İyi Gelen Şeyler

Günlük Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Günlük cilt bakımı nasıl yapılır konusunda insanlar bilgi sahibi olmadıklarından dolayı cildini korumak adına bir şeyler yapmak isteyen kişilere hem kuru hem de yağlı ciltler için uygulanabilecek olan günlük bakımlar için tavsiyelerde bulunacağız. Günlük cilt bakımı maskeleri sayesinde olduğunuzdan daha güzel bir görünüme kavuşmanız mümkündür ancak günlük cilt bakımı rutini olmadığı sürece olumlu sonuçlar almak pek mümkün değildir. Bu nedenden dolayı pes etmeden cilt bakımınızı her gün yapmanız gerekmektedir.

Bedenimizde yer alan en büyük organ olan tenimiz için maalesef büyük bölümümüz ihtiyaç duyulan bakımı ve özveriyi göstermemekteyiz. İnsanlar kalp sıhhatleri için yeme içmelerine itina göstermeleri, kilo vermek ve ideal kilolarını korumak adına yüzlerce kitap okumaları, TV programı izlemelerine ve rejim listeleri içinde kaybolmalarına karşın tenlerine sıra geldiği zaman yeteri kadar itinalı davranmamaktadırlar. Amma velakin akıldan çıkmamalıdır ki ne miktarda cılız olursak olalım tenimiz sıhhatli değil ise görüntümüz de sıhhatli olmayacaktır.

Deri bakımını tam anlamıyla yapmak için günlük deri bakımı rutini kurmak ve bu rutine sadık kalmak en iyi metotlardan bir tanesidir. Çağımızda şahsi bakımımız için vakit oluşturmak yoğun iş temposunda bir hayli zor olmaktadır. Amma velakin her gün organik cilt bakım mahsulleri ile yapacağınız 10-15 dakikalık bakım bir müddet sonra sıhhatli gözüken, parlayan bir deriye haiz olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca günlük deri bakımı esnasında organik mahsulleri kullanmayı seçenek ederseniz ekonominizi sarsmadan cilt bakımınızı rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Günlük deri bakım rutini yapmadan evvel deri tipinizin ne olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Yağlı mı, kuru mu yoksa karma bir deriye mi sahipsiniz bunu bir cildiye kliniğinde tespit edebilirsiniz. Ayrıca suratınızın hangi kesiminin daha yağlı veya kuru olduğunu öğrenerek bu yerler için müsait bakımı kendi başınıza uygulayabilirsiniz.

BENZER  Ciltte Doğal Işıltı Yaratan Bloomea (Zümrüt Işıltısı) Nedir?

Yağlı deriler yaş alma neticesi meydana gelen pürüzlülükleri geciktirme gibi bir şans sunsa da akne ve siyah nokta meydana gelişine fazlaca elverişli bir ortam sağlamaktadır. Yağlı deri sahibi olan kişilerin diğer bir yakınması da suratlarının gerektiğinden çok parlak görünmesidir. Alttaki adımları günlük olarak tatbik ederek yağlı derinizi kontrol altına alabilir ve yağlamadan kaynaklanan kötü görünümden kurtulabilirsiniz. Yağlı deriler gün içerisinde minimum 2 kere temizlenmeli ve yıkanmalıdır. Bunun için en müsait zamanlar uyku esnasında deri üstünde meydana gelen yağı temizlemek için kalktığınızda ve gün içerisinde dış şartların derinizde meydana getirdiği kirlenmeyi temizlemek için yatmadan öncedir. Yüz bölgenizi gerektiğinden çok yıkamak yağ imalatını çoğaltacağından dolayı bunu gün içerisinde 2 kere ile sınırlandırmanızda fayda var. Bu temizlik işlemi esnasında teninizi matlaştırıcı yapısı yer edinen deri ürünleri ile yıkayabilirsiniz. Bunları uygulamanız durumunda cildinizde yer alan fazla yağ bir süre sonra ortadan kalkacaktır.

Bilhassa yağlı bir deride meydana gelen akne ve siyah noktaların üstesinden gelebilmek için lüzumlu olan ölü hücre temizliğini bir estetik merkezine giderek peeling yaptırmaya ihtiyaç duymadan da günlük olarak yapacağınız işlemlerle hayata geçirebilirsiniz. Bunu hayata geçirmeniz adına sizlere basit bir reçete verelim. Yulaf ezmesini havan içerisinde birazcık dövüp bir miktar yüz losyonu ile karışmasını sağlayarak dairesel hareketlerle hafifçe yüz bölgenize masaj yapabilirsiniz. Bu metodu haftada 2 kere yaparak ölü cilt gözeneklerinden kurtulabilirsiniz. Günlük deri bakımının en mühim noktalarından biri de teninizi düzenli bir şekilde nemli hale getirmektir. Yağlı bir deriniz var ise yağ ihtiva etmeyen nemlendiriciler tüketebilirsiniz.

Derinin yağ üretimini dengeli hale getirmek, solgun cildi temizlemek ve natürel bir ışıltı vermek adına evde basitçe tatbik edebileceğiniz organik ve nebatsal deri maskeleri sizin en büyük kurtarıcınız olacaktır. Yağlı deriler için en fazla tüketilen deri maskesi bir çorba kaşığı yoğurt, limon ve balı harmanlayarak yapacağınız cilt maskesidir. Bu maskeyi yüz bölgenize sürüp 15 dakika sonrasında bolca suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada bir gün uygulayabilirsiniz.

BENZER  Yağlı Ciltler İçin Muz Maskesi

Kuru tenlere ihtiyaç duyulan bakım düzenli bir şekilde yapılmazsa çok mat ve sağlıklı olmayan bir görünüşe neden olabilirler. Ek olarak kuru deriler için seçeceğiniz deri bakım mahsulleri bu deriler için uygun özellikte olmalıdır. Gün içerisinde bir kere, gece vakitlerinde yapacağınız temizlik günün kirini teninizden temizlemek adına kafi olacaktır. Yatmadan evvel nemlendirme özelliği olan bir sabun ile yüz bölgenizi yıkayabilir ve soğuk su ile durulayabilirsiniz. Kuru deriler için nemlendirici tüketmek derinin daha da kuru hale gelmesini durdurmak için oldukça mühimdir. Gün içerisinde minimum 2 kere müsait bir nemlendirici ile yüz bölgenize hafifçe masaj yaparak kan dolaşımını da çoğaltabilirsiniz. Organik yüz maskeleri kuru ciltleri nemli hale getirmek ve yumuşak hale getirmek için tüketilebilir. Bir muzu ezip bir tatlı kaşığı bal ve bir çorba kaşığı yoğurt ile harmanlayarak hazırlayabileceğiniz maske ile teninizi organik yollardan nemli hale getirebilirsiniz.
Yukarı da listelemeye çalıştığım yağlı ve kuru deriler için günlük bakım için dikkatli olunması ihtiyaç duyulan noktalar haricinde güneşe çıkmadan evvel hatta günlük yaşamınızda kesinlikle derinizi zararı olan ışınlara karşı koruyan bir güneş losyonu tüketmelisiniz. Makyaj materyallerinin çok miktarda kullanımı da zaman içinde teninizde aşınmaya sebep olacaktır. Bu yıpranmayı en az hale indirmek için yatmadan evvel bütün makyajınızı temizlemeli ve deri biçiminize müsait bir nemlendirme özelliği olan ürünü cildinize sürmelisiniz.

Günlük alışılagelen bir deri bakımı sıralaması oluşturmak kısa süre içerisinde teninizde göz ile fark edilir bir iyileşme sağlayacaktır. Listenizi yaptıktan ve kullanacağınız mahsulleri belirledikten sonrasında mühim olan kesinlikle bu rutine bağlı kalmaktır. Pes etmeden cilt bakımını yapmaya devam etmeniz durumunda kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar alacağınıza emin olabilirsiniz.

Yorum yap