İyi Gelen Şeyler

Halsizliğe İyi Gelen 11 Yiyecek

Her geçen gün iş temposunun artması, halsizliğe ne iyi gelir konusundan daha fazla gündeme gelmesine neden olmaktadır. Vücut kırgınlığı ve halsizlik gün içerisinde yüksek tempoda faaliyet göstermek nedeniyle ortaya çıkan durumlardır. Ortaya çıkan bu halsizlik kişinin veriminin düşmesine neden olur. Bu düşük verim hem iş yaşamını hem de soysal yaşamı olumsuz etkilediğinden dolayı halsizliğe iyi gelen dualardan bile medet umulduğuna sıklıkla rastlanır. Bizlere sizlere halsizlik için şifalı bitkiler yani halsizliğe iyi gelen yiyecekler hakkında bilgi vereceğiz ve bu sayede yaşamış olduğunuz sorunların ortadan kalkmasını sağlayacağız. Halsizlik için ilaç isimleri arayışında değilseniz gelin hangi yiyeceklerin bu soruna iyi geldiğini öğrenelim.

Çoğumuz kendimizi yorgun hissettiğimiz zaman enerji yüklemesi yapmak için kahve içeriz. Sürekli olarak enerji yüklemesi yapmak için yani halsizlikten kurtulmak için tüketilen kahve bir süre sonra sindirim sisteminin zarar görmesine neden olur. Kahveden alınan, halsizliği yok eden bu enerji farklı beslenme yöntemleriyle de kolay bir şekilde temin edilebilir. Artık kahve içmek yerine, kendinizi yorgun ve halsiz hissettiğiniz zamanlarda doğru gıdaları tüketerek ihtiyacınız olan enerjiyi alıp, güne daha zinde bir şekilde devam edebilirsiniz.

Dünya genelindeki gıda uzmanlarının tamamı sadece bir gıdaya yönelmek yerine tüm gıdaların bir kombinasyon içerisinde tüketilmesini tavsiye etmektedir. Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar iyi bir şekilde kombinasyon edilirse gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjinin tamamını sağlıklı bir şekilde karşılayabilirsiniz. Doğru bir beslenme zincirine sahip olan kişiler gün içerisinde kırgınlık ve halsizlik yaşamadan tüm faaliyetlerini yerine getirebilir.

Halsizliğe iyi gelen gıdalar

 • Yulaf ezmesi: gıdalardan enerji almak söz konusuysa kesinlikle akla ilk olarak tam tahıllar gelmelidir. Tam tahıllar arasında yer alan yulaf ezmesi vücudunuzun yüksek oranda enerjiyle dolmasını sağlayacaktır. Yulaf ezmesi özellikle karbonhidrat açısından zengindir. Bu da şüphesiz gün içerisinde tüketmek için gerekli olan enerji anlamına gelmektedir.
 • Muz: muz içerik olarak incelendiğinde bu besin türünün karbonhidrat, doğal şeker ve amino asitler açısından zengin olduğu görülmektedir. Tüm bu maddeler doğal enerji vericiler sınıfında yer alır. Muz üzerinde yapılan incelemeler sonucunda muzun nöropinfrin üretimine yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Bu da gün içerisinde daha zinde olmanızı sağlayacaktır.
 • Fındık: gün içerisinde ekmeği üzerine fındık ezmesi sürüp tüketecek olursanız, vücudunuza yüksek oranda enerji yüklemesi yapmış olursunuz. Eğer sürekli halsizlik ve kırgınlık yaşayan bir kişiyseniz ara öğünlerinizde fındık tüketebilirsiniz. Fındık yağ oranı yüksek bir yiyecektir. Bu yüzden fazla tüketilmesi kilo problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Köri: bir Hint baharatı olan köri, uykunun dağılmasına yardımcı olduğu gibi vücuda enerji vererek halsizliğin yok olmasını sağlar. Hindistan’da çok uzun yıllardan beri halsizliğe iyi geldiği için tüketilen körinin faydalarından sizler de nasiplenebilirsiniz. Halsizliğe iyi gelen yiyecekler listesi yapılırken körü kesinlikle bu listede yer almalıdır.
 • Yumurta: yüksek oranda B vitamini ve kolin içeren yumurta, sabah tüketildiği zaman kişinin enerji düzeyinin artmasını sağlar. Sözel ve görsel hafızanın da gelişmesini sağlayan yumurta gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerjinin büyük kısmını almanıza yardımcı olur. Gün içerisinde fazla enerjiye ihtiyaç duyulduğu için kahvaltılarda tüketilmesi daha uygundur.
 • Avokado: avokado insan sağlığı için faydalı olan çok sayıda yağ asidini içermektedir. Bu faydalı yağlar yorgunluk nedeniyle oluşan halsizliği yok etme konusunda etkilidir. Avokado ayrıca tokluk hissi vererek gün boyu acıkmamanıza da yardımcı olur. Diyet yaparken yorgun düşen ve sürekli acıkan kişilere, bu etkisinden dolayı avokado tavsiye ediliyor.
 • Bitter çikolata: içerisinde yer alan kafein sayesinde kişinin enerji yüklenmesine yardımcı olan bitter çikolata ayrıca kalp dostudur. Diğer çikolatalar elbette enerji almanıza yardımcı olur ancak sütlü çikolatalar çeşitli kalp damar hastalıklarını tetiklediğinden dolayı enerji alıp halsizliği yok etmek için bitter çikolata tüketmelisiniz.
 • Yaban mersini: bu meyve motor performansını ve çalışma belleğini iyileştirme konusunda etkilidir. Üzerine şeker ilave edilerek tüketilmesi tavsiye edilmez. İçeriğinde yeterli oranda karbonhidrat olduğu için sade bir şekilde tüketilerek ihtiyaç duyulan enerji alınabilir.
 • Su: vücudun yeterli oranda su almaması yani susuz kalması kişinin kendisini halsiz hissetmesine neden olur. Vücutta meydana gelen dehidrasyon halsizliğe neden olduğu gibi böbrek yetmezliği gibi ciddi sıkıntıların meydana gelmesine de neden olabilir. Bu yüzden halsizliği yok etmek için gün içerisinde yeterli oranda su içilmelidir.
 • Yeşil yapraklı sebzeler: lahana, ıspanak ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler enerji verici yiyeceklerdendir. Sahip oldukları protein sağlıklı yaşam sürmek adına önemlidir. Antioksidan özelliklerinin olması gün içerisinde daha zinde olunmasını sağlar. Bu etkilerinden dolayı sağlıklı yaşamak ve gerekli olan enerjiyi temin etmek adına kesinlikle yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.
 • Somon: yüksek oranda sahip olduğu yağ asitleri sayesinde yorgunluğa bağlı olarak oluşan halsizliğin yok olmasını sağlar. Uzmanlar somon balığının sahip olduğu yüksek protein içeriği sayesinde de vücuda enerji yüklemesi yaptığını belirtmektedir.
BENZER  Kabızlığa İyi Gelen Şeyler

Halsizliğe iyi gelen yiyecekler açısından zengin bir beslenme zinciri oluşturarak vücudun ihtiyaç duyduğu enerji alınabilir ve bu sayede halsizliğin ortadan kalkması sağlanabilir. Eğer sağlıklı ve dengeli bir beslenme şeklinizin olmasına rağmen enerji açısından sıkıntılar yaşıyorsanız kronik halsizlik probleminiz olabilir. Bu tip durumlarda tıbbi destek almanız gerekmektedir.

Yorum yap