İyi Gelen Şeyler

El Ve Ayak Nasırlarına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

El Ve Ayak Nasırlarına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bitkisel yöntemler ile nasır tedavisine başlamadan önce sizlere belirtileri ve oluşumu hakkında bilgi vermek istiyorum. Özellikle ellerde oluşan nasır spor yapanlarda ve işçilerde görülebilir. Genel olarak ayakta çıkan nasırlar araştırma konusu olmuştur. Spor yapanlarda dumbell tutma/işçilerde ise sürtünme ile derinin tabaka haline gelip sertleşmesine verilen isimdir. Uzun süreli ve ağırlık hissettiren sürtünmeler ile oluşur.

El ve Ayaklarda Nasırın Belirtileri Nelerdir?

  1. Gözle görülecek şekilde çıkıntı
  2. Deride oluşan sert tabaka
  3. Kuruma/soyulma çatlama

Bu ve benzeri durumlar meydana gelebilir. En çok diyabetli kişilerde oluşur. Derinin sürtünmesini kolaylaştıran şekilde ayakkabı giymek başlıca nasır sebebidir. Spor yapanlarda ya da beden işçilerinde ise el ile tutulan bir maddenin ağırlıkla birleşmesi sonucu oluşur. Bu konuda çorapsız ayakkabı giyilmemesini tavsiye ediyoruz. Yine ek olarak doğru ayakkabı seçimi de yapmak zorundasınız. Özellikle dar ayakkabılardan uzak durmalısınız. Dar ve sert ayakkabılar nasır oluşmasının asıl nedenidir.

Bunların dışında sporcu ve el işçileri eldiven kullanarak nasır oluşumunu bir nebzede olsa engelleyebilir. Tamamen engelleyecek yöntem yoktur. Bu makalemizde sizlere nasır oluştuktan sonra etkili bitkisel yöntemler ile tedaviyi hızlandıracak karışımlar veriyoruz. Bu bitkisel/doğal karışımlar ile nasırı tedavi edebilirsiniz.

Nasır Tedavisinde Ponza Taşı

Nasır oluşmuş bölgedeki ölü hücrelerin soyulmasını sağlar. Her banyoda mutlaka bulunması gereken bu taş, ılık su ile duş aldıktan sonra kullanılmalıdır. Yani, derinin yumuşamasını beklemelisiniz.

Nasır Tedavisinde Mısır Nişastası

Özellikle ayaklar için öneriyorum. Ayağı normalden çok terliyorsa bu bakteri oluşumuna da neden olur. Hal böyle olunca mikropların sayısı artar. Nasır oluşumunda bu durumu da göz önüne almalısınız. Mısır nişastasını ayağınıza yedirip bir süre bekletip durulayın. Daha sonra ıslak kalmayacak şekilde kurutun. Terleme konusunda Adaçayı oldukça önemli bir bitkisel tedavi yöntemidir. Konumuzu mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

BENZER  ​Cilt Bakım Ürünlerinin Son Kullanma Tarihi Geçer mi?

Nasır Tedavisinde Aspirin

Bildiğiniz ağrı kesici/kan sulandırıcı aspirin, nasır tedavisinde de kullanılabilir. Bunun için bölgeye göre 1 ya da iki adet aspirini ezip, bir damla su ekleyip kıvama getirin. Daha sonra nasırlı bölgeye uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrası nasırlı bölgenin sarılması gerekiyor. Bu işlemi gece yapıp sabaha kadar sargılı bırakın. Bu işlemi nasır geçene kadar uygulayın. Takriben 15 gün içinde geçecektir.

Nasır Tedavisinde Limon

Limon tedavisi de birçok konuda etkili olduğu gibi nasır tedavisinde de etkilidir. Taze limon dilimini aspirinde olduğu gibi nasırlı bölgeye katıp sargı bezi ile kapatın. Yine etkili sonuçlar alabilmek için birkaç gün tekrar etmeniz gerekebilir.

Nasır Tedavisinde Hint Yağı

Hint yağını aktarcılar nasır için önerirler. Herhangi bir aktarcıya gittiğinizde size ilk önereceği yağdır. Etkili sonuçlara vesile olduğunu biliyoruz. Yağ deriyi yumuşatıp ölü deriyi atmaya yarıyor. Etkinliğini arttırmak istiyorsanız ponza taşı ile bunu tatbik etmelisiniz. Birkaç gün tekrar yaparak iyileşme süresini hızlandırabilirsiniz.

Nasır Tedavisinde Ananas

Ananasın ağrı kesici özelliği vardır. Ağrılı nasırınız varsa ve elinizde ananas varsa mutlaka tavsiye ederiz. Uygulamak için bir dilim ananası nasırlı bölgeye katıp üzerini sarın. Bir gün bekledikten sonra değişimi gözlemleyebilirsiniz.

Nasır Tedavisinde Karbonat Ve Limon

Karbonat ve limonun cilt sağlığına faydalarını daha önce yazmıştık. Bu ikilinin nasır tedavisinde de etkili olduğunu söyleyebiliriz. Uygulaması ve her evde bulunması ile birlikte en pratik çözümlerden birisi oluyor. Uygulama için limon ve karbonatı karıştırın. (1 yemek kaşığı karbonat aynı miktarda da limon suyu) Nasırlı bölgeye güzelce yedirip bir gün bekletin. Etkili olması için her gece tekrarlayın. Üç gün içinde değişimi göreceksinizdir.

Nasır Tedavisinde Papaya

Papaya cildi güzelleştirmek ile kalmıyor nasır tedavisinde de kendini gösteriyor. Evinizde papaya varsa bir parça kesip nasırlı bölgeye katın. Daha sonra sarıp bir gün bekletin. Bu şekilde birkaç gün tekrar edip, iyileşme sürecini hızlandırın.

Nasır Tedavisinde Tebeşir

Çocukken baş ağrısı yapsın diye tozu yutulan tebeşir, nasır tedavisinde oldukça etkilidir. Okullarda şimdi sanıyorum kartuşlu tahta kalemleri kullanılıyor. Önceleri tebeşir kullanılırdı. Bir yerden temin ettiğinizi varsayarak, tebeşiri toz haline getirip içine çok az su ekliyoruz. Sargı bezi ile sarıp bir gün bekletin. Etkili yöntemlerden birisi olup, iyileşme süreci için birkaç defa tekrar etmenizde fayda vardır.

BENZER  Saç Kırıklarını Kendin Al!

Nasır Tedavisinde Papatya Çayı

Papatya çayı tonik görevi gibi nazır tedavisinde de yardımcıdır. Uygulaması oldukça basittir. Sakinleştirici etkisi ile bilinen papatya çayını ilk tüketin daha sonra ise demini nasırlı bölgeye masaj yaparak yedirin. Bu işlemden 10 dakika sonra ponza taşı ile ölü deriyi çıkartın.

Nasır Tedavisinde Taze İncir (İbrahim Saraçoğlu Öneriyor)

İbrahim Saraçoğlu inciri öneriyor. Henüz olgunlaşmamış incir gerekmektedir. Olgunlaşmamış inciri biraz su ile ezip nasırlı bölgeye uygulayın. İyileşme sürecini hızlandırmak için birkaç defa tatbik etmelisiniz.

Nasır Tedavisinde Elma Suyu, Elma Sirkesi Ve Çay Ağacı Yağı

Etkili yöntemlerden birisidir. Elma suyunu, sirkesini ve çay ağacı yağını karıştırın. Ölçü olarak göz kararı ile yetinebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz birer yemek kaşığı kadardır. Çay ağacı yağı 2 çay kaşığı kadar olmalıdır. Uygulanışı ise, ılık su dolu bir kabanın içine söylediğimiz şekilde malzemeleri katın. Daha sonra ayağınızı suda bekletin. En fazla 10 dakika bekletebilirsiniz. Ayağınızı çıkardıktan sonra durulayın. Daha sonra ise çay ağacı yağını nasırlı bölgeye iyice yedirin. Yağdan sonra durulamanız gerekmemektedir.

Nasır Tedavisinde Soğan

Her evde bulunabilen soğan, nasır tedavisinde de etkilidir. Uygulanması oldukça basittir. Birkaç soğan dilimini nasırlı bölgeye katıp güzelce sarın. Gece yatmadan önce uygulayıp sabah çıkartabilirsiniz. Etkili olması için en az bir hafta uygulamalısınız.

Nasır Tedavisinde Sarmaşık Yaprakları Ve Sirke

Herhangi bir sirke olabilir. Önerimiz elma sirkesidir. Bir kabın içine biraz sarmaşık yaprağı katın ve üzerine sirke ekleyin. Bu karışım bir gün boyunca beklenmelidir. Daha sonra suyu süzüp biraz bayat ekmek ile sirkeyi ıslayın. Ekmeği nasırlı bölgeye katıp bez ile sarın. Bu yöntem bir gün boyunca nasırlı bölgede kalmalıdır. Etkisi anında kendini gösterir.

BENZER  Yüzünüzde Ki Tüylerden Bu Tarifle Kurtulun!

Nasır Tedavisinde Terebentin Yağı

Terebentin yağı boya işlerinde inceltici olarak kullanılır. Bu yağı temin edip, nasırlı bölgeye uygulayın. Tatil günlerinizde eliniz/ayağınız rahatken uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Yağı iyice yedirmelisiniz. Gün içinde birkaç defa tekrarlamak süreci hızlandırır.

Nasır Tedavisinde Sirke

Herhangi bir sirke olabilir. Sade sirkeyi pamuğa batırıp nasırlı bölgeye katın. Daha sonra sargı bezi ile sarıp bir gün boyunca bekletin. İşlem tamamlandıktan sonra ılık su ile temizleyin. Etkili yöntemlerden olduğu bilinmektedir.

Nasır Tedavisinde Yulaf Ezmesi

Sporcuların tok tutması için yediği bir lif kaynağıdır. Nasır tedavisinde etkisi yine azımsanmayacak kadardır. Uygulanması oldukça basittir. Öncelikle bir yemek kaşığı yulafı biraz suda kaynatın. Ilıdıktan sonra nasırlı bölgeye katıp, sargı bezi ile sarın. Bu şekilde bir gün boyunca kalmalıdır.

Nasır Tedavisinde Sarımsak

Yine tatil günlerinizde tavsiye ettiğimiz yöntemdir. Gerek kokusu, gerek yakıcı özelliği ile uzun süre uygulanamaz. Uygulamak için bir diş sarımsağı masaj yaparak nasırlı alana yedirin. Birkaç dakika sonra ılık su ile temizleyin. Aradan birkaç saat geçtikten sonra tekrar uygulayın.

Nasır Tedavisinde Bira Mayası

Bira mayası ile biraz limon suyunu karıştırıp nasırlı bölgeye uygulayın. Gün içinde ovarak birkaç defa uygulayabilirsiniz.

Nasır Tedavisinde Meyan Kökü

Meyan kökü nasır tedavisinde yine etkili yöntemlerden birisidir. Birkaç meyan kökünü hardal yağı ile birleştirip kıvama getirin. Nasırlı bölgeye uygulayıp sarın. Bir gün bekledikten sonra sargı bezini kaldırarak ılık su ile bölgeyi temizleyin. Etkili sonuçlar alabilmesi için birkaç defa tekrarı gerekebilir.

Nasır Tedavisinde Zerdeçal Ve Bal

Doğal bal ve zerdeçal bir araya gelirse etkili olmaz mı? Kesinlikle olur. Zerdeçal birçok tedavide olduğu gibi nasırlı bölgeleri de iyileştirme konusunda da etkilidir. İkisini karıştırıp nasırlı bölgeye uygulayın. Birkaç gün tekrar ederek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Nasır Tedavisinde Buzbuz

Son olarak sizlere buzlu tedaviyi öneriyorum. Eğer nasır taze ise ve acıyorsa buz ile kompres yapabilirsiniz. Acıyı alıp, uyuşturacaktır.

Yorum yap