İyi Gelen Şeyler

Elmada Hangi Vitaminler Var?

Elma, sağlıklı yaşam için gerekli olan lif, vitamin ve mineral kaynağıdır. Elmanın özellikle kabuğu bol lif ve vitamin içerir. Kabızlık çekenlere elma kabuğu yemesi önerilir. Elma içerisinde bulunan pek çok mineral antioksidan olmasını sağlamaktadır. Antioksidanlar bizi serbest radikallerden ve kanserden korur. İşte, elmanın içindeki vitaminler ;
Elma içinde bol miktarda C, K, B6, A ve E vitamini bulunmaktadır. İçerisinde magnezyum, fosfor, bakır, manganez minerali bulunur. Antioksidan olan elma, içerisinde bulunan C vitamini sayesinde hastalıklardan korur ve bağışıklık sistemini geliştirir. Kabuğu ile yenildiğinde kabızlığa karşı koruma sağlar ve sindirime yararlıdır. Ayrıca elma, tükürük üretimini arttırdığından dişleri ve diş etlerini korur. Özetle elma, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, diyabet ve kolesterol riskini düşürür, kalp ve damar sağlığını korur, safra taşı ve basura karşı yardımcıdır.

ELMA İÇİNDEKİ VİTAMİNLER NELERDİR?

Günlük C vitaminin %14’ü,
Günlük A vitaminin %2’si,

Günlük E vitaminin %2’si,

Günlük K vitaminin %5’i,

B6 vitaminin %4’ü,

Niasin, Folat, B5 vitamini 1 orta boy elmada bulunmaktadır.

Elmada bulunan mineraller

Kalsiyum ihtiyacının %1’i,

Demir ihtiyacının %1’i,

Magnezyum ihtiyacının %2,

Fosforun %2, potasyumun %6’sı, manganezin %3’ünü karşılamaktadır.

Elma günlük alınması gereken lifin %14’ünü karşılar. Fakat, 1 orta boy elma 18.9 gr. kadar şeker içermektedir.

ELMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Beyin ve sinir sistemine faydalı olan elma, kansere karşı da koruyucudur.

Elma içinde bulunan C vitamini, lifler ve antioksidanlar nedeni ile, akciğer, mide, kolon kanserine karşı koruma yapmaktadır.

Astım hastalığında hastalığın yarattığı şikayetleri önlemede çok etkilidir.

Damar tıkanıklığı, hipertansiyonda elma kesinlikle kullanılmalıdır.

Elma kolesterolü düşürür, kemikler için faydalıdır. Kemiklerin güçlenmesi için çok önemlidir.

Günde 3-4 elma rahatlıkla tüketilebilir sadece şeker hastalarında zararlı bulunduğundan günde 1 elma tüketilmesi önerilir.

Şeker hastalığında dışarıdan alınan şeker kesinlikle bırakılmalıdır. Posalı yiyecekler şekeri için en fazla önerilenlerdir. Elma içinde şeker olmasına rağmen, pektin kimyasalı elmanın içinde bulunan şekerin kana karışarak hızla yükselmesine engel olur. Bu nedenle doktora danışılarak tüketilmelidir.

Yorum yap