İyi Gelen Şeyler

Fazla Kiloların Zararları

Fazla Kiloların Zararları Nelerdir?

Şişmanlığın zararları geniş bir konu olarak ele alınır. Birçok nedenden kaynaklı kilo problemleri vardır. Kimisi kullandığı ilaçlardan, kimisi psikolojik olarak yeme hissi oluştuğundan kilo alır. Bizim bu makalemizde kilo alırken bir kere daha düşünmenizi sağlayacak bilgiler olacaktır. Öncelikle aşırı kiloların insan için ne kadar ciddi sonuçlar doğurabileceğini bilmenizi istiyorum. Aşırı olan her şeyin zararlı olduğu gibi, uzun vadede geriye dönüşü zor kilolar almanızda kaçınılmaz olur. Kilo alım süreci öyle kısa bir süreç değil, yıllarca sürer. Bu yılların sonunda biriken yağ dokuları, fazla kilo/obezite olarak karşınıza çıkar. Fazla kiloların zararları ise başta motivasyon eksikliği olmak üzere kalp/damar gibi önemli hastalıklara davetiye çıkarır. Bunların hepsini ele alacağız.

Kilo almaya başladığınız zaman, metabolizma yavaşlar. Metabolizmanın yavaşlaması demek, alınan kalorileri yakamamak demektir. Hal böyle olunca, gece geç saatlerde yenen yiyecekler, karşınıza yağ olarak çıkar. Uzmanlar, kilo ile mücadele etmenin bir yaşam boyunca sürmesi gerektiğini söyler. Sağlıklı beslenmenin anahtarı budur. Dengeli ve sağlıklı beslenerek kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Spor yapan kişilere tereyağlı çay tavsiye ederiz. Spor yapanlar özellikle zeytinyağı tüketir. Kas gelişimi için esastır. A vitamini zengini tereyağı sigara kullananlara fazla yaramaz. Bunuda unutmayın.

Şişman Kime Denir?

Şişmanlığın ölçüleri vardır. Kişinin boy ve kilo durumu ile açıklanır. Yani, vücut kitle indeksi baz alınır. Buda şöyle hesaplanır. Kişinin kilosu ile boyunun metre cinsinden kareye bölünmesi. Yani, örneğin 120 kilo bir kişi 1.75 boyunda ise hesap şöyle yapılır:  1.75 x 1.75 çıkan sonuç: 3,0625 bu sonucu da 120/3,0625 böldüğümüzde 39,18 çıkar. Yani, 30 üzerinde olduğuna göre obez oluyor. Hatta morbid obez olması için yüzde 1’lik oran kalmış gözüküyor. Vücut kitle indeksini ölçmenin formülü budur.

BENZER  Zayıflamak İstiyorum Diyorsanız 7 Öneri

Sağlıklı bir kişinin vücut kitle indeksi 18,5 ile 25 arasında kabul edilmektedir.  25 ile 30 arasında çıkan sonuçlar kilolu olarak açıklanmaktadır. 30 ila 40 arası obez, 40 üzeri ise morbid obez olarak açıklanır. Kısacası, verdiğimiz formül ile kendinizi hesaplayın ve bugünden sonra diyet/spor/dengeli beslenmeye başlayın. Özellikle evde hanımların da yapabileceği ip atlama sporu ile fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Şuanda yapılan araştırmalara göre en etkili yağ yakma şekli ip atlama olarak biliniyor. Bunun yanında kısa mesafe hızlı koşma gelir. Bu konuları ilerleyen zamanlarda detaylı olarak ele alacağız.

Şişmanlığın Zararları Liste Halinde

 1. Motivasyon bozukluğu
 2. İlerleyen yaşlarda eklemlerde ağrı
 3. Kalçalarda kronikleşen ağrı
 4. Omurga ağrıları
 5. Yorulma hissi
 6. Merdivenden çıkarken bile nefes nefese kalma
 7. Büyüyen göğüsler ve sırt ağrıları
 8. Yürümekte bile zorlanmak
 9. Kıyafet zorluğu/büyük beden kıyafetler zor bulunuyor
 10. Yaşından büyük gözükmek /bu ciddi bir sorundur
 11. Koşamamak
 12. Kalp damar rahatsızlığı
 13. Kanser riski

Düşünsenize sağlıklı/normalde (vki) 24 olan bir insanın (vki)’i  29 ise fazladan 15 kilo taşıyor demektir. Bunu nesne olarak düşünürseniz, sürekli olarak 15 kilo taşımak korkunç bir şey. Tüm bunları göz önüne alarak, sağlıklı ve yağdan yakmak için bir şeyler yapmanız gerekiyor. Unutmayın; her şey sizde başlar, sizde biter.

Su İçsem Bile Yarıyor Diyenler

Bu durumda metabolizmanın yavaş olduğu anlaşılır. Metabolizmayı hızlandırmak için doğal ve bitkisel yöntemler vardır. Yeşil çay ve Dereotu tavsiyemizdir. Bunun yanı sıra, depresyon ilaçları da kilo aldırır. Diyet/spora başlamadan önce hekiminiz ile görüşmelisiniz. Bu tür ilaç kullanan kişiler direkt spor yapmamalıdır. Hekiminizin direktifleri doğrultusunda hareket etmenizi tavsiye ediyoruz. Kendinizi tanıyın ve buna uygun şekilde hareket edin.

Yorum yap