İyi Gelen Şeyler

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Sahilde boylu boyunca uzanıp güneşin keyfini çıkarmak oldukça keyifli olabilir ancak güneşin zararlı ışınları etkisiyle ortaya çıkan lekeler dış görünüşünüzü ciddi oranda olumsuz etkileyebilir. Güneş altında uzun süre bilinçsiz bir şekilde kalanlar bir süre sonra ortaya çıkan güneş lekeleri ile mücadele etmek zorunda kaldıklarından dolayı güneş lekeleri nasıl geçer sorusunu sormaktadır. Sizlerinde başınız bu lekeler ile dertteyse gelin ilgili lekelerden nasıl kurtulabileceğinizi öğrenelim.

Güneş lekelenmeleri en çok düşe gelen deri sorunlarından bir tanesidir. Çoğu zaman ak tenlilerde güneş ışınlarından koruma yapısı yer alan losyonların tüketilmemesi veya fazlaca ivedi bir şekilde bronzlaşabilmek adına düşük faktörlü losyonların seçenek edilmesi neticesinde deride kahverengi lekelenmeler meydana gelmekte ve bu lekelenmeler kalıcı olmaktadır. Bu lekelenmeler yalnız beyaz tenlilere has değildir. Deri tonunuz koyu olsa bile güneş lekelenmeleri sizde de meydana gelebilir. Bu nedenle güneş izlerinden korunmak adına yazları sokakta yürüyor olsanız dahi güneşe en fazla maruz kalan çehre ve kollarınıza 50 koruma faktörlü losyon sürmelisiniz. Bu kremler yani losyonlar güneş lekelerinin oluşumunu büyük ölçüde engelleyecektir.

Güneşte çok durmanın neticesi olarak deride meydana gelen lekelenmeler çoğu zaman kahverengi, birtakım hallerde ise beyaz renkli olabilmektedir. Aslına bakarsak bu lekelenmeler derimizin kendini güneşten savunmak için çok miktarda salgıladığı melanin artması neticesinde meydana gelmektedir. Derinin şahsını yenilemesinin yavaş hale geldiği 35 yaş üzeri insanlarda daha da sık gözlemlenmekle beraber ergenler ve gençlerde de bu mesele ortaya çıkabilmektedir.

Güneş lekelenmeleri nasıl geçer sualine lazerli leke iyileştirilmesi, kimyevi peeling, mikrodermabrazyon gibi profesyonel dermatolojik iyileştirme şekilleri, kozmetik leke engelleyici losyonlar ve birtakım nebatsal ve natürel metotlar ile cevap verilebilir.

Lazerli deri yenileme deri lekelenmeleri üstünde en süratli netice veren metot olmakla beraber bununla beraber en pahalısıdır. Lazerli leke iyileştirilmesi birtakım deri bakım ve estetik merkezinde uygulanmaktadır. Lazerli leke iyileştirilmesi çoğu zaman lekelenmelerin büyük olduğu insanlara önerilmektedir. Bu iyileştirmeyi kesinlikle bu alanda profesör bir ekip kontrolünde uygulatmalısınız. Aksi takdirde istenmeyen problemler ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

BENZER  Sivilce Neden Olur? Ergenlik Sivilcelerine Dikkat!

Kimyevi peeling deride meydana gelen kahverengi lekelenmeleri ve güneş izlerini geçirmek için son senelerde tüketilen çok popüler bir yöntemdir. Kimyevi peeling esnasında lekelenmelerin bulunmuş olduğu kesime kimyevi muhtevalı solüsyon sürülerek derinin en üst katmanı soyulmakta ve zamanla bu kesimde yeni cilt meydana gelişi gerçekleştirilmektedir. Güneş izlerini geçirmek için bir hayli müessir bir metot olan kimyevi peeling lekelenmelerin büyüklüğü bakımından bir kaç seans devam edebilir. Kimyevi peeling işleminden sonrasında deri kendini yenileyene kadar mutlak suretle güneşten uzak durulmalıdır.

Mikrodermabrazyon iyileştirilmesi lazerli leke iyileştirilmesi ve kimyevi peelingde olduğu gibi cildin en üst yüzeyinin soyularak yenilenmesini temin etmek maksadıyla tatbik edilmektedir. Diğer metotlardan değişik olarak mikrodermabrazyonda tene rastgele bir kimyevi tatbik edilmez. Basınçlı bir makine ile organik mamullerden elde edilmiş kristaller tene püskürtülerek soyma işlemi meydana getirilir.

Güneş lekelenmeleri fazla koyu ve büyük değil ise bilhassa güneş lekeleri ve kahverengi lekelenmelerin görünüşünü az hale getirmek için imal edilmiş kozmetik losyonları kullanabilirsiniz. Deriniz için hangi losyonun daha da müsait olacağı ile alakalı bir deri profesörüne danışmanız size süre kazandırabilir. Bu cins güneş lekesi losyonları çoğu zaman gün içerisinde 1-2 kere lekelenmeler üstünde sürülerek tüketilmektedir. Güneş lekelenmeleri nasıl geçer sualinin yanıtını aradığınıza göre aslına bakarsanız güneş lekelenmeleri ile başınız dertte demektir. Yukarıdaki profesyonel iyileştirme metotlarıyla güneş izlerinden kısa vakitte kurtulmanız olası. Bu lekelenmeler ile aynı problemi yine yaşamamak ve fiyatı yüksek iyileştirme metotlarını kullanmak mecburiyetinde kalmamak için derinizi güneş ışınlarından mümkün olduğu kadar korumanızda fayda var.
Güneş lekelenmeleri yalnız plajda güneşlenirken meydana gelmemektedir. Sokakta yürürken dahi suratınızda çoğu zaman burun ve alın kesiminde, kollarınızda ve bacaklarınızda güneş lekelenmeleri husule gelebilir. Bu nedenle sokağa çıkarken yüksek koruma faktörlü güneş koruma losyonu sürmeyi bir davranış vaziyetine getirmelisiniz.

BENZER  Zeytinyağı Saç Uzatır Mı?

Plajda ise denize girip çıktıktan sonrasında ne olursa olsun güneş losyonunu tazeleyin. Losyonların üstünde her ne miktarda su geçirmez ibaresi yer alsa da denize girdiğinizde tesirini büyük seviyede kaybetmektedir. Bu yüzden güneş lekeleri ile mücadele etmemek adına elinizden geldiğince güneş koruyu kreminizi yenilemeye özen gösterin.

Yorum yap