İyi Gelen Şeyler

Hangi halaylar var?

Hangi halaylar var?

Türkçe Halay Şarkıları

 • Kara Üzüm Habbesi – Kardeş Türküler.
 • Halayımız Bitmesin – Yurtseven Kardeşler.
 • Minnoş – Ceylan.
 • Makaram sarı Bağlar ve Çepki – Yurtseven Kardeşler.
 • Delilo- İzzet Yıldızhan.
 • Hele Meryem – Pınar Sağ
 • Narine – Türkü
 • Halay – Ceylan.

Halay oyunu nereye aittir?

Halay – Doğu ve Güneydoğu Anadolu.

Halaylar ne demek?

Özel günlerin vazgeçilmezi olan halay, bir çember oluşturulup slow hareketlerle başlanıp devamında ise hızlanan bir oyun türüdür. … Halay, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Orta Karadeniz ve Çukurova bölgesinde oynanan halk oyunlarının genel ismidir.

Halay hangi kültüre aittir?

Ayrıntılar maddenin tartışma sayfasında bulunabilir. Yallı, Azerbaycan halk sanatında çok geniş yer tutan mitolojik kaynaklı bir oyundur. Kobustan kayalarında, milattan önceki dönemlere ait; el ele verip dans eden ve bağrışan kalabalık görüntülerinin çizimleri vardır.

Halay türü oyunlar genellikle hangi bölgemizde oynanır?

HALAY : Toplu, düz dizi biçiminde ve oyuncuların birbirine tutunarak oynadığı oyun türüdür.Doğu,güneydoğu ve Orta Anadolu’da davul zurna eşliğinde oynanır.Bitlis, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Kahramanmaraş,Gaziantep, Erzurum, Erzincan, Sivas, Mardin, Muş, Yozgat,Çorum, Adana, Ankara, Siirt, Hatay, Tokat, …

BENZER  LN olabilir mi?

Bar hangi ilimize aittir?

Bar Oyunları, Kuzeydoğu Anadolu’da Erzurum, Kars, Ardahan, Bayburt, Gümüşhane (Kürtün hariç), Erzincan (Kemaliye hariç), Artvin (Hopa, Arhavi ve Borçka hariç), Giresun (Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçelerinde) ve Samsun (Vezirköprü, Havza, Ladik) illerini içine alan bölgede halkın oynadığı halk oyunlarıdır.

Teke hangi şehirde oynanır?

Teke zortlatması, Burdur, Isparta, Antalya ve çevresinde yaygın bir halk ezgisi ve bu ezgi eşliğinde oynanan zeybek türü halk oyunu. Teke oyunları, genel olarak Teke Türkmenlerinin oynadığı halk oyunları.

Halay oyununun hikayesi nedir?

İÖ 8000’lere dayanan halay Orta Asya’dan günümüze ulaşmıştır. … Halay, kökleri tarih öncesi çağlara uzanan bir oyundur. Yaşamın enerjisini, döngüsünü, dayanışmayı, hareketi ve ritmi içerir. Azerbaycan halk sanatında da oldukça geniş yer tutan halay (Azerice Yallı) mitolojik kaynaklı bir oyundur.

Halay kime ait?

Yallı, Azerbaycan halk sanatında çok geniş yer tutan mitolojik kaynaklı bir oyundur. Kobustan kayalarında, milattan önceki dönemlere ait; el ele verip dans eden ve bağrışan kalabalık görüntülerinin çizimleri vardır.

Halay ne zaman çıkmıştır?

Kürtçede “govend” diye tabir edilir. Türkiye’nin Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Çukurova bölgelerinde oynanan oyunların genel adıdır. İÖ 8000’lere dayanan halay Orta Asya’dan günümüze ulaşmıştır.

Halay nasıl ortaya çıkmıştır hikayesi?

İÖ 8000’lere dayanan halay Orta Asya’dan günümüze ulaşmıştır. Kün-Ëki, Güneş ve Eşi, yeryüzüne inmişler, Güneş’in eşi Ay, Tanrı adına halkı tarafından seçilmiş olan Buğ’u kutsamıştır. Bu kutsama da Oyung’la (halay) resmiyet kazanmıştır.

Yöremize ait oyunların adları nelerdir?

Özellikle düğünlerde yöresel halk oyunu türleri sıklıkla görülmektedir.

 • 1Zeybek. Batı Anadolu yöresine ait bir halk oyunudur. …
 • 2Halay. Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Orta Karadeniz ve Çukurova bölgesinde oynanan oyunların genel ismidir. …
 • 3Horon. …
 • 4Bar. …
 • 5Hora. …
 • 6Karşılama. …
 • 7Kaşık. …
 • 8Teke Zortlatması
BENZER  4 yıllık spor yöneticiliği nedir ne iş yapar?

Bölgelere göre halk oyunlarımız nelerdir?

Şimdi sırayla öğrenelim:

 • Hora: Trakya.
 • Zeybek: Ege, Güney Marmara, İç ve Batı Anadolu.
 • Teke: Göller Yöresi, Batı Akdeniz.
 • Kaşık Oyunları-Karşılama Bölgesi: Konya Bölümü, Batı Karadeniz, Güney Marmara, Doğu Akdeniz.
 • Horon: Orta ve Doğu Karadeniz.
 • Halay: Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri, İç Anadolu’nun Doğusu.

Kafkas oyunu hangi yöreye aittir?

Kafkas halk oyunları, Ardahan, Kars, Iğdır çevresinde oynanan oyunların genel ismidir. Bunun dışında Çoruh, Kızılırmak havzası etrafında ve Marmara’da Kafkas kökenli halkların oynadıkları oyunlara da bu isim verilmektedir.

Kaşıklı Zeybek hangi bölgede oynanır?

Kaşıklı zeybek oyun karakteri Sinop’a kadar uzanan Batı Karadeniz Bölümü’nü de içine alır. Burdur, Isparta, Antalya, Muğla-Fethiye ve Denizli’nin güney kısımları (Acıpayam çevresi) “Teke” zeybekleri içine girer ve kıvrak ezgileri vardır.

Teke halk oyunu hangi yöreye aittir?

Teke Oyunları – Isparta Teke oyunlarının büyük bir bölümü zeybeklere benzediği için bunlar da zeybek sayılır. Teke oyunlarının başlıcaları; Teke Zortlatması, Teke Oyunu, Yörük Kızı Oyunu.

Teke zortlatması nasıl ortaya çıkmıştır?

Teke Zortlatmasının Doğuşu – Antalya Oynayanlara ve adı geçen bölgede yaşayanlara göre, bu ad, teke adı verilen erkek keçinin hareketlerini yansıtmasından dolayı verilmiştir. Zortlatma; sıçrama, hoplama anlamına gelir. … Teke Zortlatması‘nın doğuş yeri, Yörüklerin yaşadığı dağlık yörelerdir.

Halay neyi temsil eder?

Tanrı ALTI, “Tanrı Temsilcisi” anlamına gelir. Halay, kökleri tarih öncesi çağlara uzanan bir oyundur. Yaşamın enerjisini, döngüsünü, dayanışmayı, hareketi ve ritmi içerir.

Halay oyunu nasıl ortaya çıkmıştır?

İÖ 8000’lere dayanan halay Orta Asya’dan günümüze ulaşmıştır. Kün-Ëki, Güneş ve Eşi, yeryüzüne inmişler, Güneş’in eşi Ay, Tanrı adına halkı tarafından seçilmiş olan Buğ’u kutsamıştır. Bu kutsama da Oyung’la (halay) resmiyet kazanmıştır.

BENZER  Transfer sürecinde demek ne demek?

Halay kaç yılında çıktı?

Kürtçede “govend” diye tabir edilir. Türkiye’nin Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Çukurova bölgelerinde oynanan oyunların genel adıdır. İÖ 8000’lere dayanan halay Orta Asya’dan günümüze ulaşmıştır.

Yorum yap