İyi Gelen Şeyler

Evde Biber Salçası Yapımı

Evde biber salçası yapmak gerçekten kârlı, eğlenceli, keyif dolu bir iştir. Bugün sizlere evde biber salçası nasıl yapılır anlatıyorum. Bütün ayrıntılarına yer vereceğim yazımızda, biberi temizlerken yanacak olan elin nasıl geçeceğini de anlatacağım. Biber yanması nasıl geçer? Gibi soruların yanıtını da rahatlıkla bulabileceksiniz. Özellikle kırmızı biber ağustos aylarında gerçekten çok acı, bu yanığın geçmesi ise oldukça zor. Benim vereceğim tarif ile birkaç saat içinde mutlaka geçeceğini düşünüyorum. Şimdi salça nasıl yapılır hemen anlatmaya başlayayım.

Evde Biber Salçası Yapımı

Biber salçalarını evde yapmak organik/sağlıklı beslenenlerin birinci tercihi olmuştur. Nitekim apartmanda yaşayanlar, ev yapımı biber salçası yapamıyor/evde yapanları araştırıyor. Tabii bu konuda oldukça riskli, bazı ev hanımları kurnazlık olsun diye tuz oranını fazla yapıyor ki ağır çekebilsin. Güvenmediğiniz kişilerden almayın ya da alırken tadına bakın, fazla tuzluysa, kesinlikle almayın. Yine bu tür hileleri görünce aklıma şu hikâye geliyor,

“Yaşlı bir adam çok güzel tereyağı yapıyor. Yaptığı tereyağını satarak geçimini sürdürüyor. Bu yaşlı adam, bir köy bakkalı ile anlaşıyor, her gün 1 kg tereyağını bakkala satıyor. Bakkal sahibi adam, yaşlı adamın getirdiği tereyağını bir gün tartıyor, tereyağı 850 gram geliyor. Bakkal sahibi adam çıldırıyor. Yaşlı adam bir gün sonra da gelince, bakkal sahibi köpürüyor, sen bana aylardır tereyağı getiriyorsun, getirdiklerini şimdiye kadar hiç tartmadım, bugün getirdiğini tarttım 850 gram diyor. Sen bana aylardır 850 gram yağmı satıyorsun? Diye soruyor. Yaşlı adam, oğlum ben tartıdan anlamam, senin bana verdiğin 1 kg şeker ile tereyağını tartıyorum, der. Bakkal sahibi adamın beynine şimşekler çakıyor, yaptığı hatayı anlıyor. İşte böyledir hayat, bir gün mutlaka bazı şeylerin bedelini ödetir, herkes ne ekerse onu biçer.”

Bu ibretlik hikâye gerçekten göz dolduruyor…

BENZER  Nar zayıflatır mı yağ yakar mı?

Her neyse, şimdi salça yapmaya devam etmek istiyorum. Uzun lafın kısası, evde yapabilme imkânı olanlar her durum itibarıyla, gerçekten şanslı/kârlı.

Ev yapımı salça Güney bölgemizde (Doğu Anadolu değil) En fazla göçmenler ve muhacirlerin yaptığı bir salça. Göçmen ile muhacir arasında ne fark var, ikisi de aynı değil mi? Değil, göçmen Osmanlı sonrası, muhacir daha eskisi. Makedonya, Bulgaristan göçmen/muhacir ikilisi Güneyde bol, gerçekten elit insanlardır.

İşte bu teyzelerimizin/annelerimizin yaptığı salçalar, mükemmel oluyor. Ben muhacir olarak, bizim yaptığımız salçayı anlatayım, sizlerde kendinize uyarlayın. Salçanın hası böyle yapılır;

Alışverişten dönüyoruz, evimize gireceğimiz zaman, mahallemizde biber satıcısı, komşulara biber satıyor. Mahallemizin ismi muhacirler mahallesi, yani bu tür mevsime göre satıcılar bol oluyor. Mahalle sakinlerinden üç dört kapı biber alıyor. Sordum birkaç kişiye, bir tanesi 150 kilo, diğeri ise 250 kilo almış. Bizde hemen 112 kilo aldık (bu kadar kalmıştı) Kilosu 1.25 TL, 112 ile çarparsak, 140 TL yapıyor. (Daha ucuzda bulabilirsiniz, biberler küçük olur) Biz küçük biberi sevmiyoruz, büyük biber ile yapılan salça mükemmel oluyor.

Biber yapmanın püf noktası, aldığınız gibi işlemlere başlamaktır. Biberleri aldık, bahçemizi temizledik ve biberleri döktük. Hemen başlayıp biberlerin saplarını keserek, içini temizledik. Biber kesildiği andan itibaren, hızlıca sonuca varılmalıdır. Aksi durumda sulanır ve tadına kötü yansır.

Dört kişi ile kesmek/içini temizlemek neredeyse 2 saatimizi aldı. Biberlerin sapını kes, ikiye böl, içini temizle ve at. Daha sonra tabii yıkamak gerekiyor. Biberleri bir kişi bahçe hortumu ile yıkıyor, diğer kişi biberleri yıkayana veriyor. (Büyük sepet ile veriyor, büyük leğenin içinde yıkanıyor) Biberler tertemiz olduktan sonra, süzülmesi için naylon muşambanın üzerinde yarım saat kadar bekletiyoruz. Daha sonra biber çekme işini yapacak kişiyi bulacaksınız. Bizimki tesadüfen mahalleden geçiyordu, yakaladım. Adam oldukça temiz, titiz birisi, görünümünden anlaşılıyor. Aynı zamanda arabası da tertemizdi, bize uygundu. Nitekim eldiveni var, makineyi çalıştıracak kabloyu bile siliyor.

BENZER  Canan Karatay'a göre Yenmemesi Gereken Yiyecekler ve İçecekler

Not: Bazı biber çekicileri, 2. çekmeye gelmek istemimiyor, sizler ilk çektirdiğiniz kişiyle anlaşın. 2. çekmeyi de yapacaksa çektirin.

Konumuza dönersek, temiz insanların işleri ayrı bir güzel. Neyse, makineye biberleri döktük, diğer biberleri de kapıya yaklaştırdık, bittikçe makineye döküyoruz. 112 kilo kırmızı biber den 6 kova çıktı. Bir kova ortalama 15 kilo geliyor. Normalde görüntüye baksan 20 kiloluk kova, ancak bunlar daha koyu sıvılar için geçerli.

6×15 =90 kilo civarı yapıyor. Bu arada güneş alan bir yerde salçayı sereceğiniz kısmı yapacaksınız. Biz aynı gün, ortalama 30 dakikada yaptık. Dikdörtgen şeklinde, ortası 3 metre uzunluğundaki naylon muşamba ile kaplandı. Kenarları kalın tahta ile döşendi. Kısacası, içine çekilen biberi dökeceğiniz salça serası yapacaksınız.

6 kova çıktı demiştim, tek tek kovaları yaptığımız seraya döktüm. Ev iki katlı, çatıya çıkana kadar iyice yoruldum. Spor yapan biriyim, bu kadar yormasının sebebi, kovanın tutacağına güvenmeyip, daha zor tutarak çıkarttığımdan.  Hepsi bittikten sonra, çekiciye yardım ettim, biber çekilen kısma su tuttum, iyice temizledikten sonra çekiciyi uğurladık. Her bir kovaya 1 lira aldı. Yani toplam 6 lira aldı. İkinci gelmeye de kova başı 1 lira alacağını söyledi. Söz ile taahhüt aldım. Hoş, vermese bile zorla getiririm. Yerini biliyorum ? Şimdi ufak bir hesap yapalım;

140 lira bibere vermiştik, 6 lirada bu, 146 yapar. Naylon muşamba da 10 lira, 156 lira. Şimdi gelelim en önemli kısma.

Biber Salçasına Ne Kadar Tuz Katılır?

Bir kova çekilmiş bibere, 750 gram tuz gidiyor. Çok tuz sevmeyenler, 500 gramda katabilir. Yani, 90 kilo çekilmiş bibere 4 kilo tuz ideal. Tuzu döküp biraz karıştırıyoruz. İyice yaymayın, sabaha çok sulanır. Günden güne yapılacaklar listesi:

 1. Gün: Akşamı işimiz bitmişti, 4 kilo tuzu yaydım, karıştırdım.
 2. Gün: Akşama doğru karıştırdım.
 3. Gün: Sabah, Öğlen ve Akşam karıştırdım.
 4. Gün: Sabah, Öğlen ve Akşam karıştırdım.
 5. Gün: Sabah, Öğlen ve Akşam karıştırdım.
 6. Gün: Artık salça kuruduğu için naylon muşambadan leğenlere aldım. /Bunu sakın unutmayın, hep naylon muşambada kalmayacak. 6. Gün ideal, bundan böyle leğende salça duracak, zaten azalmış olacaktır. Leğende karıştıracaksınız, isteyen tepsilere yayar. Eğer tam kıvamda olduğunu düşünmüyorsanız, bir gün daha bekleyebilirsiniz.
 7. Gün: Sabah, Öğlen, İkindi ve Akşam karıştırdım.
 8. Gün: Sabah, Öğlen, İkindi ve Akşam karıştırdım.
 9. Gün: Sabah, Öğlen, İkindi ve Akşam karıştırdım.
 10. Gün: Sabah, Öğlen, İkindi ve Akşam karıştırdım.
BENZER  Astıma İyi Gelen Yiyecekler

Artık biber salçası beni çektir, kıvama geldim diyordu. Yani 11. Günde, biberleri topladık, ikinci çekişi yaptırdık. İşlem tamam! Biber salçası yenmeye hazır, afiyet olsun.

90 kilo biberden ne kadar salça çıktı?

Bu soruyu sormazsak olmaz dimi… Evet, sıkı durun; açıklıyoruz!

20 kilo salça oldu. Salçanın kilosu 20 lira olsa, 400 lira yapar. Bizim masrafımız 156 liraydı. 244 lira kârdayız, hem de kendi yaptığımız salçayla. Hazır salçaları hiç sevmem, her şeyin organiği olmalı. Bu arada biber yanığı nasıl geçer onu anlatayım, nitekim tarifim ile biber temizleyen ailemizden üç kişi yararlandı. Eldiven alabilirdik, sırf yanığı bastırmak için yaptığım tarifi denemek, buraya sonucunu eklemek için almadım.

Buda bizim biberden bir görüntü;

Biber Yanması Nasıl Geçer?

Ellerin yanması, biber temizlerken ellerin yanması nasıl geçerBiber yanığı nasıl geçerSalçalık biber yanığı nasıl geçer? Gibi soruların yanıtını veriyorum.

Malzemeler:

 1. 3 yemek kaşığı sirke (üzüm, elma fark etmez)
 2. 1 tane tam boy limon (taze sıkın)
 3. 2 tatlı kaşığı tuz
 4. 1 bardak su

Malzemeleri kabın içinde karıştırın, ellerinizi 15 dakika içinde bekletin. Daha sonra 5 dakika çıkartıp, yine 10 dakika bekletin. Bu şekilde ellerinizdeki yanma hissi geçecektir.

Not: Marketlerde bulaşık yıkama eldiveni satılıyor, bir paket alıp eldivenle temizleyin. Elleriyle temizleyenlerde yukardaki tarifimden yararlabilirler.

Yorum yap