EOS Nedir? Kaç Olmalıdır? Eozinofil Yüksekliği Düşüklüğü

EOS (eozinofil) beyaz kaç hücresi olup bağışıklık sisteminde görev almaktadır. EOS bir akyuvar türü olmakla birlikte kemik iliği içerisinde üretilmektedir.

Vücuda genel sağlığı olumsuz yönde etkileyecek türden virüs ya da bakteri girince bağışıklık sistemi çeşitli hücrelerin üretimini yapar. Bu hücrelerden birisi de EOS adını verdiğimiz eozinofildir. EOS değerlerinin normalden yüksek ya da düşük olması bir sağlık sorununun habercisi olarak kabul edilir. Yaptırdığınız kan testleri sonuçları normal değerleri vermediyse alanında uzman bir iç hastalıkları doktoruyla görüşmenizde fayda var.

Eozinofil bir hastalık türü olup kandaki EOS miktarının düşük olmasıyla ortaya çıkar. Özellikle kanser, alerji ve enfeksiyonlu hastalıklar meydana geldiği zaman eozinofil adı verilen bu rahatsızlık gözlemlenir.

Beyaz kan hücreleri bakteri ve virüslerle savaşarak bizleri hastalıklardan korumaktadır. Eğer kandaki EOS miktarında artış olduysa bu durum virüs ya da bakterilerin vücudumuza girdiğini ifade etmektedir.

EOS Kaç Olmalıdır?

Akyuvarların yaklaşık olarak %3’lük kısmı EOS adlı akyuvarlardan meydana gelir. Kan tahlilleri yapılarak kandaki oranın belirlenmesi mümkündür. Sağlıklı bir bireyse EOS kaç olmalıdır derseniz bunun 500 hücre/mcL olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Yaptırdığınız kan testi sonucunda EOS değeri 500 – 1500 arasında çıktıysa hafif yükseklik şeklinde tanımlanacaktır. 1500 – 5000 arası olan EOS orta şiddette yükseklik şeklinde tanımlanır. 5000 üstünde olan değerler ciddi yüksekli olarak değerlendirilir ve kesinlikle ilgili kişi gözlem altında tutulmalıdır.

EOS Yüksekliği Neden Olur?

Kandaki EOS oranının artmasına neden olan çeşitli faktörler vardır. Sadece virüs ya da bakteri kaynaklı olarak EOS değerlerinde yükselme olmaz. Aşağıda maddeler halinde yer alan sağlık sorunları da EOS yüksekliği görülmesine neden olabilmektedir.

 • Mantar ve parazit kaynaklı olarak ortaya çıkan hastalıklar
 • Kişinin ilaçlara, yiyeceklere ve içeceklere karşı alerjisinin olması
 • Bağırsak parazitleri nedeniyle enfeksiyon meydana gelmesi
 • Başta lösemi olmak üzere kanser hastalığının var olması
 • Ülseratif kolit, kızıl hastalığı, lupus ve crohn hastalığının yaşanması
 • Egzama, endokrin bozukluklar, churg-strauss sendromu, saman nezlesi gibi hastalıkların yaşanması

EOS Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kanda EOS miktarı artınca bu artışın yaşanmasına neden olan sağlık sorununa paralel olarak çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Örneğin solunum sisteminde meydana gelen sorunlardan dolayı EOS yüksekliği söz konusuysa hapşırma ve nefes darlığı EOS belirtileri arasında yer alacaktır.

Eğer EOS yüksekliği parazit kaynaklı olarak ortaya çıktıysa kişide karın ağrısı, ishal ve yüksek ateş gibi belirtiler ortaya çıkacaktır. Alerji kaynaklı olarak meydana gelen EOS yüksekliğinde genellikle cilt üzerinde kızarıklıklar meydana gelir.

Kişinin geceleri aşırı terlemesi, ani kilo kayıplarının yaşanması ve lenf bezlerinde büyümelerin olması da aynı şekilde EOS yüksekliği belirtileri arasında yer alır.

EOS Düşüklüğü Neden Olur?

Kandaki EOS miktarının düşmesine neden olan çeşitli faktörler de vardır. Aşağıda maddeler halinde ele alınan sağlık sorunlarının EOS düşürücü etkisinin olduğu bilinmektedir.

 1. Cushing sendromu: kortizol hormonu miktarında artış olması cushing sendromuna neden olur. Bu da EOS değerlerinin düşmesine neden olmaktadır.
 2. Streoid alımı: özellikle iltihaplanma boyutunun yüksek olduğu zamanlar alınan streoid, aynı şekilde EOS değerini düşürür.
 3. Böbreküstü bezinde tümör olması: bu sağlık sorunu kortizol hormonunda artışa neden olmaktadır. Aynı şekilde eozinofilin azalmasına neden olur.
 4. Endokrin Problemleri: başta addison hastalığı olmak üzere endokrin problemleri eozinofil düşüklüğüne neden olabilmektedir.
 5. İlaç alımı: çeşitli sağlık sorunları nedeniyle tüketilen ilaçlar da EOS düşüklüğüne neden olabiliyor. Eğer son zamanlarda kullanmaya başladığınız ilaçlar varsa ve kan testi sonucunda EOS düşüklüğü gözlemlendiyse doktorunuzu ilgili durumdan haberdar edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here