İyi Gelen Şeyler

Hamilelikte Çatı Ağrısı Neden Olur?

Tıp dünyasında pubik pelvik ağrısı olarak da geçen hamilelikte oluşan çatı ağrısı, gebelik sürecinde olan neredeyse her bayanın yaşadığı bir sıkıntıdır. Çatı olarak kısımda yer alan pelvis eklemleri hamilelik öncesinde hareketsiz durumdadır. Hamilelik başlayınca salgılanan hormonlarla beraber kıkırdak yapıda olan pelvis eklemleri yumuşar ve hareket etmeye başlar. Eklemlerde hamilelik kaynaklı olarak oluşan bu hareketlenme çatı ağrısı adı verilen ağrı türünün oluşmasına neden olur.

Pubik pelvik ağrısının yaşanması normaldir. Doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için bu eklemlerin açılması gerekmektedir. Eklemler açılmayacak olursa bebek dışarı çıkamaz. Bu tip durumlarda da sezaryen adı verilen doğum yöntemi tercih edilir. Özellikle düşük tehlikesi olan anne adayları mecburen hareketsiz kaldıkları için pelvis eklemleri açılmaz. Bu yüzden sezaryen yapılması sıklıkla gözlemlenen bir durumdur. Çatı ağrısının oluştuğu kısım vajen üzerinde yer alan ve tüylenen kısımdır. Bazı bayanlarda çatı ağrısı hamileliğin ortalarında başlar ve doğum gerçekleştikten sonra sonlandır ancak doğumdan sonra bile bir süre boyunca çatı ağrısı yaşayan bayanlar vardır.

Gebelikte çatı ağrısı neden olur?

Normal şartlarda yaşanılan çatı ağrısı çekilmez boyutta değildir ancak bazı gebeliklerde çeşitli nedenlerden dolayı çatı ağrısı şiddetli ağrılar şeklini alabilir. Bebeğin emsallerine oranla iri yapıda olması, ikiz veya üçüz gebelik yaşanması, önceki dönemlerde pelvis kemiklerinin çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmesi ya da ilgili bölgeye cerrahi müdahalelerin yapılmış olması gebelikte çatı ağrısı probleminin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu ağrı doktor tarafından verilen egzersizler sayesinde asgari düzeye çekilebilir. Hamilelikte ilaç kullanımı bebeğe zarar vereceğinden dolayı maalesef ağrı kesici ilaçlar bu ağrının yok edilmesinde kullanılamaz.

BENZER  Trabzon (Cennet) Hurmasının Faydaları Nelerdir?

Çatı ağrısı doğum belirtisi mi?

Doğum zamanı yaklaştığı zaman çatı ağrısında artış olur. Yani çatı ağrısı doğum belirtisimi derseniz cevabımız evet olacaktır. Doğum yaklaştığı zaman bebeğin rahat bir şekilde çıkması için vücut otomatik olarak devreye girer ve pelvis eklemlerinin daha fazla açılmasını sağlar. Pelvis eklemlerinde meydana gelen bu açılma ciddi bir gerilmenin oluşmasına neden olur. Doğal olarak bu durumda da şiddetli çatı ağrısı meydana gelir. Bazen erken doğum gerçekleşecek olursa bu durum da çatı ağrısının oluşmasına neden olmaktadır.

Hamilelikte çatı ağrısı nasıl azaltılır?

Çoğu zaman hamile olan bayanlar yaşadıkları çatı ağrısının çekilmez bir hale geldiğini, bu yüzden yaşam kalitelerinin ciddi anlamda düştüğünü söylemektedir. Bu tip ağrılara yukarıda da belirttiğimiz gibi ilaçlarla müdahale edilemez. Hamilelikte çatı ağrısı nasıl azaltılır diye baktığımızda doktorların genellikle yatak istirahatı verdiğini görüyor olsa da yapılan pubik bölge egzersizleri de çatı ağrısının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Çatı ağrısı yaşıyorsanız ağrıyı azaltmak için ani hareketler yapmamaya özen gösterin. Uyuma sırasında bacaklarınızın arasına yastık koyacak olursanız bu da çatı ağrısının azalmasını sağlayacaktır. Doktorlar özellikle ağır şeyler kaldırılırsa bu çatının daha da açılmasına ve ağrıların artmasına neden olabileceğini söylüyor. Bu yüzden çatı ağrısını azalmak için kesinlikle ağır şeyler de kaldırılmamalıdır. Çatı ağrısı yaşayan bayanların ağrılarını azaltmak için geliştirilmiş olan çeşitli sağlık ekipmanları da vardır ve bel destekleme kemerleri de bunlardan birisidir. Doktorunuzu danıştıktan sonra bel destekleme kemerlerini kullanıp ağrılarınızın azalmasını sağlamanız mümkün.

Yorum yap