İyi Gelen Şeyler

HbA1c Düşüklüğü Yüksekliği ve Normal Değerleri

HbA1c yapılan kan testleri sonucunda elde edilen değerlerden birisidir. Kimi kişilerde HbA1c düşüklüğü ya da HbA1c yüksekliği gözlemlendiği için HbA1c normal değerleri merak edilen bir husustur. Kanda yer alan HbA1c değeri kandaki glikoz şekeri yoğunluğunu göstermektedir.

Yapılan kan testi sonucunda elde edilen HbA1c değerleri son 3 ay içerisinde kandaki glikoz değerlerini verir. Yapılan bu testler sayesinde kişinin HbA1c yüksekliği ya da düşüklüğü probleminin olup olmadığı belirlenir. Alınan sonuçlar kimi zaman bireysel olarak değerlendirilemediği için bir uzman gözetiminde değerlendirilmelidir. Normal değerlerin de aşağıdaki gibi olması gerekmektedir.

HbA1c normal değerleri

Uzmanlar canlılar üzerinde yapmış olduğu incelemeler sonucunda kandaki HbA1c değerinin %3,5 ila %5,7 arasında olmasının gerekli olduğunu tespit etmiştir. Bu değerler glikoz şekerinin kana oranı değildir. Mevcut oran tüm hemoglobinler arasında HbA1c değerini ifade eder.

Kan testi sonucunda elde edilen HbA1c değeri sürekli olarak değişkenlik gösterse de bizlere kan glikozu ile alakalı yaklaşık bilgiler vermektedir. Bu yüzden elde edilen sonuçlar ortalama değer olarak kabul edilir. Bu değeri ölçek adına yapılan farklı testler mevcuttur. Bazı kişilerin farklı değerler elde etmesinin en büyük nedenlerinin başında yapılan testlerin farklı olması yer alır.

HbA1c yüksekliği nedir?

Bir kişi HbA1c testi yaptırdıktan sonra değerler aşırı derecede yüksek çıktıysa bu durum kişinin şeker hastası olduğunu gösterir. Ayrıca elde edilen HbA1c değerleri eğer sınıra yakında bu kişinin şeker hastası olma ihtimali aşırı derecede yüksektir ve bu yüzden vakit kaybetmeden önlem alınmalıdır. Yapılan HbA1c testi sonrasında eğer elde edilen oran %7’nin üstündeyse bu durum kişinin şeker hastası olduğunu gösterir ve vakit kaybetmeden bu değeri alt değerlere çekmek için tedavi sürecine geçilmelidir.

BENZER  Patlıcan Saplarını Çöpe Atmayın! Patlıcan Saplarının Faydaları

HbA1c yüksekliği neden olur?

Kandaki HbA1c değerlerinin yükselmesine neden olan çeşitli faktörler vardır ve bu faktörlerin başında şeker hastalığı yer alır. Çeşitli genetik hastalıklar da HbA1c değerlerinin yüksek olmasında etkilidir.

  • Şeker hastalığı: HbA1c değerlerinin yükselmesine neden olan en önemli sorunlardan birisidir. Kişinin aşırı kilolu olması, hareketsiz bir yaşam sürmesi, karaciğerde yüksek oranda glikoz üretilmesi ve yüksek tansiyon gibi sorunlar şeker hastalığını tetikleyerek HbA1c değerlerinin yükselmesine neden olmaktadır.
  • Bazı hastalıklar: bazı hastalıkların etkileri arasında HbA1c yükselmesi yer alır. Bu hastalıklar arasında cushing sendromu, feokromositom ve kortikosteroit yer almaktadır. Eğer bu hastalıklarla mücadele ediyorsanız HbA1c yüksekliğinin ortaya çıkma ihtimali aşırı derecede yüksektir.
  • Sahte yükseklik: gerçek anlamda kanda HbA1c yüksekliği olmasa da yapılan testler sonucunda HbA1c yüksek değerlerin görülmesine neden olan çeşitli hastalıklar vardır. Bu hastalıkların oluşturduğu HbA1c yüksekliği sahte yükseklik olarak tanımlanır. Böbrek yetmezliği, aşırı alkol tüketimi, folik asit eksiliği, B12 eksikliği ve hipertrigliseridemi sahte HbA1c yüksekliğinin görülmesine neden olmaktadır.

HbA1c yüksekliği nasıl düşürülür?

Bireysel olarak beslenme alışkanlığınızda ve hayat tarzınızda yapacağınız değişiklikler sayesinde HbA1c değerlerini düşürmeniz mümkündür ancak kesinlikle uzman bir kişiden de destek alınmalıdır.

Uzmanlar HbA1c değerlerinin normal değerlere düşürülmesi için hareketli yaşamın aşırı derecede önemli olduğunu belirtiyor. Eğer durağan bir yaşamınız varsa ve HbA1c yüksekliği problemi ortaya çıktıysa daha hareketli yaşam sürmeye çalışın. Fazla kilolar HbA1c yüksekliğine neden olduğundan dolayı günlük kalori alımınızı azaltın. Özellikle basit şeker içeren yiyecekleri kesinlikle tüketmeyin.

HbA1c değerlerini normal değerlere çekmek için kesinlikle beslenme alışkanlığında değişiklikler yapılmalıdır. Eğer HbA1c yüksekliği yaşayan ve bundan dolayı şeker hastası olan bir kişiyseniz doktorunuz tarafından sizlere önerilen beslenme alışkanlığına kesinlikle harfiyen uyun. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz müddetçe HbA1c değerlerini düşürebilirsiniz.

BENZER  Fosfor Eksikliği Nedir? Fosfor Eksikliği Neden Olur?

HbA1c düşüklüğü nedir?

Yapılan testler sonucunda HbA1c değerinin yüzsel olarak %3,5’in altına düşmesi durumu HbA1c düşüklüğü olarak tanımlanır. Özellikle kansızlık problemi olan kişilerde HbA1c düşüklüğü sıklıkla rastlanan bir durumdur. HbA1c değerlerinin düşük olması şeker düşüklüğü olarak tanımlanan hipoglisemi sorununun var olduğunu gösterir. HbA1c değerinin düşük olması ilk etapta göze korkutucu gelmeyebilir ancak ölümcül yaralanmalar söz konusu olduğunda HbA1c düşüklüğü olan kişiler normal kişilere oranla daha fazla risk altındadır.

HbA1c düşüklüğü neden olur?

Yapılan testler sonucunda kandaki HbA1c değerlerinin düşük çıkmasına neden olan çeşitli faktörler bulunmaktadır. Hipoglisemi, hemolitik anemi bu değerin düşük çıkmasına neden olur. Ayrıca bazı hastalıklar sahte düşüklük durumunun oluşmasına da neden olur.

  • Hipoglisemi: bu rahatsızlık kandaki glikoz şekeri değerlerinin aşırı derecede düşük olmasına neden olur. Şeker hastalarının ilaçlarını çok fazla alması, uzun süre aç kalması ya da aç karnına alkol içmesi hipoglisemi durumunun görülmesine neden olur ve bu durum da beraberinden HbA1c düşüklüğüne sebep olmaktadır. Normal kişilerin de uzun süre aç kalması ya da aşırı miktarda alkol alması HbA1c düşüklüğünün yaşanmasına neden olmaktadır.
  • Hemolitik anemi: bu hastalık kandaki kırmızı kan hücrelerinin yoğunluğunun az olması nedeniyle ortaya çıkar. Bu durum iltihaplı hastalıklara, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve dalak büyümesi gibi durumların oluşmasına neden olmaktadır. Tüm bu hastalıklar da beraberinde HbA1c düşüklüğünün yaşanmasına neden olur.
  • Sahte düşüklük: bazı sağlık problemleri normalde HbA1c değerleri düşük olmasa bile bu değerlerin düşük görünmesine neden olur. Kişinin aniden yüksek miktarda kan kaybetmesi, talasemi bunlardan birisidir. Eğer bu sağlık problemleriniz varsa sahte HbA1c düşüklüğü yaşama ihtimaliniz vardır.

HbA1c düşüklüğü nasıl yükseltilir?

Kişide aniden HbA1c düşüklüğü gözlemleniyorsa yaklaşık olarak 25 gram glikoz tüketmesi değerlerinin normale gelmesini sağlar. Bu tip durumlarda insülin enjekte edilmesi tavsiye edilmemektedir.

BENZER  Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

HbA1c düşüklüğü genelde dalakla alakalı sorunlardan dolayı ortaya çıkar. Eğer HbA1c düşüklüğü yükseltilmek isteniyorsa ve dalakta yer alan bazı sorunlar buna engel oluyorsa cerrahi müdahalelerle dalak alınır ve bu sayede HbA1c değerleri normal değerlere getirilir.

Yorum yap