İyi Gelen Şeyler

Gaz Yapan Yiyecekler

Vücutta meydana gelen gazın özellikle tüketilen gıdalardan ötürü açığa çıktığı yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda tespit edildiğinden ötürü gaz problemi olan kişilerin sıkıntılarının artmasını önlemek adına gaz yapan yiyecekler nelerdir konusunda bilgi vermeye karar verdik. Bağırsaklarınızda gaz yer alması düzgüsel bir haldir. Amma velakin biriken gaz düzgüsel bir halde bedenden uzaklaştırılmaz ise bir müddet sonra hastalık verici sızılara sebep olabilir. Bu makalemizde gaz meydana getiren yiyecekler ile alakalı bilgi yer almaktadır ve gaz probleminiz var ise bu gıdaları daha kontrollü olarak yiyebilirsiniz.

Gaz meydana gelişi bedenimizin düzgüsel fizyolojik döneminin sonunda oluşmaktadır. Sıhhatli bir adem oğlu gün içerisinde yaklaşık yarım litre ile 2 litre arası gaz yapmaktadır. Meydana gelen bu gaz rektum vasıtasıyla gün içerisinde yaklaşık 10- 14 kere bedenden dışarı atılır. İnsan vücudundan çıkan gazın fena kokmasının sebebi muhteviyatında metan, sülfür, hidrojen ve karbondioksit gazlarının yer almasıdır.

Bağırsaklarda gaz meydana gelmesinin 2 ana sebebi vardır. İlki ağız yöntemiyle yutulan ambiyansın bağırsak ve mide sisteminde yer edinen bakteriler tarafınca gaza dönüştürülmesidir. Ağız kanalıyla yutulan hava dozu az olduğu için bu biçimde meydana gelen gazlar rektum veya ağız yöntemiyle basitçe bedenden uzaklaştırılabilir. Gaz meydana gelişindeki ikinci sebep ise hazım sistemi tarafınca öğütülmeyen lif ve karbonhidrat muhteviyatlı besin artıklarının bakteriler tarafınca parçalanması esnasında gözlemlenmektedir. Bu ikinci sebep esnasında çok gaz imal edilmektedir. Bundan dolayı gaz meydana getiren gıdaları denetim altında tutarak bu probleminin hafif hale gelmesini sağlayabiliriz. Eğer gaz çıkarmak ciddi problemleriniz arasında yer alıyorsa kesinlikle sizlere aktaracaklarımıza kulak vermenizde fayda var.

Gaz meydana getiren yiyecekler listesine muayyen besinleri almak yanlış olacaktır çünkü her gıda tüm insanlarda aynı tesirin oluşmasına neden olmayabilir. Sadece bir genelleme yapacak olursak karbonhidrat bakımından varlıklı gıdaların gaz meydana gelişini tetikledikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Natürel lifli yiyecekler ve protein muhteviyatlı yiyecekler daha az gaz meydana getirmektedir. Aşağıda genel hatlarıyla bedenimizde gaza neden olan yiyecekler ile alakalı detayları bulabilirsiniz.

BENZER  Sütte Hangi Vitaminler Vardır?

Süt ve süt mahsulleri: süt içinde yer alan şeker olarak da tanınan laktoz en fazla gaz meydana getiren gıda bileşiklerinden birisidir. Laktoz dirençliliği düşük olan insanlarda süt ve peynir, tereyağı, yoğurt, krema şeklinde süt mahsulleri de gaz meydana getirmektedir.

Lif açısından varlıklı besinler: yulaf kepeği, fasulye benzer biçimde içinde büyük miktarda çözülebilir lifler yer alan besinlerin bağırsaklarda gaz meydana gelişine yol açmış olduğu bilinmektedir. Yüksek lifli besin tüketimini düşürerek gazın bu sebeple meydana gelip gelmediğini tespit edebilirsiniz.

Sebzeler: patates, kuşkonmaz, enginar, mısır, lahana, karnabahar, brokoli, turp, soğan, bezelye, kereviz ve havuç benzer biçimde birtakım sebzeler ve diğer baklagiller çok fazla oranda gaz imalatına yol açabilir. Gaz hastalık verici boyutlardaysa bu sebzelerin tüketimini az hale getirebilirsiniz.

Meyveler: birtakım meyvelerin içinde yer edinen sorbital fazla miktarda gaz imalatını teşvik etmektedir. Sorbital elma, şeftali, erik ve erik şeklinde bir hayli meyvelerde yer edinen organik şekerdir. Ek olarak muz, kayısı, kavun, karpuz, üzüm ve kuru üzüm benzer biçimde birtakım diğer meyvelerde gaz meydana getiren yiyecekler içinde sayılmaktadır.

Gaz meydana getiren yiyecekler listesine suni tatlandırıcılar, yağlı besinler, gazlı sıvı gıdalar da ilave edebilir. Sadece akıldan çıkmamalıdır ki bu yiyecekler her kişide aynı oranda gaz meydana gelişine sebep olmayabilir. Birkaçı için çok fazla gaz üretimine neden olan yiyecekler diğer insanoğlu için hiçbir mesele meydana getirmemektedir. Bu nedenle bedeninizin hangi gıdalara karşı duyarlı olduğunu beslenmenizi ve yediğiniz besinleri denetim altında tutarak kendiniz tespit edebilirsiniz.

Beslenmenizde yapmış olduğunuz farklılaşmalara karşın gaz problemi az hale gelmiyorsa, tükettiğiniz öğün ne miktarda küçük olsa bile gaz problemi ile mücadele ediyorsanız, meydana gelen gaz okul yahut iş yaşamınızı etkileyecek boyutlarda ise hekime görünmelisiniz. Çok fazla gaz çoğu zaman kritik bir sıhhat meselesine alamet etmez amma velakin alınan önlemlere karşın devam eden gaz problemi, hazım sistemine dair bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Hazım rahatsızlıklarının sebep olduğu birincil problem, beden için lüzumlu vitamin ve minerallerin tümüyle emilememesidir. Bu vaziyette vitamin ve mineral eksikliğine bağlı diğer problemler gözlemlenebilir. Velhasıl kelam kişinin gaz diyerek durumu önemsememesi gerekmemektedir. Çünkü meydana gelen aşırı gaz bedenin ciddi derecede olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Durumu önemseyip bedeninizdeki gazdan en kısa zaman içerisinde kurtulmanızda fayda var.

Yorum yap