İyi Gelen Şeyler

Ferritin Nedir Düşüklüğü Yüksekliği ve Normal Değerleri

Vücuda alınan demiri depolamakla görevli olan ferritin bir protein türüdür. Ferritin yüksekliği ve ferritin düşüklüğü ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ferritin normal değerlerine bu yüzden sürekli olarak yapılan testlerle bakılır. Kanda yer alan ferritin miktarı vücuttaki demir miktarıyla ilişkilidir. Bir kişinin ferritin değerleri yüksekse demir oranı da yüksektir. Aynı şekilde ferritin eksikliği varsa demir eksikliği de söz konusudur.

Kişinin dengesiz beslenmesi, alkol ve sigara tüketimi, yeterli oranda C vitamini alınmaması gibi durumlar ferritin miktarını direkt olarak etkiler. Tüm bu nedenlerden dolayı yaşamsal değişiklerin de ferritin düşüklüğü ya da ferritin yüksekliği yaşanmasında etkilidir diyebiliriz.

Ferritin nedir?

Ferritin; vücudun demir depolama proteini olarak kabul edilmektedir. Vücutta yer alan demir miktarını ölçebilmek için ferritin değerlerinin bilinmesi gerekmektedir. Ferritin vücutta demir depolamayı sağladığı gibi aynı şekilde kontrollü olarak demirin bırakılmasıyla da görevlidir. Özellikle karaciğer ve kan ile alakalı çeşitli rahatsızlıklar kandaki ferritin değerlerinin yükselmesine ya da düşmesine neden olabilir.

Ferritin normal değerleri

Demir elementi vücut için önemli olduğundan dolayı kandaki ferritin değerlerinin normal düzeyde tutulması önemlidir. Ferritinin yüksek ya da eksik olması çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Uzmanlar tarafından yapılan bilimsel incelemeler sonucunda yaş ve cinsiyete göre kandaki ferritin değerinin kaç olması gerektiği tespit edilmiştir ve o değerler şu şekildedir.

 • Yetişkin erkeklerde 12 – 300 ng/mL
 • Yetişkin bayanlarda 10 – 150 ng/mL
 • Yeni doğmuş bebeklerde 25 – 200 ng/mL
 • Çocuklarda (6 -15 yaş) 7 – 142 ng/mL

Bir kişinin kan değerleri ölçüldükten sonra kandaki ferritin değerleri bu aralığın altında olursa ferritin düşüklüğü yani eksikliği, bu değerlerin üzerinde olursa ferritin yüksekliği tanısı koyulur. Bu doğrultuda gerekli tedaviler yapılarak ilgili problemin etkileri ortadan kaldırılır.

BENZER  Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Ferritin yüksekliği neden olur?

Özellikle vücutta yüksek oranda demir birikmesi ferritin hastalığının ortaya çıkmasında etkilidir. Tabi ki ferritin yüksekliği sadece bu durumdan dolayı ortaya çıkmaz. Ferritin yüksekliği neden olur diye araştırdığımızda lösemi ve demir zehirlenmesi gibi çeşitli durumların da yükselmelerin olmasına neden olduğunu görüyoruz.

 • Hemokromatozis: bu hastalık vücutta gereğinden fazla demir birikmesi olarak tanımlanmaktadır. Demir neredeyse her yiyeceğin içerisinde yer alan bir mineral olduğu için kişinin vücudunda birden bire demir seviyesi yükselebilir ve bu durum da hemokromatozis adı verilen rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Demir her ne kadar vücut için gerekli bir madde olsa da gereğinden fazlası toksin etkisi gösterir. Eğer demir yüklemesinden dolayı ferritin yüksekliği ortaya çıktıysa çeşitli kalp ve pankreas hastalıkları da beraberinde ortaya çıkar.
 • Romatoid Artrit: bu hastalık bağışıklık sisteminin nedensiz bir şekilde vücutta yer alan eklemlere saldırması durumudur. Bu rahatsızlık etkisi altına aldığı eklemlerde kalıcı sorunların oluşmasına ve bu nedenden dolayı kalıcı sakatlıklara neden olabilir. Çeşitli iltihaplı rahatsızlıklar ferritin yüksekliğine neden olur ve romatoid artrit rahatsızlığı da bunlardan birisidir.
 • Lösemi: halk arasında kan kanseri olarak da bilinen bu rahatsızlık ferritin yüksekliği yaşanmasında etkilidir. Bu rahatsızlık özellikle çocukluk çağlarında daha fazla ortaya çıkmaktadır. Lösemi kan değerlerinin değişmesine neden olan bir rahatsızlık olduğu için ferritin gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
 • Karaciğer hasarı: özellikler yüksek oranda alkol tüketimi nedeniyle karaciğerde hasar meydana gelirse bu durum beraberinde ferritin yüksekliğine neden olacaktır. Özellikle günümüzde ferritin yüksekliği olan kişilere baktığımızda birçoğunun alkol nedeniyle karaciğer hasarı yaşadığını görmekteyiz.
 • Alyuvar aktarımı: ölümcül durumların ortaya çıkmasına neden olabildiğinden dolayı en çok korkulan ferritin yüksekliği nedenleri arasında alyuvar aktarımı yer alır. Özellikle kansızlık problemi olan kişilere kan nakli yapılıyor. Bu durum demir artışına ve buna paralel olarak ferritin yüksekliğine neden olabilmektedir.
BENZER  Yemek Yedikten Kısa Bir Süre Sonra Acıkmış Hissetmenizin Nedeni

Tabi ki ferritin yüksekliği neden olur diye baktığımızda karşımıza çıkan rahatsızlıklar bunlarla sınırlı değildir. Demir zehirlenmesi, sıklıkla yapılan kan nakilleri, hipertiroidi, tip 2 diyabet ve Hemolitik anemi gibi rahatsızlıklar da ferritin yüksekliği yaşanmasına neden olabilir.

Ferritin yüksekliği belirtileri

Bu hastalık kendisini ilk olarak ciltte koyulaşmaların olmasıyla gösterir. Ayrıca kişide birden bire yorgunluk ve halsizlik ortaya çıkar. Göğüs bölgesinde ve Ekremlerde rahatsız edici düzeyde ağrılar oluşur. Kalbi etkilediğinden dolayı çeşit kalp hastalıkları ortaya çıkabilir ve kalp çarpıntısı en çok gözlemlenen ferritin yüksekliği belirtisidir. Kişinin aniden kilo vermesi ve cinsel arzusunu yitirmesi de ferritin yüksekliği belirtileri arasında yer almaktadır.

Ferritin düşüklüğü neden olur?

Ferritin düşüklüğü vücuda yeterli oranda demir alınmamasından dolayı ortaya çıkar. Tabi ki çeşitli rahatsızlıklar da demir seviyesinin düşmesine ve ferritin düşüklüğü probleminin oluşmasına neden olabilir.

 • Adet kanaması: ferritin rahatsızlığı bayanlarda erkeklere oranla daha fazla gözlemlenir çünkü bayanlar erkeklerden farklı olarak adet kanaması yaşar. Adet kanaması sonrasında vücut yüksek oranda ferritin kaybı yaşayabilir ve bu durum da ferritin düşüklüğü problemine neden olur. Normal yani sağlıklı bayanlarda adet kanamaları normal düzeyde gerçekleşir. Eğer adet kanamalarınız fazlaysa bu durumun altında yatan nedenleri tespit ettirmenizde fayda var.
 • İç kanamalar: özellikle sindirim sisteminde meydana gelen kanamalar kişinin birden bire ferritin kaybına uğramasına ve doğal olarak ferritin düşüklüğü yaşamasına neden olabilir. Çoğu kişi oluşan iç kanamaları fark edemez. Yapılan kan testleri sonucunda kişide ferritin eksikliği tespit edilirse ilk olarak iç kanama olup olmadığına bakılır ve bu sayede probleme neden olan faktörler tespit edilir. Yaşanan iç kanamalar demirin yeterli oranda emilmesini de engellemektedir. Aynı şekilde emilimin yetersiz olması ferritin eksikliği problemine neden olmaktadır.
 • Anemi: sizlerin de bildiğiniz gibi anemi demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkan bir kan hastalığıdır. Anemiye bağlı olarak oluşan demir eksikliği ferritin düşüklüğü gibi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.
BENZER  Psikiyatri Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Ferritin düşüklüğü belirtileri

Kandaki ferritin yetersiz olduğu zaman yani ferritin düşüklüğü ortaya çıkınca kişinin saçlarında dökülmeler olur. Ayrıca birden bire enerji seviyesi düşer ve kişi kendisini aşırı derecede yorgun hisseder. Solunum problemleriyle ferritin düşüklüğü kendisini gösterebilir. Ayrıca tırnaklar güçsüzleşir ve tırnaklarda kırılmalar olur.

Ferritin yüksekliği nasıl düşürülür?

Ferritin yüksekliği sadece tek bir nedenden dolayı meydana gelmediği için öncelikli olarak kanda ferritin yükselmesine neden olan faktörün tespit edilmesi gerekmektedir. Bu hastalıkla dahiliye uzmanları ilgileniyor. Hastanelerin dahiliye servislerinden sıra alarak uzman bir doktora görünebilir ve problemin çözüm yollarını arayabilirsiniz. Ferritin nasıl düşürülür sorusunu uzmanlara sorduğumuzda kişinin özellikle beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini belirtiyor. Ferritin yüksekliği probleminiz varsa demir oranı düşük olan ya da hiç emir ihtiva etmeyen bir beslenme zincirine tabi olun. Bu sayede kandaki ferritin değerlerinin düşmesini sağlayabilirsiniz.

Kan bağışı yapmak da ferritin değerlerinin düşmesine yardımcı olur. Eğer bu sorunla karşı karşıyaysanız belirli zaman aralıklarında kan bağışı yapın. Yapacağınız kan bağışı kan değerlerinizin normale dönmesine yardımcı olacaktır. Tabi ki ferritin nasıl düşülür konusu bunlardan ibaret değildir. Bazen alınan önlemler işe yaramaz ve devreye tıbbi ilaçlar girer. Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları vaktinde kullanırsanız kan değerleriniz normale dönecektir.

Yorum yap