İyi Gelen Şeyler

Hızlı Kilo Verdiren Diyetler İşe Yarıyor mu?

Hızlı kilo verdiren, en azından verdirdiğini iddia eden pek çok diyet programı bulmak mümkün. Ancak hızlı kilo vermek hem çok zorlu bir iş ve çelik gibi irade istiyor hem de hızlı kilo verdiren bazı diyetler sağlığınızı gerçekten bozabilir. Kilo verme hızınızı artırmak ve kısa sürede hedeflediğiniz kiloya ulaşmak istiyorsanız öncelikle zihin olarak kendinizi buna hazırlamalısınız. Çünkü iştahınızı azaltmanız, her gün tükettiğiniz bazı gıdaları hayatınızdan çıkarmanız, düzenli olarak egzersiz yapmanız ve tüm bunları aksatmamanız gerekiyor. Bu yazıda “şunları yiyin ve hızla kilo verin” diye belirli bir diyet listesi yok ama nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Hızlı Kilo Vermenin Matematiği

Vücudumuz organların normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için her gün belirli miktarda enerjiye ihtiyaç duyar ve buna “metabolizma hızı” denir. Herkesin metabolizma hızı aynı değildir ve metabolizma hızı yaş, cinsiyet ve kilo başta olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Metabolizma hızınız dinlenir haldeyken yaktığınız kalori miktarını gösterir. Örneğin metabolizma hızınız 1800 ise mevcut kilonuzu korumak için tüm gün otursanız bile bu miktarda kalori almanız gerekir. Basit olarak 1800 kalorinin altında enerji alırsanız kilo vermeye, bunun üzerinde üzerinde enerji alırsanız kilo almaya başlarsınız.

1800 kalorilik metabolizma hızı örneğinden devam edelim. Eğer her gün 1300 kalori alırsanız günde 500 kalori az almaya başladığınız için vücut fonksiyonlarını devam ettirmesi için gereken enerjiyi yağ hücrelerinden sağlamaya başlar. Bu durumu örneğin 1 hafta kadar koruyabilirseniz 8. günün sabahında tartıya çıktığınızda 0.5-1 kilo zayıfladığınızı görürsünüz. Aldığınız kaloriyi bir miktar daha azaltarak veya egzersizle yaktığınız kalori miktarını artırarak bu süreci hızlandırabilirsiniz.

Hızlı Kilo Vermek Sağlıksız mı?

Hızlı kilo vermenin yaratabileceği birkaç önemli sorun var. İlki çok az kalori alarak kilo vermeye çalışırsanız yani “günde 500-700 kalori alayım haftada 2-3 kilo vereyim” derseniz karşınıza çıkacak ilk sorun halsizliktir. Yani 2-3 gün sonra gündelik işlerinizi yapacak enerjiniz dahi olmaz. Halsizlikle başa çıkabilecek durumdaysanız karşınıza “yetersiz beslenme” sorunu çıkar. Çok az kalori aldığınız için gıdalardan gelen vitamin, mineral ve diğer besin öğeleri vücudun ihtiyaç duyduğu miktarların altında kalır.

BENZER  Göbek Eriten Diyet Nasıl Yapılmalı?

Yetersiz beslenme hali uzun süre devam ederse halsizliğin yanı sıra dişlerde ve kemiklerde zayıflama, baş dönmesi, bağışıklık sisteminin zayıflaması, cildin kuruması ve pullanması, saç dökülmesinin artması, diş etlerinin şişmesi ve kanaması, kasların zayıflaması gibi pek çok sağlık sorunu ortaya çıkmaya başlar. Kalp dahil olmak üzere çeşitli organlar zarar görebilir.

Tüm bunlara ek olarak çok az kalori alarak yapılan şok diyetler metabolizma hızınızı yavaşlatır ve bir süre sonra ne kadar az kalori alırsanız alın kilo verme hızınız yavaşlar çünkü vücudunuz daha az enerjiye ihtiyaç duyar. Üstelik bu durum normal yemek yeme düzeninize geçseniz dahi uzun süre devam eder. İşte aniden kilo verilen diyetlerden sonra verilen kiloların fazlasıyla geri dönmesinin temel nedeni budur. Eskiden size kilo aldırmayan beslenme şekli şok diyet nedeniyle yavaşlayan metabolizmaya bağlı olarak artık kilo almanıza neden olacaktır.

Son olarak şunu eklemek istiyorum. Obezite tedavisinde günlük 600-800 kalorilik diyetler uygulanmaktadır ancak bu diyette kişi sağlık uzmanları tarafından yakından takip edilir ve herhangi bir sorun olduğunda beslenme programına müdahale edilir. Ayrıca aldığı vitamin ve mineraller yine uzmanlar tarafından düzenlenir ve vücut için gereken miktarlarda alması sağlanır. Bu nedenle çok düşük kalorili diyetleri, diğer adıyla şok diyetleri kendi başınıza yapmamalısınız. Eğer vücut kitle endeksiniz 30’un üzerindeyse bir uzmana danışarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sağlığımı Kaybetmeden Nasıl Hızlı Kilo Verebilirim?

Günlük kalori ihtiyacı kişinin metabolizma hızına ve fiziksel aktivite derecesine göre değişebilir ancak sağlıklı bir insanın mevcut kilosunu koruması için önerilen kalori miktarı kadınlar için 2000, erkekler içinse 2500’dür. Sağlıklı kilo vermek içinse kadınların günlük olarak aldıkları kalori miktarını 1400’e, erkeklerin ise 1800’e düşürmesi önerilmektedir . Uzun dönemde organların zarar görmemesi için önerilen minimum kalori miktarı ise 1200’dür. Günlük olarak aldığınız kalori 1200’ün altına düşerse ve bu durum uzun süre devam ederse yukarıda yazdığım belirtiler ve sorunlar ortaya çıkabilir. Aldığınız kalori miktarını istediğiniz düzeye indiremiyorsanız aradaki açığı düzenli egzersiz yaparak kapatabilirsiniz.

BENZER  Şekeri Düşürmeye Yarayan Yiyecekler

Kilo Vermek İçin Hangi Değişiklikleri Yapmalıyım?

Kilo vermenin en önemli 2 kuralı kalori kontrolü ve karbonhidratların azaltılmasıdır. Verdiğiniz kiloların kalıcı olabilmesi için sadece belirli bir diyeti uygulayıp daha sonra eski beslenme şekline geri dönmek yerine beslenmenizde kalıcı bir takım değişiklikler yapmanız daha doğru olacaktır.

Şekeri ve Nişastalı Yiyecekleri Eleyin: Şekerin, özellikle rafine şekerin ve nişastalı yiyeceklerin beslenme alışkanlıklarından çıkarılması hızlı kilo vermek için atacağınız en önemli adımdır. Çünkü şeker ve nişastalı yiyecekler vücutta yağ depolanmasına neden olan hormonların (insülin) salgılanmasını tetikler. Yağ depolayan hormon seviyesi düştükçe vücudumuz mevcut yağ depolarına yönelir ve yağ yakmaya başlar.

Beslenmenizi Düzenleyin: Her öğünde mutlaka protein, yağ ve düşük karbonhidratlı sebzeler tüketin. Günlük olarak aldığınız karbonhidratı 60-100 gram aralığında tutabilirseniz daha hızlı kilo verebilirsiniz. Ancak bazı diyet listelerinde önerildiği gibi karbonhidratı tamamen hayatınızdan çıkarmayın sadece miktarını azaltın. Et, balık, deniz ürünleri, yumurta kaliteli protein kaynaklarıdır. Düşük karbonhidratlı sebzeler olarak brokoli, karnabahar, ıspanak, kale, Brüksel lahanası, lahana, pazı, marul, salatalık, kereviz yiyebilirsiniz. Zeytinyağı, tereyağı (saf, katkısız), Hindistan cevizi yağı, keten tohumu yağı, badem yağı ise sağlıklı yağlara örnek verilebilir.

Öğün Atlamayın: Genel olarak öğün atlamanın daha hızlı kilo vermemize yardımcı olduğunu düşünürüz ancak işin aslı öyle değil. Öğün atladığımızda metabolizmamız yavaşlar ve dinlenir halde yaktığımız kalori miktarı azalır. Üstelik atladığımız öğünü takip eden öğünde yememiz gerekenden daha fazla yemek yeme eğiliminde oluruz. Bu nedenle başta kahvaltı olmak üzere öğün atlamayın ve her öğünde mutlaka bir şeyler yiyin.

Daha Fazla Lif Tüketin: Yüksek lif içeren gıdalar tokluk hissini uzatarak daha az kalori almanıza yardımcı olur. Ayrıca besin lifi sindirimi düzenleyerek ishal ve kabızlık gibi sorunlara karşı korur.

BENZER  Cevizin Faydaları

Egzersiz Yapın: Tamam hiç spor yapmıyorken birden günde 1 saat koşmaya başlamak mümkün değil, ayrıca sağlıklı da değil ama daha aktif olmaya çalışın. Daha çok yürüyün, spor için kendinize zaman ayırın. Uzmanlar haftada 150 dakika ekstra egzersiz yapmanın kilo vermeye çok yardımcı olduğunu belirtiyorlar.

Su İçin: Bazen susuzluk hissi açlık hissiyle karıştırılabildiği için tek ihtiyacınız 1 bardak su iken fazladan kalori almanıza yol açacak atıştırmalıklara yönelebilirsiniz. Her gün 8 büyük bardak su için. Egzersiz yapıyorsanız 10-12 bardağa çıkarın.

Dolabı Temizleyin: Gecenin bir yarısı canınız patates cipsi istediğinizde elinizin altında patates cipsi olması gereksiz yere iradenizi test etmenize yol açabilir. Bu sıkıntılı durumu önlemek için evde atıştırmalık, çikolata, aşırı kalorili ancak içi boş gıdalar bulundurmayın. Buzdolabını sadece diyet planınıza uygun gıdalarla doldurun.

Uykunuzu Düzenleyin: Gerekenden az uyuduğunuzda vücudumuz yorgunlukla baş edebilmek için daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar ve bilinçsiz olarak daha çok yemek yememize yol açar. Ayrıca düzenli uyku vücutta fazladan yağ depolanmasına neden olan stres hormonlarının salgılanmasını önler.

Son olarak, ne kadar kiloluysanız diyete başladığınız ilk hafta o kadar çok kilo kaybedersiniz. İdeal kilosuna yakın olanların kilo vermesi daha uzun sürer. Yıllardır enerjisini karbonhidratlardan almaya alışmış olan vücudunuz artık enerji için yağ yakmaya başladığından diyete başladığınız ilk bir kaç gün kendinizi garip hissedebilirsiniz. Bu süreci atlattıktan sonra büyük olasılıkla kendinizi daha iyi ve enerjik hissedeceksiniz.

Yorum yap