İyi Gelen Şeyler

Hassas Ciltler İçin Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler dış etkilere karşı aşırı derecede duyarlı olduklarından dolayı kesinlikle bakım yapılması gereken ciltler arasında yer almaktadır. Hassas ciltler için bakım önerileri vermemiz istendiğinden ötürü hassas ciltler için doğal bakım yapılabilecek konuları araştırdık. Eğer dış etkilere karşı aşırı derecede hassas olan bir cilde sahipseniz önerilerimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Hassas tene haiz olan insanların tenlerinde muhtelif kimyevi bileşenler ihtiva eden kozmetik losyonlar, sıcak, soğuk yahut rüzgar benzer biçimde ambiyans şartları gibi fonksiyonlar kırmızı alanlar, tahribat ve kırmızı noktalar meydana gelebilmektedir. Hassas bir deriniz var ise aldığınız besinlerden günlük deri bakımı rutininize kadar her evrede bilgili ve itinalı olmalısınız. Aksi takdirde cildinizin tahrip olması kaçınılmaz sonlar arasında yer alacaktır. Tüm insanlarda derinin hassaslaşma seviyesi aynı değildir. Bazı kişilerin ciltleri muhtelif losyonlara karşı reaksiyon verirken diğerlerinde bu şekilde bir mesele yaşanmaması doğaldır. Tekrar birtakım derilerde az aralıklarla alerjik tepkimeler yaşanırken diğerlerinde bu dönemler fazla hafifçe olarak atlatılmakta veya hiç yaşanmamaktadır.

Duyarlı deriye haiz olan bireyler çoğu zaman kırmızı alanların husule gelmesi, cilt üstünde tahrişlerin oluşması ve lekelenmelerin meydana gelmesi benzer biçimde meselelerle az aralıklarla yüz yüze kalmaktadır. Bu şekil problemler kişilerde sorun meydana getirebilmekte ve özgüven problemi yaşamalarına neden olabilmektedir. Bu sorunlardan üstesinden gelebilmek için tüketilen kozmetik losyonların ve deri bakım mamullerinin büyük bölümü kimyevi materyaller ihtiva ettiğinden hassas deriler üstünde pozitif tesirleri meydana gelmemektedir. Duyarlı deriler için birtakım natürel ve nebatsal reçeteleri kullanarak istikametli bir bakım yapmanız olasıdır. Bu yüzden sizlere doğal yöntemler ile cildinize neler yapabileceğiniz hususunda bilgi vereceğiz.

Organik mamuller kozmetik mamullerin aksine doğal olduklarından dolayı deride lekelenmelerin, kırmızlıkların meydana gelmesine sebep olmamaktadır. Aşağıda duyarlı deriler için natürel mamullerle nasıl bakım yapılacağı ile alakalı malumatlar yer almaktadır. Sizlere verdiğimiz tavsiyelerden uygun olanları seçerek cildinizi koruma altına almak için bakım yapabilirsiniz.

BENZER  K Vitamini Nedir? K Vitamini İçeren Kremler ve Serumlar

Aldığımız besinler bütün bedenimizi olduğu gibi derimizi de yakından ilgilendirmektedir. Ağır yağlı, şekerli besinlerle beslenmek, çay ve kahve tüketimini denetim altında tutmamak, sigara kullanımı benzer biçimde olumsuzluklar her deride olduğu gibi duyarlı deriler üstünde de problemler meydana getirmektedir. Bol miktarda taze meyve ve sebze tüketerek tenimizin sıhhatli görünmesini sağlayabiliriz. Hazır yiyecekler haricinde bir hayli baharatlı ve acı yiyeceklerden de kesinlikle uzak durulmalıdır. Su bedenimizin esas gereksinimidir. İçindeki minerallere her an gereksinimimiz vardır. Gün içerisinde kafi oranda su tüketmek derimizin nemini koruması bakımından aşırı derecede önemlidir. Suyu çay kahve, hazır meyve suyu şeklinde dolaylı yoldan almak yerine doğrudan olarak su tüketmeyi tercih edin. Böylece deriniz gereksinim duyan organik nemini koruyacaktır ve olası tahribatlar en alt düzeye inecektir.

Yağlı, kuru yahut hassas deri tipiniz ne olursa olsun hanenizde yahut markette rahatça bulabileceğiniz natürel mamuller ile deri bakım maskeleri yapıp düzenli bir şekilde tatbik ederseniz sıhhatli bir tene sahip olabilirsiniz. Cilt bakımı konusunda yeterli düzeyde bilgim yok diyorsanız makalemizin devamından cilt bakımı konusunda sizlere verdiğimiz önerilerin tamına ulaşabilirsiniz.

Yüz bölgenizi badem yağı veya jojoba yağı ile temizleyin. Makyajınızı da bu yağlarla temizlemeniz hassas cildinizin zedelenmesini engelleyecektir. Eşekkulağı demlediğiniz suyu ılıdıktan sonrasında mükemmel bir toner olarak tüketebilirsiniz. Yulaf unu ve greyfurt karşımı ile hazır hale getirdiğiniz natürel deri bakım maskesini yüzünüz için natürel peeling maskesi olarak tüketebilirsiniz. Mevsim meyvelerini harmanlayarak bir maske yapıp bunu cildinize tatbik edebilirsiniz. Yoğurt ve salatalık bileşiği hücrelerin sıkılaşması ve teninizdeki fazla yağın alınmasına destek olur. Meyan kökü bilhassa duyarlı deriler için mükemmel bir natürel üründür. Kozmetik merhem alırken içerisinde meyan kökü yer alanlardan seçmenizde fayda var.

BENZER  En Kuru Ciltleri Bile Nemlendiren “Avokado Maskesi”

Derinizde lekelenmeler ve kırmızılıklar meydana geldiyse bu tarz şeyleri aza indirgemek için yeşil çay tüketebilirsiniz. Aloe vera yağı teni yumuşak hale getirir ve lekelerin görünüşünü kısa süre içerisinde az hale getirir. Aloe vera yağını doğrudan olarak teninize tatbik edebilirsiniz. Bu organik ve nebatsal deri bakım mamullerini ve maskelerini kullanırken dahi temkinli olmalısınız. Çünkü duyarlı bir deriniz var ise bu ürünlere karşıda alerjik tepki göstermeniz olasıdır. Hassas bir cilde sahipseniz yaşamınız boyunca türlü türlü cilt problemleri ile mücadele etmek zorunda kalmanız olasıdır. Bu nedenden dolayı kesinlikle alanında uzman bir cildiyeciden destek almanızda fayda var.

Yorum yap