İyi Gelen Şeyler

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığı, cildin uzun süre boyunca güneşe maruz kalması sonucunda oluşan bir yanık türüdür. Güneş yanıkları cildin hassaslaşmasına ve kişinin bu durumdan acı duymasına neden olmaktadır. Güneş yanığına ne iyi gelir diye baktığımızda, ciltteki hassaslaşmayı engelleyen birçok şeyin güneş yanıklarına iyi geldiğini görüyoruz. Eğer güneş yanığı olduysanız cildinizde kuruma ve hassaslaşma meydana gelir. Bu tip durumlarda cildi yumuşatan ve cildin kuruluğunu ortadan kaldıran ürünler kullanılabilir. Bizler sizlere güneş yanığına ne iyi gelir konusunda bilgi verirken doğal ürünleri ele almaya çalışacağız.

Güneş yanığına ne iyi gelir konusuna değinmeden aslında güneşin aşırı derecede tehlikeli olduğunu belirtmek isteriz. Dünyamızın ışık kaynağı olan güneş ciddi anlamda ultraviyole ışık yaymaktadır. Bu etkisinden dolayı bir kişi uzun süre boyunca güneş altında kalırsa cilt kanseri gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Güneş yanıkları hafif dereceli olabileceği gibi güneş nedeniyle üçüncü derece yanıkların dahi oluşması mümkündür. Hem basit hem de ileri düzey güneş yanıkları cilt üzerinde kızarıklıkların oluşmasına neden olmaktadır.

Güneş yanığı nedir?

Cildin uzun süre güneş ışığı altında kalkması nedeniyle cildin hassaslaşması, cilt üzerinde kızarıklıkların ve soyulmaların olması, tıp dünyasında güneş yanığı olarak tanımlanır. Cildin sürekli olarak güneş ışığıyla temas eden yerleri güneşe karşı daha dayanıklı hale gelir ancak yıl boyu kapalı durumda olan yerler güneşle karşılaştığı zaman güneş yanıkları kısa süre içerisinde oluşur. Özellikle yaz mevsimi gelince serin sularda serinlemek isteyen kişiler denize gider ve bu durum sonucunda cilt üzerinde güneş yanıkları oluşur.

BENZER  Soya Fasulyesi Faydaları

Kişi güneş ışığına az bir süre maruz kalırsa bu durum birinci derece yanıkların oluşmasına neden olur. Eğer güneş ışığına maruz kalma süresi artarsa bu durum daha acı verici güneş yanığı olan ikinci derece yanıkların oluşmasına neden olacaktır. Özellikle kumsalda uyuya kalan kişiler uzun süre boyunca güneş ışığının etkisi altında kaldıkları için bu kişilerde ileri derece güneş yanıkları oluşmaktadır.

Güneş yanığına ne iyi gelir?

Güneş yanığına iyi gelen şeyler arasında yoğurt, zeytinyağı, yulaf ve aloe vera jeli gibi şeyler yer almaktadır. Güneş yanığına iyi gelen bu doğal ürünler ciltteki hassaslığın azalmasını ve güneş yanığı etkilerinin azalmasını sağlamaktadır.

 • Yoğurt: güneş yanıklarına karşı çok eski zamanlardan beri yoğurt kullanılmaktadır. Buzdolabında soğuttuğunuz yoğurdu güneş yanığının olduğu kısma cilde baskı yapmadan sürerseniz bu cildin rahatlamasını sağlayacaktır. Yoğurt soğuk olduğundan dolayı cildin ateşini de büyük ölçüde alır. Yoğurdu cildinize sürdükten yaklaşık olarak 5 dakika sonra ılık suyla cildinizi temizleyin. Yoğurt bir süre sonra kuruduğundan dolayı kesinlikle temizlenmesi gerekmektedir.
 • Sirke: özellikle elma sirkesinin güneş yanıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Elma sirkesi antiseptik özellik taşır ve bu özelliği sayesinde cilt üzerinde enfeksiyon oluşmasını engeller. Sirke keskin bir yapıda olduğu için cildi tahriş edebilir. Bu yüzden elma sirkesinin yıkanma suyunun içine koyularak kullanılması gerekmektedir.
 • Zeytinyağı: güneş yanıklarında cilt üzerinde aşırı kuruma meydana gelmektedir. Oluşan bu kuruma cildin gerginleşmesine ve kişinin acı duymasına neden olur. Cilt üzerine zeytinyağı sürüldüğü zaman bu bitkisel yağ cildin yumuşamasını ve gerginliklerin ortadan kalkmasını sağlar.
 • Yulaf ezmesi: bir miktar kaynar suyun içerisine yulaf ezmesini atıp karıştırın. Daha sonra bu karışımı soğuması için bekletin. Soğuma olduktan sonra cilde baskı yapmadan cildinizin üzerine sürün ve 5 dakika sonra cildinizi ılık suyla yıkayın. Yulaf ezmesi içeriğinde yer alan maddeler sayesinde güneş yanıklarının olduğu kısımlardaki gerginlikleri alarak cildin rahatlamasını sağlar.
 • Aloe vera: jel halde olan aloe vera güneş yanıklarını geçirme ve kişinin rahatlamasını sağlama konusunda ciddi anlamda olumlu etkilere sahiptir. Güneş yanığı olan kısma aloe vera jeli sürecek olursanız, bu jel cildin yumuşamasını ve acıların azalmasını sağlayacaktır.
BENZER  Böbreklere İyi Gelen Şeyler

Güneş yanıklarını geçirmek için evde yapılabilecekler

 • Güneş yanıkları kişinin acı duymasına neden olduğundan dolayı ister istemez rahatlamak adına evde yer alan losyonlar sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanılan bu losyonların içerisinde asit ve alkol gibi maddeler yer alabilir. İlgili maddeler güneş yanıklarının daha da kötü bir hal almasına neden olur. Bu yüzden güneş yanıklarına kesinlikle doktor reçetesi olmadan bir şeyler sürülmemelidir.
 • Güneş yanıkları aşırı derecede rahatsız olmanıza neden oluyorsa temiz bir bezi soğuk suyla ıslatın ve bu bezi cildinize baskı uygulamadan güneş yanığının olduğu yerlere koyun. Bezin soğukluğu cildinizdeki ateşi alıp rahatlamanızı sağlayacaktır.
 • Güneş yanıklarından sonra cilt aşırı derecede hassaslaşır. Cildi kaşımak ya da cilde darbe alınması cilt üzerinde kalıcı izlerin ve lekelerin oluşmasına neden olur. Bu yüzden güneş yanmalarında cildi korumak önemlidir.
 • Güneş yanıkları aynı normal yanıklarda olduğu gibi cilt üzerinde su kabarcıklarının oluşmasına neden olur. Oluşan bu kabarcıklar patlatılırsa cilt üzerinde kalıcı izler oluşur. Ayrıca açık yara meydana geleceği için ilgili bölgenin mikrop kapması ve enfeksiyon içeren bir cilt probleminin ortaya çıkması mümkündür.
 • Eğer güneş yanığı vücudunuzun tamamında meydana geldiyse ıslak elbiseler giyin. Gün içerisinde giydiğiniz elbiseleri tamamen ıslatın ve daha sonra bunları giyin. Mevcut ıslaklık deri üzerindeki ateşi alacak ve cilt hassasiyetinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
 • İleri düzey güneş yanıkları ağrıların da oluşmasına neden olmaktadır. Bu ağrılar çekilmez bir hal alırsa ağrı kesici ilaçlar alınabilir ve bu sayede rahatlanabilir.
 • Kişi güneş yanığı yaşadığı zaman bu durum aşırı derecede su kaybetmesine neden olur. Güneş yanıkları nedeniyle kaybedilen su alınmazsa iç organlar bundan zarar göreceği gibi cildimiz de aşırı derecede zarar görür. Bu yüzden normale oranla daha fazla su tüketilerek kaybedilen suyun geri kazanılması gerekmektedir.
 • Cildin en büyük dostu E vitaminidir. Bu yüzden güneş yanıklarının tedavisinde genellikle E vitamini içeren kremler kullanılır. Sizler de bu tarz kremleri kullanarak yanıkların daha da kısa süre içerisinde geçmesini sağlayabilirsiniz.
BENZER  Şekeri Düşüren Yiyecekler

Güneş yanıkları cilde kalıcı zarar verir mi?

Güneş yanıkları en tehlikeli yanıklar sınıfında yer alır. Durumun böyle olmasının nedeni oluşan yanıkların ultraviyole ışıktan dolayı meydana gelmesidir. Güneş yanıkları nedeniyle cilt üzerinde meydana gelen hasarların kalıcı olduğu bilinmektedir. Cilt üzerinde kalıcı hasarların oluşmaması için kesinlikle aşırı güneşli havalarda güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Güneş yanıkları ayrıca güneş çarpmasının olduğunu da ifade eder. Aşırı derecede mideniz bulanıyorsa, şiddetli bağ ağrılarınız varsa ve baş dönmesi yaşıyorsanız vakit kaybetmeden hastanelerin acil servislerine gidin. Güneş yanıkları nedeniyle olan güneş çarpmaları ölümcül bir problem olan beyin kanamalarına dahi neden olabilir. Bu yüzden ilgili durum kesinlikle hafife alınmamalıdır.

Yorum yap