İyi Gelen Şeyler

Gece Körlüğü Belirtileri Tedavisi

Halk arasında tavuk karası hastalığı olarak bilinen gece körlüğü, en fazla gözlemlenen görme sorunlarındandır. Gece körlüğü belirtileri ilgili problem doğuştan gelen bir sorunda hayatın her evresinde kendisini gösterir. Ayrıca bu rahatsızlık daha sonraki yıllarda da ortaya çıkabileceği için gece körlüğü belirtileri ilerleyen yaşlarda da gözlemlenebilir.

Gece körlüğü tedavisi gerçekleştirilmesi gerekilen bir sağlık sorunudur. Bu sağlık problemi kişinin gece karanlığında ve loşta etrafta yer alan objeleri net bir şekilde görememesine sebep olur. Bu kişiler özellikle ışığın yetersiz olduğu saatlerde araba kullanmakta aşırı derecede zorlanırlar. Bazen kalıtsal bir sorun olarak ortaya çıkan bu sorun daha sonraki yıllarda da bir görme kusuru olarak kendisini gösterebilir.

Gece körlüğü belirtileri

Gece körlüğü hastalığı, kişinin sadece görüş kalitesini gözlemlemesiyle teşhis edilebilir. Doğuştan ortaya çıkan sorunları kişinin kavraması zordur. Bu yüzden kişinin sorun yaşadığını anlaması için gece körlüğü belirtileri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu hastalığın tipik belirtileri şu şekildedir.

  • Gözyaşı üretimi azalır ve kişi sürekli olarak göz kuruluğu yaşar.
  • Gecenin ilerleyen saatlerinde ve loş ışık altında etrafta yer alan objeler ya hiç görülmez ya da aşırı derecede bulanık görülür.
  • Yaşanan bu görme kayıpları birden bire ortaya çıkabileceği gibi zaman içerisinde ilerleyen bir şekilde de kendisini gösterebilir.
  • Kişi ışık oranı yüksek ortamda yer alınca kısa ya da uzun süreli olarak görme kayıpları yaşayabilir.

Gece körlüğü neden olur?

Gece körlüğü hastalığı sadece bir nedenden dolayı ortaya çıkmaz yani bu hastalığın birçok nedeni olabilmektedir. Gözlemlenen gece körlüğü vakaları referans alınırsa bu rahatsızlığın tedavi edilmemiş miyop, glokom, katarakt, retinitis pigmentoza, A vitamini eksikliği, çinko eksikliği, diyabet, aşırı güneş ışığına bakma, keratokon gibi sağlık sorunlarından dolayı ortaya çıktığı söylenebilir. Gece körlüğü neden olur sorusuna yanıt bulunduktan sonra uygun tedavi yöntemi seçilerek ilgili görme kusurunun tedavisi yapılır. Hastalığın tedavisinde tek tip tedavi yoktur çünkü hastalığına neden olan etmenler tamamen birbirinden farklıdır.

BENZER  Akdeniz Anemisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Gece körlüğü tedavisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu hastalığa birbirinden farklı etmenler sebep olmaktadır. Bu körlük tedavi edilmemiş miyoptan kaynaklanıyorsa bu sorun için geliştirilmiş olan lensler kullanılır. Bazı durumlarda lensler etkili sonuçların alınmasını sağlayamadığı için cerrahi müdahaleler yapılarak miyop sorunu ortadan kaldırılır ve gece körlüğü de tedavi edilmiş olur.

Gece körlüğü glokom hastalığından dolayı meydana gelirse lazer tedavisi uygulanır. Gözde yer alan suyun tahliyesini sağlayan kanallar temizlenir ve kişinin net bir şekilde görmesine yardımcı olunur. Glokom gözde yüksek basıncın oluşmasına neden olur. Bu basıncı azaltmak için geliştirilmiş olan ilaçların da reçete edildiği bilinmektedir. Gece körlüğü özellikle katarakt probleminden dolayı sıklıkla ortaya çıkar. Bu durum yaşı ilerlemiş olan kişilerde daha fazla görülür. Basit bir ameliyat olan katarak ameliyatı sonrasında kişi net bir şekilde görmeye başlar.

Gece körlüğü retinitis pigmentoza ile alakalıysa bu en korkulan durumdur çünkü ilgili sağlık sorununun tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir. Sadece yapılan A vitamini takviyeleriyle hastalığın seyri yavaşlatılabilir. Kişinin dengeli bir beslenme zincirine tabi olmaması çinko eksikliğinin yaşanmasına ve beraberinde gece körlüğü sorununun oluşmasına neden olur. Çinko açısından zengin besinler beslenme zincirine eklenerek çinko kaynaklı gece körüğünün önüne geçilmesi mümkündür.

Diyabet hastalığı metabolizmanın neredeyse tamamını olumsuz etkilediği gibi gözleri de olumsuz etkilemektedir. Şeker hastalığı gece körlüğü sorununun oluşmasına neden olur. Bu tip durumlarda insülin takviyesi yapılarak gözlerin daha fazla zarar görmesi engellenir. Ayrıca sıklıkla cerrahi müdahalelere de gereksinim duyulmaktadır. Bu hastalık ilk etapta çeşitli lensler kullanılarak iyileştirilmeye çalışılır. Tedavisi geciken vakalarda geri dönüşü olmayan sorunlar oluşabilmektedir. Bu yüzden tavuk karası belirtileri ortaya çıktığı gibi tedavisi başlatılmalıdır.

Yorum yap