İyi Gelen Şeyler

Hamilelikte Çatlak Önleme Teknikleri

Hamilelikte çatlak önleyici kremler çoğu zaman oluşan çatlakları engelleyemediğinden dolayı çatlaklar ile mücadele eden bayanlar bu çatlaklardan kurtulmak adına hamilelikte çatlak önleme yöntemleri üzerinde araştırmalar yapıyor. Annelik duygusu her ne kadar güzel olsa da oluşan çatlaklar psikolojinizin olumsuz etkilenmesine neden olacağından dolayı sizlere oluşan çatlaklardan nasıl kurtulabileceğinizi anlayacağız.

Gebelik sırasında meydana gelen deri çatlakları oldukça derin olmakla beraber bu çatlaklardan büsbütün kurtulmak ne yazık ki olası değildir. Bununla birlikte tatbik edeceğiniz birtakım organik ve nebatsal iyileştirme şekilleri ile gebelikte meydana gelen çatlakların görünüşünü en az hale indirebilirsiniz. Bu sayfamızda gebelikte meydana gelen çatlakların sebepleri ve gebelikte çatlak engelleme metotları ile alakalı birtakım malumatlar yer almaktadır. Hamilelik döneminde meydana gelen çatlaklardan sizlere verdiğimiz bilgileri hayatınıza geçirerek ciddi oranda kurtulabilirsiniz.

Bir aile, bilhassa bir bayan için gebelik yaşamında en mühim evrelerin başlangıcında yer almaktadır. Bu estetik ve mucizevi vakayla beraber gelen bir diğer şeyde karın ve belde meydana gelen derin çatlamalardır. Cilt çatlaması çoğu zaman derinin en gerilmiş olduğu karın kesiminde gözlemlenmekle beraber hormonal farklılaşmalara ve şişmanlamayla alakalı olarak kol, kalça, bacak benzer biçimde alanlarda da meydana gelebilmektedir. Hamilelik esnasında göğüslerde çatlakların meydana gelmesi de sık düşe gelen bir vaziyettir. Bu gölgeler ani kilo alınması ile üst ciltte meydana gelen çok fazla gerilmeler neticesi kolojen kırılmalarına açık hale ulaşmaktadır. Cilt çatlakları bir tek gebelikte değil derinin esnekliğinin sınırlarının zorlandığı çok fazla ve ani kilo alınması yaşanan zamanlarda da meydana gelebilmektedir.

Gebelik çatlakları ile neredeyse hamile olan her bayan yüzleşmek zorundadır. Çünkü hamilelik periyodu yaşayan bayanların ortalama olarak %95’i ufak ya da büyük çatlak sorunları ile yüz yüze kalmaktadır. Yukarda da belirttiğimiz gibi ani deri gerilmeleri neticesi meydana gelen çatlakların husule ulaşmasında mühim noktaları aşağıdaki listede bulabilirsiniz. Bu sayede aklınızdaki soru işaretlerinin ciddi anlamda yok olacağını düşünüyoruz.

BENZER  Kusursuz Dudaklar İçin Dudak Peelingi

Irsi etmenler deri özelliği üstünde mühim bir rol oynadığı için çatlakların meydana gelişi deri şeklinizle alakalı olarak irsi olabilir. Şayet annenizin gebeliği esnasında çatlamalar meydana geldiyse sizde de çatlak meydana gelme riski yüksektir. Erişkinlik çağındayken çatlak problemi ile mücadele ettiyseniz emin olunki gebelik evresinde de bu meseleyle yüz yüze kalacaksınız. Gebelik esnasında almanız gerekli olandan çok kilo aldıysanız, büyük veya birden fazla bebek taşıyorsanız gebelikte çatlak yaşamanız fazlaca olasıdır. Bu nedenden dolayı bu problemi dert etmenize gerek yoktur.

Derinin esnekliği büyük seviyede düzenli bir şekilde nemli hale getirilmesine bağlıdır. Gebelikte çatlak engellemek için yapabileceğiniz en mühim ve en basit yollardan biri düzenli bir şekilde teninizi nemli hale getirmek ve gün içerisinde kafi oranda su içmektir. Çinko, magnezyum, e vitamini ve b6 benzer biçimde muayyen vitaminleri kafi oranda almazsanız çatlak sorunu yaşama olasılığını artırıyorsunuz anlamına gelir. Bu yüzden ilgili vitaminleri yeterli oranda almaya özen göstermelisiniz.

Makalemizin başlangıcında da belirttiğimiz gibi çatlamalar meydana geldikten sonrasında onlardan büsbütün kurtulmak olası değildir. Bu nedenle yapılacak en istikametli şey tertipli bakımlar ile çatlakları meydana gelmeden önüne geçmek olacaktır. Amma velakin ne miktarda özen gösterirseniz gösterin meydana gelen çatlakların görünüşünü birtakım metotlar ile azaltabilirsiniz.

 

Bildiğiniz gibi kozmetik losyonlar içinde bilhassa gebelikte çatlak engelleme için kullanılanlar mevcuttur. Bu losyonlar derinin esnekliği en çok düzeye çıkararak çatlakları engellemede destek olmaktadır. Aşağıda diğer gebelikte çatlak engelleme metotları hakkındaki malumatlar yer almaktadır. Kakao yağı bütün evrende hanımefendiler tarafınca gebelik çatlaklarının önüne geçmek adına tüketilen natürel metotların başlangıcında yer almaktadır. Nemlendirme özelliği olan yapısı yer alan kakao yağı sürekli düzenli bir şekilde yarık meydana gelebilecek cildin gerildiği yerlere sürülürse çatlakların önüne geçilebilir.

BENZER  Limon Sabunu Nedir? Limon Sabunu Nasıl Kullanılır?

Teninizi nemli hale getirmeyi kesinlikle aksatmayın. Bedenimizde yer alan bütün organlar gibi tenimizin de suya gereksinimi bulunur. Günlük su tüketiminizi artırın. Su ihtiyacınızı hazır meyve suları gibi sıvı gıdalar yerine sade su ile gidermeye itina gösterin. Emin olun suyun yerini başka hiçbir şey tutmamaktadır.

Beslenmenize özen göstermeniz zaten gebelik evresinde büyük ehemmiyet arz etmektedir. Bunun haricinde hekiminize veya yeme içme danışmanınıza teninizin elastikiyetini çoğaltacak vitaminleri barındıran yiyecekler ile alakalı danışabilirsiniz. Bilhassa c ve e vitamini bulunduran yiyecekler gebelikte çatlak engelleme bakımından faydalı olabilmektedir. Masaj ve hamilelikte tatbik edilen birtakım alıştırmalar kan dolaşımınızı düzenleyeceği için çatlak engelleme bakımından yararlı olacaktır. Masajı teninizin gerildiği yerlere zeytinyağı, jojoba yağı, kakao yağı ve rüşeym yağı ile yapabilirsiniz. Yapacağınız bu masajlar çatlakların oluşumunu ciddi oranda engelleyecektir.

Fazla itinalı davranmanıza karşın gebelikte derinizde çatlamalar meydana geldiyse endişe yapmayın. Bundan sonra gebelik sonrası tatbik edebileceğiniz lazerle çatlak iyileştirilmesi gibi birtakım kozmetik cerrahi uygulamaları vardır. Lazer çatlak iyileştirilmesi daima bir tercih olarak mevcuttur. Bu yüzden çatlaklardan dolayı sıkıntı yapmanıza gerek yoktur.

Bütün bu gebelikte çatlak engelleme metotlarına rağmen çatlak problemi ile mücadele etmeye devam ediyorsanız çok kafanıza takıp agresif ruh haline bürünmeye lüzum yok. Çatlaklarınızı mucizevi bir olayın, gebelik servisinin şeritleri olarak kabullenin. Hamilelik evresinde bu çatlakları sürekli olarak düşünmek yerine doğum ertesi ilgileneceğiniz şeyler listesine ilave edin ve aklınızdan tamamen silin. Bir tek günlük nemlendirme uygulamalarını yaparak mümkün mertebe az alana dağılmalarını sağlamanız mümkün. Sürekli olarak pozitif düşünün ve bedeninizi bebeğin en rahat edeceği bir ortam vaziyetine getirmeye çalışın. Annelik duygusunu en uç noktada yaşamanız çatlakları önemsememenizi sağlayacaktır.

Yorum yap