İyi Gelen Şeyler

Fosforlu Besinler Nelerdir?

Fosforlu besinler bedenin fosfor ihtiyacını karşılamak konusunda büyük önem arz etse de fosforun fazla alınması sağlık sorunlarına da neden olmaktadır. Fosfor eksikliğinden dolayı gelişim problemi yaşayan çok sayıda çocuk olduğundan ötürü sizlere fosforlu besinler nelerdir konusunda bilgi vereceğiz.

Kalsiyum ile beraber kemik yapısının korunması ve sıhhatli dişler gibi alanlarda mühim görevi yer alan fosfor bununla beraber gözeneklerin tazelenmesini sağlar. Birtakım incelemeler fosforun kötü huylu tümörün durdurulması ve kalp rahatsızlıklarından korunmak adına lüzumlu bir mineral olduğunu gözler önüne sermiştir. Sıhhatli bir beslenmede ne olursa olsun fosforlu besinlere yer verilmesi gereklidir. Alttaki listede fosforlu gıdaları bulabilir ve rejim listenize ilave edebilirsiniz.

Özellikle ülkemizde sıklıkla tüketilen besinleri ele alarak sizlere hangi besinlerin içerisinde yüksek oranda fosfor bulunduğunu aktarmaya çalıştık. İçerisinde bol miktarda fosfor bulunan besinler arasında badem, börülce, brokoli, tavuk, Peynir, Lahana, Fıstık, yoğurt, alabalık, Kabak ve buğday yer almaktadır. Fosfor eksikliğinden dolayı mücadele etmek zorunda kaldığınız sağlık sorunlarınız varsa bu besinleri tüketerek ihtiyacınız olan fosforu alabilirsiniz.

Yukarda listelediğimiz fosforlu yiyecekler bilhassa fosfor yetersizliği yakınması olanlar tarafınca düzenli bir şekilde yenilmelidir. Bu besinler dışında daha birçok yiyecek türü içerisinde fosfor barındırmaktadır ancak bizler sizlere fosfor oranı en yüksek olan besinleri aktarmaya çalıştık.

Makalemizin başlangıcında belirttiğimiz gibi fosfor çok az oranlarda alınmalıdır. Çocukluk evresinde büyümenin tertipli olması için tavsiye edilen değer 500 ile 1000 miligram arasında yer almaktadır. Olgun kişiler ise bundan daha az fosfora gereksinim duyar. Erişkinlerde 700 miligram fosfor alınması birçok durumda kafi olacaktır. Hamilelik evresinde yer alan anne adayları ve anne sütüyle besleyen anneler için 700 ile 1000 miligram arası fosfor alımı müsaittir. Daha fazla alınması hem annenin hem de bebeğin sağlığını ciddi oranda tehdit edebilir.

BENZER  Kilo Aldırıcı Tozlar Nelerdir?

Fosfor eksikliği az düşe gelen bir sıhhat problemi olmakla beraber gayri muntazam yeme içme ve açlık sonucunda meydana gelebilmektedir. Ek olarak uzun soluklu çok fazla oranda içki kullanımı ve birtakım rahatsızlıklarında fosfor yetmezliğine neden olduğu bilinmektedir.

Fosforun çok alımında birtakım sıhhat problemlerine neden olduğu bilinmelidir. Fosforlu yiyecekler çok yenildiğinde bedene alınan çok fosfor böbreklerde birikime ve neticesinde birtakım böbrek rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Diyalize giren hastalara düşük fosforlu yeme içme düzeni önerilmektedir.

Bedeninizde fosfor eksiliği yahut fazlalığı olup olmadığını yaptıracağınız sıradan bir testle öğrenebilir ve neticelerine göre tedbir alabilirsiniz. Probleminize müsait rejim listesini yapmak için bir yeme içme profesörü ile görüşmenizi öneririz.

Esenlik problemleri sebebiyle az oranda fosfor alması ihtiyaç duyulan bireyler düşük fosforlu gıdaları, sebze ve meyveleri yemelidirler. Fosfor oranı düşük olan meyve ve sebzelerin ne olduğu konusunda bilginiz yoksa Elma, Karpuz, Kuskus, Havuç, Makarna, Armut ve Domates gibi ürünleri tüketebilirsiniz.

Aşırı fosfor alımı böbreklerin ciddi manada rahatsız olmasına neden olur. Eğer vücudunuzda fosfor birikimi söz konusu ise fosfor oranı düşük olan besinleri seçenek etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kalıcı sağlık sorunları ile bir ömür boyu mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Yorum yap