İyi Gelen Şeyler

Gaza İyi Gelen Yiyecekler

Herkes günde toplam 1-2 litre kadar gaz üretir ve bu gaz günde 14-20 defa vücuttan atılır. Yemeklerden sonra gaz oluşmaması için dikkat edilmesi gereken nokta, her insanın sindirim sisteminin farklı gıdalara farklı tepkiler verdiğini unutmadan, sizde gaza yol açan yiyecekleri belirleyip bunlardan uzak durmaktır. Beslenmenizde yapacağınız bir kaç değişiklikle gaz oluşumunu engelleyebilir, en azından makul düzeylere indirebilirsiniz. Bazılarına hiç gaz yapmayan gıdalar size gaz yapabilir ancak tüketildikten sonra genel olarak gaz yaptığı bilinen gıdalar arasında süt ürünlerini, fasulye, bezelye, karnabahar ve yağlı gıdaları sayabiliriz.

Gaz Nedenleri

Yemek yerken fazla hava yutma, sindirilmemiş veya zor sindirilen gıdalar gaz oluşumunun ana nedenidir. Şeker içeren besinler sindirim sistemi hassas kişilerde gaza neden olabilir. Çölyak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu ya da Crohn hastalığı gibi sindirim bozuklukları bulunan kişilerde aşırı gaz gibi semptomlar görülebileceğinden doğru diyet programına sadık kalmak daha da önemlidir. Ayrıca Laktoz veya gluten intoleransı olanlar, yüksek lifli meyve, sebze, tam tahıllı gıdalar ve baklagillerle beslenenlerde gaz oluşma ihtimali daha yüksektir.

Gaza Karşı Ne Yapılabilir?

Gaz oluşumunu azaltmak ve vücuttan atılmasını hızlandırmak için bazı doğal yöntemlerden ve besinlerden yardım alabilirsiniz. İlk atılacak adım, sindirime yardımcı olan gıdaları daha fazla tüketmek ve aşırı yağlı, şekerli gıdalarla gaz yaptığı bilinen yiyeceklerden uzak durmak olmalı.

Zencefil, nane ve rezenenin gazı azalttığı bilinmektedir. Yemeklerden sonra bu bitkilerden biriyle hazırlayacağınız çay gaz sorununuzu hafifletebilir. Ancak reflüsü olanlara nane çayı önerilmemektedir.

Ana yemeklerden sonra yenen, özellikle fazla miktarda şeker içeren meyveler gaz oluşumunu arttırabilir. Bu nedenle meyve yiyecekseniz yemekten en az 2 saat sonra yemeye çalışın.

BENZER  Aşırı Terlemeye Karşı Bitkisel Adaçayı Yöntemi

Sindirim sistemini yardımcı olmak için, gündelik olarak yediğiniz yoğurdu sindirimi destekleyen bakteriler bakımından zengin olan probiyotik yoğurtla ya da organik yoğurtla değiştirin.

Stres ve kaygı gaz oluşumunu tetikleyebilir. Öğünlerinizi aceleye getirmeden yavaş yavaş yiyin. Yemek yerken stresliyseniz bu sindirim sisteminizi olumsuz yönde etkiler ve sindirim sırasında oluşan gaz miktarını arttırabilir. Yemeklerden sonra yavaş adımlarla yürümek ve hafif fiziksel aktiviteler gazın vücuttan atılmasını kolaylaştırabilir.

Gaz, bazen sindirim sisteminden bağımsız olarak, yutulan hava nedeniyle oluşabilir. Hava yutmayı en aza indirebilmek için sakız çiğnemekten, sert şekerlemeler yemekten kaçının. Sigara içerken yutulan havada gaza neden olabilir.

Gün boyunca 3 büyük öğün yemek yerine sindirim sistemini rahatlatmak için 5-6 küçük öğün yiyin. Az ve sık yemek aynı zamanda tokluk hissini uzatacağından kilo vermenize yardımcı olabilir.

Sindirim sistemine binen yükü azaltmak için lokmalarınızı iyi çiğneyin. Bunun için kendinize bir çiğneme miktarı belirleyebilirsiniz. Bir süre sonra bu bir alışkanlık haline gelecektir.

Gaz Yaptığı Bilinen Gıdalar

Aşağıdaki besinler genel olarak sindirim sırasında fazla gaz üretimine neden olur, ancak bu liste gaz yapan yiyeceklerin tam listesi değildir. Size uygun bir beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz.

Fasulye
Soğan
Brokoli
Brüksel lahanası
Karnabahar
Enginar
Kuşkonmaz
Armut
Elma
Şeftali
Erik
Sakız
Tam tahıllı buğday ekmeği
Kepekli tahıllar
Süt
Krema
Dondurma
Bira
Gazlı içecekler

Yorum yap