İyi Gelen Şeyler

Gribe İyi Gelen Yiyecekler

Grip, virüs nedeniyle üst solunum yollarının iltihaplanmasıdır. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, yüksek ateş ve vücudun geneline yayılan ağrılarla birlikte görülen gribin daha kısa sürede geçmesi için bazı yiyeceklerden yardım alabilirsiniz. Vitamin ve mineral bakımından zengin sebzeleri kullanarak hazırlayacağınız çorbalar, aynı zamanda vücudun hastalık sırasında daha fazla ihtiyaç duyduğu suyu alabilmesi için önerilen ilk yiyecektir. Hastalığın şiddetlendiği günlerde bol bol bitki çayı, su, taze sıkılmış meyve suları içebilirsiniz.

Grip İçin Çorba Önerisi

Aşağıdaki çorba tarifi “Yağmur Ormanları Bitkisel Önerileri” kitabının yazarı Rosita Arvigo’ya ait.

Malzemeler: Doğranmış yarım lahana, doğranmış 1 soğan, 4-5 diş havanda dövülmüş sarımsak, dilimlenmiş 3 havuç, 3 adet doğranmış kereviz, 6 yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefil, 1 limonun suyu.

Hazırlanışı: Sebzeleri yaklaşık 30 dakika kadar haşladıktan sonra zencefil ve sarımsağı ekleyip 5 dakika daha haşlayın. Tencereyi ateşten alıp çorbayı blenderden geçirin. Son olarak limonu ekleyip karıştırın. Grip sırasında tıkanan solunum yollarını açmak için bir miktar kırmızıbiber ekleyerek içebilirsiniz.

Gribe İyi Gelen Yiyecekler

Gribin sistemden daha hızlı atılması için genel olarak vücudu güçlendiren C vitamini bakımından zengin gıdaların, içeceklerin tüketilmesi önerilmektedir. C vitamini yazısında bu yiyeceklerin neler olduğu konusunda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun dışında aşağıdaki yiyecekleri daha sık tüketerek gribin belirtilerini hafifletebilirsiniz.

Haşlama balık, tavuk suyu, taze sıkılmış meyve suları, haşlama tavuk, tavuk ve sebze çorbaları, portakal, greyfurt, mandalina, limonlu çay, zencefil çayı, ekinezya çayı, kuşburnu çayı, adaçayı, papatya çayı, okaliptüs çayı.

Grip boyunca vücudunuzun susuz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Bitki çayları bu konuda size yardımcı olabilir. Sıcak çay aynı zamanda boğaz ağrılarını ve öksürüğü hafifletir. Sindirimi zor, ağır yemekler sindirilirken daha çok enerji harcadığı için bu tip yiyeceklerden uzak durun.

BENZER  İshale İyi Gelen Şeyler

Neler Yememeli?

Doğru beslenerek gribi kısa sürede atlatabilir ve hastalığın neden olduğu belirtilerden en az seviyede etkilenebilirsiniz. Tam tersini yaparsanız, yani beslenmenize dikkat etmezseniz hastalığın iyileşme süreci de aynı oranda uzar. Hastalığınız boyunca aşağıdaki gıdaları olabildiğince az tüketin.

Boş kalorili abur cuburlar (patates cipsi, kola, şeker, çikolata…), alkol, kahve, kızartma ve aşırı baharatlı gıdalar, burun tıkanıklığını arttıran süt ve süt ürünleri, vücudun susuz kalmasına neden olan aşırı tuz.

Yorum yap