İyi Gelen Şeyler

Hamilelikte Guatr Belirtileri Tedavisi

Hamilelik döneminde vücutta hormon açısından değişimler olur. Hamilelik döneminde kadın vücudunda artış gösteren HCG hormonu guatr hastalığının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Gebelik döneminde ortaya çıkan guatr gebelik sonlandıktan sonra hormon dengesi sağlanınca kendiliğinden ortadan kalkar ancak guatr farklı nedenlerden dolayı ortaya çıktıysa kesinlikle tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Uzmanlar hamilelik sırasında guatr problemi olan kişilerin yeterli oranda iyot almasının gerekli olduğunu belirtiyor. Gebelikte guatr ilacı kullanımı bebeğe zarar verir mi diye baktığımızda kullanılan her ilacın bebeğin gelişimini olumsuz etkilediğini görüyoruz. Bu yüzden gebelik dönemindeyken ortaya çıkan guatr hastalığının tedavisi için gebeliğin gerçekleşmesi beklenmelidir. Hamilelikte guatr değerleri neredeyse her anne adayından hormon üretimindeki dengesizlikten dolayı artış gösterir. Bu yüzden hamilelikte guatr olanlar kesinlikle panik yapmamalıdır. Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederek bu sorundan kurtulmanız mümkün.

Guatr nedir?

Guatr; boğaz bölgesinde yer alan tiroid bezinin simetrik ve ya asimetrik bir şekilde büyümesi durumudur. Nodüllerle birlikte de meydana gelebilmektedir. Tiroid bezinde büyüme olduğu zaman boynun bir ya da iki kısmında şişkinlikler oluşur. Kişi özellikle duygu durum değişikliği yaşadığı zaman bu şişkinliklerde artış görülür. Şifalı bitkilerle tedavisi yapılamayacağından dolayı tıbbi destek alınması gereken bir hastalıktır.

Hamilelikte guatr belirtileri

Guatr ister hamilelik döneminde, isterse normal dönemde meydana gelsin her zaman aynı belirtiler ortaya çıkar. Guatr belirtileri çok sayıda olsa da bu hastalığın kendisine has olan tipik belirtileri mevcuttur. Hamilelikte guatr belirtileri şu şekilde;

  • Boynun sağ ya da sol ya da her iki kısmında şişlik,
  • Normale oranla kişinin kendisini aşırı derede yorgun hissetmesi,
  • Ciltte çatlamalara neden olacak düzeyde kurumaların olması,
  • Bedenin soğuğa karşı duyarlılığının artması ve kişinin soğukta durmaya dayanamaması,
  • Duygu durumunda değişimler olması ve buna paralel olarak kişinin kendisini asabi hissetmesi,
  • Boğazda meydana gelen şişlikten dolayı boğazda gerginliklerin olması ve bu yüzden kişinin yutkunmakta zorlanması,
  • Tiroid bezindeki şişliğin soluk borusuna baskı yapması nedeniyle soluk alıp vermede zorluk çekilmesi,
  • Bebeği düşürme riskinde artış olması,
  • Bu durumdan ses telleri olumsuz etkilendiği için ses kısıklığının yaşanması.
BENZER  Bağışıklık Güçlendirici ve Öksürük Kesen Doğal Tarifler

Hamilelikte guatr neden olur?

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi hamilelik dönemimde ciddi bir hormon değişimi meydana gelmektedir. Vücutta artış gösteren HCG hormonu gebelik sırasında guatr meydana gelmesinin en büyük nedenidir. Bu hormonun üretimi kesinlikle baskılanamaz çünkü gebelik sırasında bebekte yer alan kordon bağı bu hormon sayesinde meydana gelmektedir. HCG hormonu vücutta arttığı zaman tiroid hormonunu baskılar ve bu durum da guatr hastalığına neden olur.

Tiroid bezinin aktif bir şekilde çalışabilmesi için yeterli oranda iyot alınması gerekmektedir. Hamilelik döneminde alınması gereken iyot miktarı normal döneme göre daha fazladır. İyot az ya da fazla alındığı zaman guatr ortaya çıkabilir. Bu yüzden alınan iyodun belirli bir dengede kalmasına kesinlikle dikkat edilmelidir. İyot bulunmayan yiyecekler dışında iyot içeren besinler de tüketilmelidir. Kişi haşimato hastasıysa tiroid bezine bir saldırı olur ve bu durum da guatr hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Normal şartlarda haşimato hastası olan kişilerin gebe kalması zordur ancak buna rağmen gebe kalındıysa büyük ihtimalle guatr problemi de ortaya çıkacaktır.

Hamilelik döneminde kadının vücudu bebeğin gelişimini sağlamak için daha fazla çalışır ve bu durum da kimi zaman bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine neden olur. Bağışıklık sistemi güçsüzleşince iltihaplı hastalıklar daha fazla ortaya çıkar. Hamilelik döneminde eğer tiroid bezinde iltihaplanma meydana gelirse beraberinde guatr problemi de ortaya çıkacaktır.

Hamilelikte guatr tedavisi

Hamilelik döneminde guatr problemi ortaya çıktıysa kişi her şeyden daha fazla beslenmesine dikkat etmelidir. Tedavi sürecinde alınan ilaçlar bebeğe zarar verdiği için uzmanlar hastalığın seyrini değiştirmek için öncelikli olarak dengele beslenmeye dikkat ediyor. Özellikle iyot eksikliği nedeniyle bu sağlık sorunu oluştuğu için kişiye iyot bakımından zengin bir beslenme uygulanır.

BENZER  Gaz Nedir? Gazdan Nasıl Kurtulunur?

Guatr eğer yaşam kalitesini düşürmüyorsa hastalığın tedavisi için gebeliğin gerçekleşmesi beklenir ancak tiroid bezi aşırı derecede büyüyüp kişinin nefes almasını engelliyorsa cerrahi müdahalelerle tiroid bezinin bir kısmı ya da tamamı alınarak hastalığın etkileri ortadan kaldırılır. Kişi hamile olmasa verilen çeşitli ilaçlar ile tiroid bezinin büyümesi engellenebilir ve eski halini alması sağlanabilir ancak gebelik döneminde ilaç takviyesi yapılamadığı için hastalığın tedavisi zorlaşmaktadır.

Yorum yap