İyi Gelen Şeyler

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu sinir sisteminin bacakları hareket ettirme isteğinin oluşturmasına neden olduğu bir sağlık sorunudur. Huzursuz bacak sendromu çoğu zaman uyuma esnasında meydana geldiği için uyku bozukluğu probleminin meydana gelmesine de neden olmaktadır. Uzmanlar dopamin eksikliği yaşayan kişilerde bu sağlık probleminin daha fazla gözlemlendiğini belirtmektedir.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri

Huzursuz bacak sendromu, kişi durağan halde kalmak istemesine rağmen sürekli olarak bacaklarını hareket ettirmek istemesini şeklinde kendisi gösterir. Ayaklarda meydana gelen karıncalanma, kaşıntı, ağrı ve yanma huzursuz bacak sendromu belirtileri arasında yer alıp en fazla gözlemlenen belirtilerdir.

Huzursuz bacak sendromu ortaya çıkınca kişi istemsiz bir şekilde sürekli olarak bacaklarını hareket ettirmek ister. Birçok kişi adeta bacaklarında binlerce karıncanın dolaştığını hissettiğini belirtiyor. Bu yüzden de ister istemez bacaklarını hareket ettirmek istediklerini dile getiriyor. Bacaklar bu isteğe rağmen hareket ettirilmezse kramp şeklinde ağrılar da baş göstermektedir. Bu belirtiler en fazla kişi hareketsiz olduğu zaman ortaya çıkar. Bazen belirtiler birden bire yok olabilir ancak bir süre sonra etkisini tekrardan gösterir. Uyku düzeninin bozulmasına neden olan bu durum ayrıca yaşam kalitesini düşürür. Tüm bu nedenden dolayı huzursuz bacak sendromunun tedavisi yapılmalıdır.

Huzursuz bacak sendromu neden olur?

  • Dopamin eksikliği: Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi bu rahatsızlık özellikle dopamin eksikliği olan kişilerde daha fazla görülür. Hastalıkta cinsiyet ayrımı yoktur yani hem kadın hem de erkeklerde yaklaşık olarak eşit oranda gözlemlenmektedir. Dopamin sizlerin de bildiğiniz gibi bir mutluluk hormonudur. Bu hormon vücutta yer alan kasların nasıl hareket edeceğini kontrol eder. Yaşanılan stres, fazla kilolar, demir eksikliği gibi durumlar vücuttaki dopamin seviyesinin düşmesine ve huzursuz bacak sendromunun meydana gelmesine neden olur.
  • Kronik hastalıklar: parkinson hastalığı, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıklar huzursuz bacak sendromu belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu kronik hastalıkların etkileri azaltıldığı zaman huzursuz bacak sendromu belirtileri de büyük ölçüde ortadan kalkar. Uzmanlar yaşanan bu sağlık probleminin büyük oranda kronik hastalıklar etkisiyle ortaya çıktığını belirtmektedir.
  • Kullanılan ilaçlar: antidepresan ilaçları, alerji ilaçları ve antienosea ilaçları huzursuz bacak sendromunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca bu ilaçlar var olan huzursuz bacak semptomlarının artmasına da neden olabilmektedir. Bu tip durumlarla karşılaşılacak olunursa ilaçları reçete eden doktora danışılması gerekmektedir.
  • Hamilelik: hamilelik döneminde olan neredeyse her bayanda huzursuz bacak sendromu görülür. Uzmanlar yaşanan bu durumu normal olarak kaşılar. İlgili yakınmalar doğum gerçekleştikten yaklaşık olarak 1 ay sonra kendiliğinden yok olur.
BENZER  Sağlığın Sırrı” Hacamat”

Tabi ki huzursuz bacak sendromunun meydana gelmesindeki tek neden bunlar değildir. Özellikle uyuşturucu madde kullanımı, yeterli oranda uykunun alınamaması ve yüksek oranda alkol tüketimi de huzursuz bacak sendromunun meydana gelmesine neden olmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu teşhisi

Bu rahatsızlığın tespit edilmesi için geliştirilmiş olan herhangi bir test bulunmamaktadır. Doktorlar hastalığı tespit etmek için kimi zaman kan testlerinden yararlanabilir. Kişinin uyku sorunu yaşayıp yaşamadığına bakılarak, eğer ilaç alıyorsa bu ilaçları inceleyerek ve yakınmalarını dikkate alarak huzursuz bacak sendromunun teşhisi yapılır.

Huzursuz bacak sendromu tedavisi

Huzursuz bacak sendromu tedavisinde genel olarak yaşam tarzının değiştirilmesi gerçekleştirilir. Kişi aşırı derecede alkol ve uyuşturucu madde kullanıyorsa bu maddelerin kullanımına son verilir. Ayrıca durağan yaşam da huzursuz bacak sendromuna neden olduğu için uygun bir egzersiz oluşturulur. Uyku düzeninin bozulması hastalığın oluşmasında etkilidir. Kişi uyku düzeni bozukluğu yaşıyorsa uyku düzeni normale çevrilerek bu hastalığın tedavisi yapılır.

Bacaklara masaj yapılması, sıklıkla sıcak duş alınması, kişinin iyi bir şekilde uyuması semptomların büyük oranda azalmasını sağlayacaktır. Sorun dopamin eksikliğinden dolayı meydana geliyorsa dopamin ilaçları reçete edilir. Oluşan ağrılar kimi zaman hayatın çekilmez bir hal almasına neden olmaktadır. Bu yüzden sıklıkla huzursuz bacak sendromu tedavisinde ağrı kesici ilaçlar da reçete edilmektedir. Uzmanlar hastalığın tedavisinde uykunun aşırı derecede önemli olduğunu belirtiyor. Eğer huzursuz bacak sendromu yaşıyorsanız yeterli düzeyde uyumaya özen gösterin.

Yorum yap