İyi Gelen Şeyler

Fil Hastalığı Belirtileri Tedavisi

Fil hastalığı; lenf sisteminde meydana gelen tıkanmalar sonucunda ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Fil hastalığı belirtileri ortaya çıkınca bu yüzden ilk olarak lenf sisteminde tıkanıklık olup olmadığı araştırılır. Lenf tıkanıklıklarının ortadan kaldırılmasıyla fil hastalığı tedavisi gerçekleştirilir.

Tıp dünyasında lefödem ismiyle anılan fil hastalığı, dünya genelinde aşırı derecede yaygındır. Tedavisi gerçekleştirilmeyecek olursa ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirebilir. Erken teşhis her zaman hayat kurtardığı için hastalığın belirtileri ortaya çıkar çıkmaz fil hastalığı tedavisi sürecine geçilmelidir.

Fil Hastalığı Belirtileri

Fil hastalığı lenf sistemindeki tıkanıklardan dolayı ortaya çıktığı için lenf bezlerinde aşırı kalınlaşma ve büyüme olarak kendisini gösterir. Ayrıca deri altı dokularda da kalınlaşmayla birlikte büyüme olur. Bu saydıklarımız ilgili hastalığın en çok gözlemlenen belirtileridir. Fil hastalığı belirtileri en çok kol, bacak ve cinsel organlarda ortaya çıkar. Tabi ki vücudun diğer kısımlarında da ortaya çıkma ihtimali vardır.

Fil hastalığı meydana gelince cilt renginde koyulaşmalar olur. Ayrıca etkilenen bölgenin derinsinde kurumalar meydana gelir. Kurumalar sonrasında derin çatlakların gözlemlenme ihtimali de vardır. Hastalık ilerleyince kişide titremeler oluşur. Vücut ateşi yükselir. Bu durum kişinin kendisini aşırı derecede yorgun hissetmesine neden olmaktadır.

İlgili hastalığı idrarı gözlemleyerek de anlamak mümkündür. İdrar renginde beyazlamaların olması hatta süt kıvamında idrar yapılması fil hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır. Vajinanın kalçayla birleştiği kısımlarda büyüme olması, penisin esnekliğini kaybetmesi ve ağrıması, göğüslerde büyümenin olması ve karaciğer büyümesinin yaşanması diğer fil hastalığı belirtilerindendir.

Fil Hastalığı Neden Olur?

Lenf sisteminde tıkanmaların olmasına enden olan her hastalık, fil hastalığına neden olabilir. Lenf sıvısı kana aktarılmadığı zaman leflerde şişme yani büyüme olur. Tıp dünyasında da bu durum fil hastalığı olarak tanımlanır.

  • Parazitler: vücuda giren parazitler fil hastalığının oluşmasına neden olan en önemli faktörlerdir. Bağırsaklarda yer alan mevcut parazitler ilgili hastalığın ortaya çıkmasına neden olabileceği gibi sivrisinek ısırması sonucunda da fil hastalığına neden olan virüs vücuda girerek hastalığın oluşmasına neden olabilmektedir. Sivrisineklerin büyük bölümünün parazit larvalarını taşıması, sivrisinek ısırmalarında sonra fil hastalığının ortaya çıkma ihtimalini arttırır.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan lenfogranülamoz, kilamidya bakterileri nedeniyle oluşmaktadır. Bu sağlık sorunu cinsel bölgede yer alan lenf bezlerinin tıkanmasına neden olarak fil hastalığını ortaya çıkarır. Cinsel yolla bulaşan bir diğer hastalık donovanoz adı verilen hastalıktır. Bu hastalığa karşı direnen bağışıklık sistemi lenf bezlerini daraltır. Yaşanan bu durum da lenf sisteminde tıkanmaların olmasına neden olur. İlgili sorun cinsel bölgede gerçekleştiğinden dolayı cinsel organda şişlikler meydana gelir.
  • Podoconiosis: uzun süre çıplak ayakla toprağa basılacak olunursa bu durum deri üzerinden topraktaki minerallerin emilmesine ve lenf sisteminin tıkanmasına neden olur. Aslında emilen mineraller lenf sistemini tıkamaz. Bağışıklık sistemi bu mineraller zararlı madde olarak görür ve lenfleri daraltarak lenflerin tıkanmasına neden olur. Bu durum da beraberinde fil hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
BENZER  Korona Ve Grip Nasıl Ayırt Edilir?

Fil Hastalığının Tedavisi

Fil hastalığı yukarıda da belirttiğimiz gibi lenf sisteminde meydana gelen tıkanıklıklardan dolayı oluşmaktadır. Tıkanıklığa neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıyla birlikte fil hastalığı tedavisi gerçekleştirilir.

Fil hastalığı genellikle ilaç tedavisi yapılarak ortadan kaldırılmaktadır. Bu hastalığa neden olan parazitleri yok etmek için antelmintik ilaçlar kullanılır. Yani bağırsaklarda yer alan kurtları (parazitleri) dökmeye yarayan ilaçlar hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Eğer fil hastalığı bakteri kaynaklı olarak meydana gelmişse bu tip durumlarda antibiyotik ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Bazen fil hastalığı aşırı derecede büyük şişkinliklerin meydana gelmesine neden olur. Lenf sıvısı birikimi hayati önem arz eden durumların oluşmasına neden olabiliyor. Bu tip durumlarda cerrahi müdahaleler yapılarak lenf sıvısı alınır. Daha sonra yeni lenf sıvılarının oluşmaması için ilaç tedavisine devam edilir. Cerrahi müdahaleler en kritik durumlarda tercih edile bir tedavi yöntemidir.

Fil hastalığıyla mücadele eden kişilerin yaşam şekillerine de dikkat etmesi gerekmektedir. Aşırı derecede yağlı yemeklerin yenilmesi lenf sisteminde tıkanıklıkların olmasına neden olabilir. Bu yüzden ilgili hastalıkla mücadele eden kişilerin kesinlikle aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durması gerekiyor. Ayrıca oluşan lenf şişliklerinin etkisini azaltmak için şişkinliklerin olduğu bölgelere bandaj sarılarak şişkinliklere sınırlama getirilmeye çalışılabilir.

Yorum yap