İyi Gelen Şeyler

Endojen depresyon nedir?

Kişinin yaşamış olduğu depresyon neredeyse tüm metabolizma faaliyetlerinin etkilenmesine neden olur. Birçok depresyon türü kişinin yaşamış olduğu sıkıntılara paralel olarak ortaya çıkarken bazı depresyon tipleri ortada hiçbir neden yokken oluşabilir. İşte hiçbir nedene bağlı olmadan ortaya çıkan bu depresyon türüne endojen depresyon denilmektedir.

Toplumsal strese bağlı olarak gün geçtikçe insanların yaşamış olduğu depresyonlar da şiddetli bir şekilde etkisini göstermeye başladı. Nasıl ki bacağınız kırıldığı zaman hemen kırığa çare bulmaya çalışıyorsanız aynı şekilde depresyona da çare bulmanız gerekmektedir. Hayati önem arz eden her hastalık kadar depresyon da aşırı derecede önemlidir. Endojen depresyon nedensiz bir şekilde ortaya çıktığından dolayı kişi depresyonda olduğunu kabullenmekte zorlanır ve bu yüzden hastalık ancak aşırı derecede ilerlediği zaman tedavi süreci başlatılır. Endojen depresyonun tanısını koymakta zordur. Erken dönemde sıradan bir durummuş gibi algılandığı için kesinlikle iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Her hastalık türünde olduğu gibi endojen depresyon sorununda da tipik belirtiler vardır. Endojen depresyon ile erken dönemde mücadeleye başlamak için sizlere bu psikolojik sorunun belirtileri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Endojen depresyon belirtileri

Bu depresyon herhangi bir ruhsal sıkıntı sonucu ortaya çıkmadığından dolayı belirtilerin iyi bir şekilde incelenmesi önemlidir. Endojen depresyon yüksek oranda dikkat ve konsantrasyon eksikliğinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca en çok görülen belirtiler arasında sebepsiz ağlamalar vardır. Kişi herhangi bir neden olmamasına rağmen oturup saatlerce ağlayabilir. Çevresinde sevdikleri olsa da kendisini sıklıkla yalnız hissetme ihtimali de yüksektir. Bu yalnızlık ayrıca çaresizmiş gibi bir ruh halinin oluşmasına da neden olur.

Endojen depresyon problemi olan kişilerin iştahı kapanır ve bu durum da ilgili kişilerin kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde kilo vermesine neden olmaktadır. Bu depresyon türü hem baylarda hem de bayanlarda cinsel isteksizliğin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Endojen depresyonun pençesinde olan kişiler kendilerini yalnız hissettikleri için dış dünyadan koparlar. Bu da sosyal ve iş yaşamlarının neredeyse son bulmasına neden olabilir. Bu saymış olduğumuz endojen depresyon belirtileri bir arada görülebileceği gibi sadece bir belirtinin de ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden hastalığın tanısını koymak gerçek anlamda zordur.

BENZER  B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Endojen depresyon tedavisi

Endojen depresyonun tedavisi birçok depresyon türüne göre gayet kolaydır ancak bu hastalığın tedavisinde en çok zorlanılan şey kişinin depresyonda olduğunu kabul etmesidir. İnsanlar depresyonda olduklarına inanmadıklarından dolayı tedaviyi reddedebilir. Hastalık kabullenilecek olunursa öncelikle olarak hastalığın ne kadar ilerlemiş olduğu saptanır. Daha sonrasında ilk aşamalarda bir durum söz konusuysa çeşitli psikoterapi yöntemleri ile hastalığın etkileri ortadan kaldırılır. Eğer depresyon ilerlemişse hastalığın etkilerini silmek için ilaç tedavisi şarttır. İlaç tedavisiyle hastalığın olumsuz etkileri silindikten sonra hafif vakalarda olduğu gibi çeşitli psikoterapi yöntemleriyle hastalığın tamamen ortadan kaldırıldığı bilinmektedir.

Kişi zaten depresyonda olduğu için kesinlikle stresten uzak durulmalıdır. Stres depresyonun şiddetlenmesine ve daha farklı psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Neredeyse her psikolojik hastalığın tedavisinde stres tedavi sürecini uzatır. Bu yüzden eğer endojen depresyon tedavisi görüyorsanız elinizden geldiğince stresten uzak bir yaşam sürmenizi tavsiye ederiz.

Yorum yap