İyi Gelen Şeyler

Elma Ve Elma Kabuğunun Faydaları

Cilt güzelliği ve sağlık açısından elmanın birçok faydası vardır. Bu yazımızda elma ve kabuğunun tüm faydalarından bahsedeceğim. Daha önceki makalelerimden hatırlayanlar vardır, elma gibi yeşil biberde cilt güzelliğine iyi gelir. Biberin acı olmamasına dikkat edin. Abı biber iştah açar, cilt güzelliğine bir faydası yoktur. Yine sizlere elma yağının faydaları isimli makalemi de yeri gelmişken tavsiye ediyorum.

Genelde bilinen şöyle bir gerçek var;

“Elma, kansere karşı savaşan otantik bir meyvedir, kolon ve akciğer kanserine karşı vücudun direncini arttırır.”

Elma, bu derece faydalı bir meyvedir. Bu yazımızda günlük tüketilmesi gereken miktar ile tüketilen miktarın verdiği faydalara bakacağız. Bağırsaklarında sorun olanlar fazla tüketmemelidir. Elma, üzüm, kayısı gibi ya da hazır meyve suları İshal yapabilir.

Bunun yanında, kabızlık sorunu olanlar elbette elma ile çözüm bulabilir. Diyabete iyi gelir. İki kanser türünde oldukça etkili olan elma, diğer türler içinde gerçekten faydalıdır. Çünkü elmada yüksek oranda antioksidan özellik vardır. Buda vücut direncini arttır, içeriğinde bulunan mineraller ile hastalıklardan korur.

Otantik meyvelerin tamamı antioksidan içerir. Yediğiniz meyvenin organik olmasına bu açıdan dikkat etmelisiniz. Dogalguzellik.net olarak şimdi kabuğu ile yenildiğinde bize olan faydalarının anlatımına geçelim.

Kabukla Yenilen Elmanın Faydaları

Burada dikkat edeceğiniz nokta, elmanın iyice yıkanmasını sağlamak olmalıdır. İyi temizlenmeyen her şey, böbreklerde soruna davetiye çıkarır. Bu açıdan iyice yıkamalısınız. Elmanın C vitamini kabuğundadır. Bu yüzdendir ki, elmayı kabuğu ile tüketmelisiniz.

Bu arada kanser ile savaşmasını şöyle açıklayayım;

Elmada bulunan posa, su tutar ve sindirimin temizlenmesini sağlar. Elma kabuğunun posası çözünmediği için bu olay gerçekleşir ve kansere karşı savunma başlar.

BENZER  Karpuz Kilo Aldırır mı?

Anlayacağınız dilden bu şekilde yorumladım. Zaten akciğer ve kolon kanserlerine C vitamini iyi gelir, elmada ayrıca kuersetin vardır, buda bu iki kanser türüne ne derece faydalı olduğunu ispatlıyor.

Elmayı birçok dergi kapağında görebiliriz. Elma ekranların yüzü, insanların da dostu olmuştur. İşte bu denli faydaları ispatlanmış bir meyve, sizin günde en az bir porsiyon tüketmenizi sağlamalı.

1 Günde Ne Kadar Elma Tüketmeliyiz?

Her öğünden bir saat önce 1 adet elma yeterlidir. Günde iki adet oldukça yeterlidir. Kırmızı ya da yeşil elma fark etmez. Zamanla anlayacaksınız ki, öğün öncesi tüketilen her elma, tokluk hissi sağlıyor. Mükemmel bir şey dimi?

1 Adet Elma Kaç Kalori?

Diyet dostu olan elma, kolesterol ve sodyum içermiyor.

  1. Yaklaşık 300 gramlık bir elma 150 kaloridir. Burada boyutu siz belirleyeceksiniz, tavsiyem orta boy elma yani 75 kalori civarına gelecektir.
  2. Büyük boy elma göz önünde olunca 30 gram karbonhidrat içerir, 1 grama yakın protein vardır.
  3. 6 gram lif vardır.
  4. Yüzde 8 civarında C vitamini içerir.
  5. 400 mg civarında ise potasyum içerir.

Günde en az bir adet elma tüketmenizi tavsiye ediyorum, sağlıklı yarınlar diliyorum.

Yorum yap