İyi Gelen Şeyler

Göbek Eriten Diyet Nasıl Yapılmalı?

Diyet ve egzersizle bölgesel zayıflama diye bir şey mümkün olmadığından göbeğinizi eritmek için öncelikle genel olarak kilo vermeniz gerekiyor. Eğer fazla kilolarınızın çoğu göbek bölgesindeyse kilo vermeye başladığınızda bu bölgeden daha fazla yağ kaybedersiniz. Ancak göbek bölgesindeki yağlardan tamamen kurtulmak için iyi bir diyet programı seçmeli ve diyetinize uzun süre sadık kalabilmelisiniz.

Göbek eritmek için mekik çekmek veya bazı aletlerle karın kası egzersizleri yapmak ise göbeğinizi eritmek yerine karın kaslarınızı çalıştırır. Çünkü karın kasları ile bu kasların üzerinde bulunan yağlar birbirinden bağımsızdır. Yani diyet yapmazsanız ne kadar mekik çekerseniz çekin göbeğiniz erimeyecektir.

“Göbek eriten diyet nasıl yapılmalı?” veya “göbek yağlarından nasıl kurtulmalı?” sorularının cevaplarına geçmeden önce göbek bölgesindeki yağlanmanın dış görünümünüzü olumsuz etkilemesi dışında sağlığınıza ne gibi zararları var kısaca onlara bir göz atalım.

Göbek Bölgesinden Yağlanmanın Zararları

Göbek yağları sadece ciltle organlar arasındaki yağlardan ibaret değil. Bu bölgedeki yağlanma arttıkça yağlar yavaş yavaş organların çevresini de sarmaya başlıyor ve etkisi altına aldığı organların fonksiyonlarında bozulmalara yol açıyor.

Kilonuz ne olursa olsun göbek bölgenizde yağlanma varsa kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, kolon kanseri ve uyku apnesi gibi hastalıkların görülme oranı 4-5 kat artıyor.

Fazla kilonun sağlığımız üzerine etkileri hakkında yapılan bazı araştırmaların ilginç sonuçları var. Örneğin göbek bölgesinden yağlanma genel olarak vücudun yağlanmasından çok daha tehlikeli ve “merkezi yağlanma” olarak adlandırılan bu durumun ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yol açma ihtimali genel yağlanmadan %50 daha yüksek.

Bu nedenle “vücut kitle indeksi” hesaplaması yaparken sağlığınız için önce göbek bölgesindeki yağlanmanın ne kadar olduğunu göz önüne almanız gerekiyor. Çünkü vücut kitle endeksi değeriniz normal değer aralığında çıksa bile göbek bölgesinde yağlanma varsa sağlığınız tehdit altında olabilir.

Göbek Eriten Diyet İçin Genel Kurallar

İnternet başta olmak üzere farklı mecralarda “göbek eriten diyet”, “göbek yağlarını kısa sürede eritin” ve benzer başlıklarla pazarlanan pek çok farklı diyet listesi bulabilirsiniz ancak başta da söylediğim gibi özel bir diyetle veya egzersizle sadece göbek bölgesinden kilo vermek mümkün değil. Göbek yağlarınızı eritmek istiyorsanız önce genel olarak kilo vermenizi sağlayacak bir diyet programı bulmalı ve nabzınızı yükseltecek kardiyo egzersizleri yapmalısınız.

BENZER  Hızlı Kilo Vermenin Yolları

Göbek erittiği iddia edilen bazı zayıflama destekleri, çay ve diğer ürünler satılıyor ancak hemen söyleyeyim bu tip ürünler de göbeğinizden kilo vermenizi sağlamaz. Diyet yapıyorsanız belki bir miktar metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize veya vücuttan su atmanıza yardımcı olabilirler ancak göbek yağlarını eritmek gibi bir özellikleri yoktur.

Şimdi göbek eriten diyetlerin ortak özellikleri neler bir bakalım.

Göbek yağlarının erimesi için beslenme uzmanlarının büyük çoğunluğu karbonhidratların azaltılmasını öneriyor. Yani gün içinde aldığınız karbonhidratların toplamını 50- 1000 gram aralığında tutabilirseniz bir süre sonra vücudunuz enerji kaynağı olarak yağ depolarını kullanmaya başlayacaktır. Bu da genel olarak yağ yakmanızı ve göbek yağlarının azalmasını sağlar.

Karbonhidratı Azaltın

Karbonhidrat takibi yapmak pek kolay değil çünkü karbonhidrat deposu olarak bilinen pirinç, makarna, ekmek, paketlenmiş atıştırmalıklar dışında pek çok meyve, sebze de karbonhidrat içeriyor. Örneğin 1 adet domateste 5 gram kadar toplam karbonhidrat bulunuyor . Bu nedenle karbonhidrat kısıtlamalı bir diyet yaparken sadece şeker, hamur işi ve pirinç gibi besinleri azaltmak yeterli değil, her yediğiniz sebzenin, meyvenin karbonhidrat değerini kontrol etmeniz gerekiyor.

Tek tek hangi besinin ne kadar karbonhidrat içerdiğini hesaplamak için vaktiniz yoksa en azından pirinç, makarna, beyaz ekmek, şeker, paketlenmiş gıda, tatlı ve pastane işleri yemeyerek tükettiğiniz karbonhidratı önemli oranda azaltabilirsiniz.

En az karbonhidrat içeren sebzeler listesi ise şu şekilde **

Marul

Ispanak

Pazı

Karalahana

Lahana

Maydanoz

Kişniş

Fesleğen

Kekik

Kereviz

Turp

Mantar

Kuşkonmaz

Bamya

Salatalık

Rezene

Brokoli

Yeşilbiber

Kırmızıbiber

Brüksel lahanası

Diyet listenizi oluştururken bu sebzeleri bol bol kullanabilirsiniz.

Proteini Artırın

Karbonhidratı azaltmak demek Türk mutfağında bulunan yemeklerin önemli bir kısmının çok kontrollü olarak tüketilmesi anlamına geliyor çünkü bizim mutfağınız genel olarak karbonhidrat ağırlıklı. Ancak bu konuda çaresiz değilsiniz çünkü evde veya dışarıda protein ağırlıklı yemek seçenekleri bulmak mümkün. Tavuk eti, kırmızı et dışında protein bakımından zengin diğer gıdalar da bulunuyor.

BENZER  Elma Sirkesi ile Zayıflama

Mercimek

Fasulye

Süt

Peynir

Yoğurt

Yumurta

Ceviz

Fıstık

Kabak çekirdeği

Susam

Ay çekirdeği

Nohut

Soya

Yulaf

Bu besinler et dışında kalan protein kaynakları olarak diyet listesine eklenebilir.

Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Yediğimiz meyve ve sebzelerin içerdiği şeker dışında vücudumuzun başka şeker kaynaklarına ihtiyacı yok. Sonradan eklemiş rafine şeker içeren gıdalar günümüzde obezitenin başlıca nedeni olarak gösteriliyor ve hatta bel bölgesindeki yağlanmayı hızlandırdığı konusunda araştırma sonuçları mevcut . Hiç bir vitamin, mineral içermeyen besin değeri neredeyse 0 olan rafine şeker sadece enerji veren boş bir kalori kaynağı.

Göbeğinizi gerçekten eritmek istiyorsanız şekeri hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Şekerli gazlı içeceklerden, paketlenmiş meyve sularından, paketlenmiş atıştırmalıklardan uzak durmalı ve çayınızı, kahvenizi şekersiz içmeye alışmalısınız.

Daha Çok Besin Lifi Tüketin

Sağlıklı bir sindirim sistemi için son derece önemli olan besin lifi göbek yağlarını daha kısa sürede eritmenize yardımcı olabilir. Bu alanda yapılan araştırmalara göre sindirimi yavaşlatarak tokluk hissini uzatan besin lifini günlük 10 gram arttırmak karın boşluğunda biriken yağların %3,7 azalmasını sağlıyor.

Besin lifinin kilo vermeye etkisi üzerine yapılmış olan bir diğer araştırmaya göre günlük 14 gram ekstra besin lifi hiç diyet yapılmamasına karşın 4 ayda 2 kilo verilmesini sağlıyor. Tabii 4 ayda 2 kilo vermek çok az bir kilo kaybı gibi gelebilir ancak bunu bir de diyet ve sporla desteklediğinizde çok daha fazla kilo verebilirsiniz. Sadece besin lifini arttırarak ayda 1 kilo bence hiç fena bir rakam değil.

Diyet programınızı oluştururken brokoli, lahana, karnabahar, ıspanak, kereviz, kabak, fasulye, mantar ve portakal gibi lif bakımından zengin besinleri ekleyerek günlük lif tüketiminizi artırabilirsiniz.

Göbek Eritmek İçin 3 Günlük Örnek Diyet Programı

Aşağıdaki diyet listesi günlük karbonhidrat tüketimini sınırlandıran, protein bakımından zengin örnek bir diyet listesidir. Bu örnek diyet listesine göre, yukarıdaki sebzeleri ve protein bakımından zengin et dışında kalan diğer besinleri kullanarak kendi diyet listenizi oluşturabilirsiniz.

BENZER  Şok Diyet Yapmak Neden Sağlıksız?

1. Gün

Kahvaltı: 2 yumurtalı, yağsız sebzeli omlet.
Atıştırmalık: Yarım kase yağsız yoğurt üzerine 1 yemek kaşığı yabanmersini, çilek veya salatalık.
Öğle Yemeği: Ton balıklı salata, ızgara tavuk dilimleriyle de hazırlayabilirsin.
Atıştırmalık: 15-20 adet badem.
Akşam Yemeği: 150 gram ızgara tavuk göğsü, haşlanmış yarım patates 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile, bol salata veya haşlanmış kuşkonmaz.

2. Gün

Kahvaltı: 2 adet çırpılmış yumurta, yanında haşlanmış yarım patates.
Atıştırmalık: Yağsız 1 bardak sütün içine 2 yemek kaşığı yabanmersini veya çilek atıp mikserden geçirin.
Öğle Yemeği: Ton balıklı veya ızgara tavuklu ıspanak salatası.
Atıştırmalık: 1 adet sap kerevizi 3 çay kaşığı kaşığı fıstık ezmesiyle yiyebilirsiniz.
Akşam Yemeği: 150 gram ızgara az yağlı et, 1 kase haşlanmış yeşil fasulye.

3. Gün

Kahvaltı: İçine 1-2 adet mevsim meyvesi doğranmış 1 kase yağsız yoğurt.
Atıştırmalık: 15 adet badem veya 4-5 adet ceviz.
Öğle Yemeği: Haşlanmış veya ızgara hindi eti (150 gr), 1 kase haşlanmış brokoli.
Atıştırmalık: 2 adet havuç.
Akşam Yemeği: 150 gram ızgara balık, 2 çay kaşığı zeytinyağında sotelenmiş karnabahar.

Göbek Eritmek İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Yapacağınız her egzersiz fazladan kalori yakmanızı sağladığı için diyetinize sadık kaldığınız sürece göbek yağlarının erimesine katkıda bulunacaktır. Göbek bölgesini eriten mucize bir egzersiz veya egzersiz aleti yok. Ancak yağlar gittikten sonra karın kaslarınızın daha şekilli görünmesi için egzersize ayırdığınız sürenin bir kısmında karın kası çalıştıran hareketler yapabilirsiniz.

Yağların yakılması için önemli nokta egzersiz sırasında nabzınızın yükselmesi ve en az 20-30 dakika yüksek kalması. Sağlığınız ve kilonuz el veriyorsa kardiyo egzersizleri yapabilirsiniz. Ancak daha önce hiç spor yapmadıysanız vücudunuza bir anda yüklenmeyin ve hangi kardiyo egzersizlerini yapabileceğiniz konusunda için bir uzmana danışın.

Uzmanlar yağların daha hızlı atılması için haftada en az 150 dakika tempolu egzersiz yapılmasını öneriyor. Alt sınır haftada 150 dakika, üst sınır ise sizin ne kadar vakit ayırabildiğinize, yaşınıza, sağlığınıza ve vücudunuzun ne durumda olduğuna bağlı olarak değişebilir.

Göbek yağlarından kurtulmak için diğer önerileri “Göbek Nasıl Erir” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum yap