İyi Gelen Şeyler

Ella Ertesi Gün Hapı Nedir Yan Etkileri

ELLA ertesi gün hapı en çok tercih edilenlerden biridir. Bu hapın ismini ilk defa duyanlarınız olduğundan dolayı Ella ertesi gün hapı nedir ve Ella ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir konusunda bilgiler vereceğiz.

Ella ertesi gün hapı nedir?

Bir dönemin en çok tercih edilen doğum kontrol haplarından birisi Norlevo adlı doğum kontrol hapıydı. Bu hapın yerine bir süre sonra piyasaya sürülen hap Ella adlı ertesi gün hapı oldu. Ella ertesi gün hapı en etkili doğum kontrol hapları arasında yer alıyor. Olumlu etkileri olsa da sıklıkla kullanılması halinde çeşitli zararları da ortaya çıkabilmektedir. Eğer gebelikle alakalı istenmedik bir durumla karşılaştıysanız ve Ella adlı bu doğum kontrol hapını kullandıysanız hapı sıklıkla kullanmamaya özen gösterin.

Gebelikle alakalı istenmeyen bir durum oluştuğu zaman Ella adlı bu ilacı yaklaşık olarak 120 saat içerisinde kullanmanız gerekmektedir. Ella kullanıcı yorumları incelendiğinde gebelikten korunmak için bu hapın gerçekten de etkili olduğu görünüyor. Ella kullanıp hamile kalan varmı diye baktığımızda istisnada olsa bu hapı kullanmasına rağmen hamile kalan kişilerin olduğunu da görmekteyiz. Tabi ki bunlar istisna durumlardır. Genel olarak bu doğum kontrol hapı hakkında yapılan yorumlar pozitif yöndedir.

Ella ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Bu doğum kontrol hapı eczanelerde reçetesiz olarak satılan haplar arasında yer alıyor. Maksimum 120 saat içerisinde kullanıldığı zaman olumlu etkiler vermektedir. Hap içildikten sonra eğer gün içerisinde kusma gibi durumlar oluşursa hapın etkisini kaybetme ihtimali göz önünde bulundurularak tekrardan içilmesi gerekmektedir. Reçetesiz bir ilaç olsa da doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamasında fayda var.

BENZER  B1 (Tiamin) Vitamini Nedir? Hangi Gıdalarda Bulunur?

Ella ertesi gün hapı yan etkileri

  • Mide bulantısına ek olarak karın ağrılarının oluşması, kusma ve karın bölgesinde huzursuzluk hissinin oluşması.
  • Yaşanılan baş ağrısına ek olarak baş dönmelerinin görülmesi.
  • Göğüslerde hassasiyet oluşması ve adet dönemlerinin aşırı derecede ağrılı geçmesi.
  • Kişinin gün içerisinde kendisini aşırı derecede halsiz hissetmesi.
  • Kaslarda ağrıların oluşması ve anide değişen duygu durumları bu ilacın yan etkileri arasında yer almaktadır.

Uyarı: emzirme döneminde olan anneler bu hapı kullanmamalıdır. Ella ertesi gün hapı tüketildiği zaman hapın etkileri anne sütüne geçer ve bu durumdan bebekler olumsuz etkilenir. Bu yüzden emzirme döneminde olan annelere bu hap kesinlikle önerilmez. Ayrıca kişisel şikayetlerinizi de yazarak bu hapı kullanmayı düşünen kişileri bilinçlendirmenizi isteriz.

Yorum yap