neden olur

Derin damar trombozu, kan dolaşım bozukluğu arasında yer alır. İlgili rahatsızlık damarlar içerisinde kan pıhtılarının birikmesine ve damarların fonksiyonlarını gerçek anlamda yerine getirememesi ne neden olmaktadır. Bu durum da beraberinde bacaklarda ciddi anlamda şişliklerin oluşmasına neden olur.

Aşırı sigara tüketimi, kanser, doğum kontrol hapları, gebelik, kalp rahatsızlıkları ve obezite gibi sağlık sorunları derin damar trombozu hastalığını tetikleyerek ayaklarda şişliklerin oluşmasına neden olabilir. Derin damar trombozu müdahale edilmemesi durumunda ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getireceğinden dolayı ilgili durumla karşılaşır karşılaşmaz alanında uzman bir doktora gidilmelidir.

8. Böbrek yetmezliği el ayak şişmesi nedenleri arasında yer alır

Böbreklerin en önemli görevi vücutta yer alan fazla sıvının boşaltılmasını sağlamaktır. Kişide böbrek yetmezliğinin olması vücutta yer alan sıvıların yeterli oranda vücuttan uzaklaştırılamamasına ve vücutta sıvı birikmesine neden olur. Bu durum özellikle ayaklarda şişmelerin olmasına neden olmaktadır.

Böbrek yetmezliği nedeniyle meydana gelen şişlikler elbette sadece ayaklarda olmaz. Ellerde ve yüz bölgesinde de böbrek yetmezliği nedeniyle şişkinliklerin meydana gelme ihtimali vardır. Eğer el, ayak ve yüz bölgenizde böbrek kaynaklı olarak şişliklerin meydana geldiğini düşünüyorsanız böbrek kaybı gibi ciddi sağlık sorunları yaşamamak adına en kısa süre içerisinde bir doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

9. Fazla kilolar el ayak şişmesi nedenleri arasında yer alır

Kişinin fazla kilolu olması, dokuların etrafında yağ birikmesine neden olur. Bu durum kan akışının yeterli düzeyde gerçekleşememesine ve vücudun belirli kısımlarında şişkinliklerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Kişi fazla kilolara sahipse bu durum vücudun en uç kısımları olarak kabul edilen el ve ayaklarda yeterli kan akışının sağlanamamasından dolayı şişliklerin oluşmasına neden olacaktır.

10. El ve ayak şişmesi lenf ödeminden kaynaklanabilir

Vücutta yer alan lenf sistemi, dokularda yer alan sıvıların uzaklaştırılmasında sorumludur. Lenf sisteminde meydana gelen ödemler ilgili sıvıların uzaklaştırılamamasına, el ve ayaklarda şişkinliklerin meydana gelmesine neden olmaktadır.

El ve ayak şişmesi nedenleri bazen basit sorunlar olsa da olayın altında ciddi sorunların da yer alma ihtimali vardır. Bu yüzden vakit kaybetmeden daha ciddi sağlık sorunlarıyla mücadele etmemek için en basit durumlarda bile doktora gidilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here