İyi Gelen Şeyler

Güneş Yanığı Nasıl Tedavi Edilir?

Güneş yanığı özellikle yaz aylarında en büyük dertlerimizden birisi… Her gün güneş kremi sürüyorsanız, düzgün bir şekilde uygulayın ve birkaç saatte bir (veya terlediğinizde, yüzdüğünüzde veya havluyu kuruladığınızda) yeniden uygulayın, o zaman bu makaleye ihtiyacınız yok. Ama buradayız. Güneşte yandınız ve canınız yandı. Şimdi sırada ne var?

Güneş yanığını yok etmek mümkün değildir, ancak iyileşmesini beklerken daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Ve gerçekten güneş yanıkları iyileşiyor – güneş yanığı vücudunuzun iyileşmesi gereken gerçek bir yaralanmadır. Bu yazımızda güneş yanığı tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Yapmanız gereken bir numaralı şey, durumu daha da kötüleştirmemek… Güneşte yandığınızı fark ettiğinizde güneşteyseniz, hemen güneşten çıkın ve gölgeye dinlenmeye geçin. Ertesi sabaha kadar kızarıklık görmüyorsanız, evden çıkmadan önce güneş kremi sürdüğünüzden emin olun.

Amerikan Dermatoloji Akademisi de güneşten koruyan kumaşların giyilmesini tavsiye ediyor. İnce de olsa güneşten koruyan giysiler giymek iyi bir fikirdir. Plaja özgü bazı giysiler, etiketinde bir SPF etiketi ile gelebilir, ancak genel olarak, ışığa tuttuğunuzda görünmeyen bir şey giymek gerekir ve bu oldukça önemlidir.

Aloe jeli güneşte yanmış cilt üzerinde iyi hissettirir ve soya içeren losyonlarla birlikte bunu da öneririz. Kalamin losyonu da yatıştırıcı hissettirir.

Eczanelerde reçetesiz satılan hidrokortizon kremi, şişliği, kaşıntıyı ve kızarıklığı azaltabilen bir anti-inflamatuardır. Sivrisinek ısırıkları için elinizin altında olması iyidir, ancak güneş yanığı için de kullanabilirsiniz.

Rahatlamanın en etkili yollarından biri en basitidir: sadece serin bir banyoya dalın. Cildinizi ovalamayın, çünkü bu cildi tahriş edebilir ve gereğinden fazla sabun kullanmayın. Küvetten çıktığınızda cildinizi kurulayın ve bir nemlendirici uygulayın.

Bu arada bunlar serin banyolar olmalı – soğuk değil. Buz banyoları ve buz paketleri cildi tahriş edebilir.

Dışarıda birçok farklı ev ilaçları var ve muhtemelen hepsini atlamalısınız. Örneğin güneş yanığına sirke veya cadı fındığı sürmeyin. Birçok uzman, cildi tahriş edebilecekleri için topikal anesteziklere karşı tavsiyede bulunur. Kişisel olarak lidokainli aloe jelimi seviyorum.

Güneş yanığı iyileşmesi gereken bir yaralanma olduğundan, vücudunuza iyileşmesi için bir şans vermek isteyeceksiniz. Susuz kalmayın ve ağrı ve kızarıklığı geçici olarak azaltmak için ibuprofen gibi bir anti-inflamatuar almayı düşünün.

BENZER  Yaşlanmaya Son Bu doğal Kürle Kırışıklıklardan Kurtuluyoruz

Güneş yanıkları genellikle ısı hastalığı veya dehidrasyon ile birlikte meydana gelir, bu nedenle bu semptomlara dikkat edin. Üşüme, ateş, halsizlik, baş dönmesi veya hızlı nabız veya solunum gibi şeyler oluşursa, tıbbi yardım alın.

Güneşte geçen uzun bir günün ardından, yapmak istediğiniz ilk şey durulamaktır – ancak köpürtmeden önce iki kez düşünmelisiniz. Köpük banyosuna girmek ve sabun kullanmak güneşten yanmış cildi kurutabilir ve tahriş edebilir. Soğuk bir banyo (kabarcıksız) daha iyi bir seçenektir.

Yıkarken sabun kullanmanız gerekiyorsa, Johnson’s Baby Head-to-Toe Wash gibi hafif bir şeye ulaşın ve dikkatlice durulayın – kalan sabun kalıntısı aşırı derecede kuruyabilir ve bu da güneş yanığınızı daha da kötü hissettirir.

Bir başka güneş yanığı tedavisi için banyonuza yulaf ezmesi ekleyin. Araştırmalar, kolloidal yulaf ezmesinin iltihaplanmayı bastırmaya yardımcı olduğunu ve kaşıntıyı azalttığını gösterdiğini ve içeriği, rahatlatıcı banyo tedavisi gibi birçok ürün kullanabileceğinizi gösteriyor. Ayrıca sade yulafları mutfak robotunuzda öğütüp küvetinize ekleyebilirsiniz. Yulaf ezmesi tedavisini soğuk banyo suyuyla karıştırın ve on beş ila yirmi dakika bekletin. Daha sonra cildinizi temiz bir havluyla nazikçe kurulayın. Cildinizi kuruması için ovmak, sadece daha fazla tahriş eder.

Soğuk bir şeye ulaşma dürtünüzü takip edin, ancak bunu doğru yaptığınızdan emin olun. Bir buz paketini nemli bir beze sarın ve yanık üzerinde tutun. Bu, cildinizdeki ısının bir kısmını emecek, kan damarlarını daraltacak ve şişmeyi azaltacaktır.

Buz gibi soğuk su da bir seçenektir. Bir kaseye su ve buzu dökün, sıvıya bir bez batırın ve yanık üzerine yerleştirin. Bez ısınırken bu işlemi birkaç dakikada bir tekrarlayın. Hızlı bir rahatlama için kompresi günde birkaç kez on ila on beş dakika uygulayın.

Gerekirse doğaçlama yapabilirsiniz. Örneğin, bir torba donmuş bezelye bile alıp onu kullanabilirsiniz. Ancak buzlu paketi doğrudan cildinize yerleştirmemek için önce onu sardığınızdan emin olun.

Araştırmalar, yeşil çaydaki ve siyah çaydaki tanik asitin güneş yanığı oluşturmasına yardımcı olurken, kateşinlerin (antioksidan bir bileşik) cilt hasarını onardığını gösteriyor. Bu, özellikle hassas göz bölgenizin etrafı yandıysa yardımcı olabilir. İki poşet çayı soğuk suya batırın ve şişliği azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için kapalı gözlerin üzerine koyun.

BENZER  Paraben Nedir?

Yanığınız kaşınıyorsa, buzlu su kompresine bir Domeboro Soothing Soak Rash Relief Powder ekleyin. Tozdaki alüminyum asetat, cildin fazla kurumasını veya kaşınmasını engeller.

Cortizone-10 gibi %1 hidrokortizon içeren topikal bir losyon, sprey veya merhemle kaşıntıyı en aza indirin, cilt tahrişini yatıştırın ve iltihabı azaltın. Hidrokortizon, kızarıklığı azaltacağı ve hafif güneş yanıklarının ağrısını hafifleteceği anlamına gelen anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Yanık derecenize bağlı olarak günde iki veya üç kez kullanın.

Güneş yanığının kuruma etkilerine karşı koymak için bol su içmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Ancak yeterince su içmiyorsanız, yüzde 90’dan fazlası su olan karpuz, salatalık, çilek, domates, greyfurt ve kavun gibi nemlendirici meyve ve sebzeleri atıştırın.

Duruladıktan sonra, doğal bir banyo yağı ile pürüzsüz hale getirin. Bir dakika bekletin ve ardından nemi hapsetmek için Eucerin Skin Calming Lotion gibi bir nemlendirici krem ​​veya losyon uygulayın. Bu önemli bir adım yoksa cildinizin eskisinden daha kuru olduğunu görebilirsiniz. Daha fazla rahatlama için nemlendiricinizi uygulamadan önce buzdolabında soğutun. Petrol içeren (vazelin gibi) ürünlerden kaçının, çünkü ısıyı tutabilirler.

Bu klasik, bir sebepten dolayı güneş yanığı tedavisidir. Tıp literatüründe aloe veranın yara iyileşmesine gerçekten yardımcı olabileceğine dair kanıtlar görmeye başlıyoruz. Aloe bitkiniz varsa, sadece bir yaprağı koparın ve suyunu uygulayın. Saf, organik aloe vera jeli bir sonraki en iyi şeydir – özellikle de soğutursanız. Cildi daha fazla tahriş edebilecek alkol, renk ve koku içermeyen birini arayın. (Güneş yanığınız için en iyi aloe vera jeline bakın.)

Bir tutamda, güneş yanığınız üzerinde hindistancevizi yağı kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak taze olanı değil. Soğuk sıkım, organik hindistan cevizi yağını sadece kabarcıklar azaldıktan ve yanığınız iyileşme sürecinin sonuna geldikten sonra kullanın (aksi halde ısıyı hapsedebilirsiniz ve bunu istemezsiniz). İstenmeyen reaksiyonlara sahip olmadığınızdan emin olmak için her zaman önce cildinizin bir parçasını test edin. Gözenekleri tıkayabileceği ve sivilcelere neden olabileceği için sivilceye yatkınsanız yüzünüzde hindistancevizi yağı kullanmaktan kaçının.

BENZER  Palo Santo Yağı Ne İşe Yarar?

Kötü bir güneş yanığı ile uyumak zor olabilir, ancak vücudunuzun iyileşmesi için dinlenmeniz gerekir. Sürtünmeyi ve tahrişi en aza indirmek için çarşaflarınıza talk pudrası serpmeyi deneyin. Havalı yatak, daha az ısı tuttuğu için daha kolay uyumanıza da yardımcı olabilir. Profesyonel ipucu, bacaklarınız veya ayaklarınız yandıysa, şişmeyi azaltmak için bacaklarınızı kalp seviyesinin üzerine kaldırın.

Bu eski çözüm, hafif ila orta dereceli yanıkların ağrı, kaşıntı ve şişmesini gidermeye yardımcı olabilir. Her dört saatte bir iki tablet alın. Asetaminofen ve ibuprofen de aynı şekilde işe yarayacaktır, dozajlar için etiket talimatlarını izleyin.

Yanığınız hafifse, doğal anestezi kremleri iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (AAD) göre cildinizi tahriş edebileceklerinden benzokain veya lidokain içeren ürünlerden kaçınmalısınız.

Cildinizi daha da tahriş edebilecek ağrılı sürtünmeyi en aza indirmek için yanığınız iyileşirken pamuk gibi yumuşak, rahat kumaşlar giyin.

Kabarcıklar ciddi hasarın bir işaretidir ve dikkatle tedavi edilmelidir. Sizi rahatsız ediyorsa ve yalnızca küçük bir alanı kaplıyorlarsa, dikkatlice soyabilirsiniz. Ancak üst deriyi soymayın. Hava hassas sinir uçlarıyla temas etmezse daha az rahatsızlık ve enfeksiyon tehlikesi yaşarsınız.

Sıvıyı boşaltmak için önce bir iğneyi alevin üzerinde tutarak sterilize edin. Ardından kabarcığın kenarını delin ve sıvının dışarı çıkması için üstüne hafifçe bastırın.

Bunu ilk yirmi dört saat içinde üç kez yapın ve ardından kabarcıkları kendi haline bırakın. Şüpheye düştüğünüzde, güneş yanığı peelinginizin aşırı şişme veya irin gibi enfeksiyon belirtileri olabileceğini düşünüyorsanız, dermatoloğunuza görünün.

Güneş yanığını daha da kötüleştirecek hiçbir şey yapmak istemezsin. İdeal olarak, cildiniz iyileşirken UV ışınlarından kaçınmak istersiniz. Ancak dışarı çıkmanız gerekiyorsa, SPF 30 veya daha yüksek koruyucu giysiler giymeniz gerekir ve güneş kremi sürmeniz gerekir. Sıkı dokunmuş kumaşlar burada en iyi şekilde çalışır bu nedenle gömleğinizi parlak bir ışığa tuttuğunuzda parladığını görmemeniz gerekir.

İlginizi çekebilecek içerik: Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Begonya YouTube kanalımızdan yeni içeriklere ulaşabilirsiniz.

Yorum yap