İyi Gelen Şeyler

Hormon Bozukluğu Belirtileri Tedavisi

Hormonlarda meydana gelen değişimler denildiği zaman herkesin aklına kadınların menopoz dönemi gelir çünkü bu dönemde köklü hormonsal değişimler olur. Aslında yapılan bu nitelendirme yanlıştır çünkü doğumdan ölüme kadar vücut içerisinde çeşitli hormonsal değişimler olmaktadır. Hormonlarda meydana gelen bu değişim kimi zaman doğal olduğu gibi hormon bozukluğu nedeniyle de hormonlarda değişim olmaktadır. Aslında çoğu uzman hormonlarda meydana gelen tüm değişimleri hormon bozukluğu olarak nitelendirir.

Hormon bozukluğu her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. 40-50 yaşları arası en çok görüldüğü yaş aralığıdır. Yaşam alanlarının kirlenmesi, endokrin hastalıkları, vücuda alınan toksin maddeler bu sağlık sorununun meydana gelmesine neden olan faktörler arasında yer alıyor. Hormon bozukluğu belirtileri sayesinde oluşan yakınmaların hormonlar ile alakalı olduğu tespit edilebilmekte ve bunun sonrasında hormon bozukluğu tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Hormon bozukluğu belirtileri

  • Kalıcı kilo alımı: fazla kilolardan kurtulmak için birçok diyet denenmiş olmasına rağmen kişi bir türlü kilo veremiyorsa bu genelde hormon bozukluğu nedeniyle olmaktadır. Özellikle insülin değerlerinde meydana gelen bozulmalar kalıcı kilo alımlarına neden oluyor. İşlenmiş gıdaları, buğday ürünlerini ve şekeri beslenme zincirinizden çıkararak diyet yaparsanız hormon bozukluğu nedeniyle oluşan bu fazla kilolardan kurtulabilirsiniz.
  • Göbek yağı artışı: endokrin sistemi stres altında olunduğu zaman hormonların az ya da fazla üretilmesine neden olabiliyor. Bu durum sonrasında da vücut yanlış sinyaller alıp ileride kullanmak için göbek bölgesinde yağ üretmeye başlıyor. Bu yağ artışı beraberinde kas kayıplarını getirdiği gibi sürekli olarak kişinin kendisini yorgun hissetmesine de neden oluyor.
  • Düşük libido: cinse hormonların üretiminde azalış olması düşük libido probleminin oluşmasına neden olur. Cinsel hormonlarda üretim azaldığı zaman kişi ilk öncelikle kendisini sürekli olarak uykusu varmış gibi hisseder. Daha önceden ilgi duyduğu karşı cinslere olan ilgisi ciddi anlamda azalır. Uzmanlar kaliteli uyku olmaması durumunda libidonun her zaman düşük olacağını belirtmektedir.
  • Yorgunluk: özellikle kan şekeri değerlerinde değişime neden olan hormon bozukluğu kişinin sabah uyandığında, öğle yemeğinden sonra ve akşam yemeğinin hemen akabinde ciddi anlamda yorgunluk hissetmesine neden olur. Kan şekerini dengeleyici türden besinlere ağırlık verilerek ortaya çıkan bu yorgunluk ortadan kaldırılabilir.
  • Endişe, sinirlilik ve depresyon: hormonların az ya da fazla salgılanması beraberinde yüksek bir endişenin oluşmasına, kişinin kendisini sinirli hissetmesine ve bu belirtilerden dolayı depresyona girmesine neden olur. Bu tip durumlarda kendinizi mutlu edecek şeylere yönelmeniz rahatlamanızı sağlayacaktır.
  • Uyku sorunları: neredeyse her hastalık türü uyku bozukluklarının yaşanmasına neden olduğu gibi bu rahatsızlıkta yüksek oranda uyku problemlerine neden olmaktadır. Kortizol düzeylerinde meydana gelen artış ciddi anlamda uykusuzluk çekmenize neden olabilir.
  • Terleme: bu belirtileri en çok menopoz döneminde hormon bozukluğu yaşayan bayanlarda görülür. Sıcak basması ve gece terlemesi hormonlarda bir dengesizliğin olduğunu göstermektedir. Özellikle duygu durumunda meydana gelen değişimler ani bir şekilde terlemelerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu tip durumlarda sizi mutlu edecek şeylere yönelin. Ayrıca bir düşünceye odaklanmak yerine çevrenizde olup biten şeyleri kavramak için zaman harcayın.
  • Sindirim problemleri: gaz, şişkinlik ve sindirimin yavaş olması çoğunlukla hormon bozukluğuyla ortaya çıkar. Ayrıca vücut için zararlı olan gıdaların tüketilmesi ve fazla yemek yenilmesi de bu yakınmalara neden olur. Eğer düzgün bir beslenmeniz olmasına rağmen bu sorunları yaşamaya uzun süreden beri devam ediyorsanız hormonlarınızla alakalı bir problem var diyebiliriz.
BENZER  Deniz Börülcesinin Faydaları Nelerdir?

Hormon bozukluğu neden olur?

Kişisel yapılan hastalar ve metabolizmada meydana gelen değişimler hormonların gereğinden az ya da fazla salgılanmasına neden olarak hormon bozukluğuna neden olmaktadır. Hormon bozukluğunun ortaya çıkmasında en etkin faktörlerin başında dengesiz beslenme yer alır. Özellikle insülin değerlerinin yükselmesine neden olacak türden yüksek şeker içeren besinlerin tüketilmesi bu sağlık sorununun ortaya çıkmasında etkilidir. Vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınmaması, proteinden yoksun bir beslenme şekline tabi olunması ve yağ oranı düşük bir beslenme seçilmesi tüm vücudun dengesini bozarak hormon bozukluğuna neden olur.

Vücuda alınan toksinler de hormon değişimlerine neden olmaktadır. Toksinler sizlerin de bildiğiniz gibi zehirli maddelerdir ve vücut bunu uzaklaştırmak için ayrı bir çaba gösterir. Kullanılan kozmetik malzemeler, temizlikte kullanılan kimyasal ürünler, cep telefonları, bilgisayarlar ve hazır gıdalar vücuda yüksek oranda toksin girmesine neden olarak hormon bozukluğunu ortaya çıkarır. Doğum kontrol hapları, aşırı stres altında olmak ve çeşitli hastalıklar da bu sağlık sorununa neden olur. Uzmanlar endokrin hastalıklarının da hormon bozukluğuna neden olduğunu belirtmektedir. Böbrek üstü bezlerinin, tiroit ve hipofiz bezlerinin dengeli bir şekilde çalışmaması hormon dengesizliğinin yaşanmasına neden olmaktadır.

Hormon bozukluğu hamile kalmayı engeller mi?

Hamileliliğin meydana gelebilmesi için hem kadınların hem de erkeklerin hormonlarıyla alakalı bir sorun yaşamıyor olması gerekmektedir. Hamile kalmayı etkileyen LH, FSH, progesteron, östrojen, prolaktin hormonlarında bir bozukluk meydana gelecek olursa bu durum gebeliğin meydana gelmesini engellemektedir. Hormon bozukluğu yaşayan bayanlar hamile kalmak için kesinlikle hormonlarını dengeye getirmek adına tedavi görmelidir.

Hormon bozukluğu kıllanma ve sivilce

Hormon bozukluğu kadınlarda androjen hormonu üretiminin artması durumunda ortaya çıkar. Çene, göğüs ve yüz bölgesinde normal olmayan bir şekilde kılların ortaya çıkması görülebilir. Kadınlarda görülen erkek tipi kıllanmaların genelde sebebi aşırı derecede vücudun üretmiş olduğu androjen hormonudur. Ayrıca bu hormon fazla üretildiği zaman cilt üzerinde yağ birikimine ve cildin aşırı derecede yağlanıp sivilcelerin oluşmasına neden olur. Polikistik over sendromu kadınlarda erkeklik hormonlarının üretiminin artmasına ve beraberinde erkek tipi kıllanmalara ek olarak sivilcelerin meydana gelmesine neden olabilir.

BENZER  Kalsiyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Hormon bozukluğu tedavisi

Yapılan kan testleri sonrasında hormon bozukluğu tespit edildiyse genellikle hormon takviyeleri ya da alımları ile hastalığın tedavisi gerçekleştirilir. Hormon dengesini sağlamak adına çoğu hastaya ilaç tedavisi uygulanır. Beslenme ve yaşam tarzı hormon üretimini engellediği için kişinin beslenmesine ve yaşam tarzına çeşitli yenilikler getirilerek hastalığın tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Hormon bozukluğu tedavisinde genellikle bitkisel tedavi yöntemlerine de başvurulur. Hormon bozukluğu tipine göre tedavi sırasında hayıt, maca kökü, adaptojen bitkiler, D vitamini yüksek olan besinler, sarımsak, üzüm, fesleğen ve omega 3 yağ asidi bakımından zengin olan besinler kullanılır. Uzmanlar tedavi sırasında yapılan egzersizlerin de önemli olduğunu belirtmektedir. Egzersiz sırasında salgılanan seratonin hormonu sayesinde kişinin ruh hali düzelir. Özellikle stres ve depresyon nedeniyle ortaya çıkan hormon bozukluklarının tedavisinde egzersizlerin önemi çok yüksektir. Hormon tedavisi görüyorsanız ani duygusal değişimlere uğramamaya çalışın. Duygu durumunda meydana gelen ani değişimler hormon dengesinin bozulmasında düşünemeyeceğiniz kadar etkilidir.

Yorum yap