İyi Gelen Şeyler

Gebelikte Kulak Tıkanması! Belirtileri Ve Tedavisi Nedir?

Gebelikte Kulak Tıkanması

Gebelik sürecinde anne adaylarında birtakım sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri de kulak tıkanması olarak bilinir. Kulak tıkanmasının hamilelikte ortaya çıkmasının en önemli nedeni bu süreçte anne adaylarının hormonlarında görülen değişimdir. Meydana gelen değişiklikler orta kulağın hava almasına engel olmaktadır. Bunun üzerinde önce burun tıkanmakta daha sonra ise kulak tıkanıklığı meydana gelmektedir.

Hamilelikte kulak tıkanıklığı görüldüğünde hiç vakit kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına görünmek gereklidir. Ortaya çıkan kulak tıkanıklığı işitme problemlerine yol açmaktadır. Bundan dolayı kısa süre içinde tedavi edilmelidir. Eğer tedavi edilmezse işitme kaybına ek olarak dolgunluk ve çınlama gibi şikayetler de ortaya çıkmakta ve bunlar zamanla daha da artmaktadır. Bu nedenle anne adaylarının son derece dikkatli olmaları önem taşır.

Gebelikte Kulak Tıkanması Ve Belirtileri

Gebelikte kulak tıkanması sorunu birkaç saatten fazla sürmektedir. Bu durumda anne adaylarında uzun süreli ve bir türlü geçmeyen kulak ağrısı meydana gelmektedir. Buna ek olarak ishal, kusma ve yüksek ateş gibi belirtiler de ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra kulak tıkanması olan hamilelerde kulaktan yeşil ya da sarı renkte akıntı da gelebilmektedir. Bu gibi belirtiler görüldüğünde acil şekilde doktora başvurulmalıdır. Meydana gelen belirtiler ciddi dereceli kulak tıkanmasını işaret etmektedir.

Hamilelikte Kulak Tıkanması Nasıl Önlenir?

Hamilelikte kulak tıkanması sorununu önlemek için kulak kirini yumuşatan damla kullanılabilir. Bu damla kirin sıvı hale gelmesini sağlayarak tıkanmayı önlemektedir. Damlanın yanı sıra oksijenli su ve gliserin de kirlerin yumuşamasını sağlamaktadır.

Gebelikte ciddi boyutlardaki kulak tıkanmaları için alerji ilaçları kullanmak da tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ancak bu ilaçları kullanmadan önce doktora danışılması tavsiye edilmektedir. Bunların yanı sıra sürekli yutkunmak, burun deliklerini kapatıp ağızdan nefes alarak bunu burundan vermeye çalışmak kulağa basınç etkisi yapacağından dolayı kulak tıkanıklığının açılmasına fayda etmektedir. Hatta bu yöntem kulak tıkanıklığını açmak için en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak duş almanın da kulak tıkanıklığı üzerinde olumlu yaptığı belirtilmektedir.

BENZER  Magnezyum Nedir? Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Kulak Tıkanması Tedavisi

Gebelik döneminde kulak tıkanması genel olarak bazı bakteriler nedeniyle meydana gelmektedir. Bu durumda olan hastalar için genellikle uzmanlar antibiyotik ilaçlar ile tedavi uygulamaktadır. Bunun yanı sıra hastalara ağrı kesici de verilmektedir. Ancak bu ilaçların içeriği ve dozu kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden dolayı mutlaka doktor kontrolü ile kullanılması gerekmektedir.

Yorum yap