İyi Gelen Şeyler

İçinde İyot Bulunmayan Yiyecekler

İyot birçok hastalığın olumsuz etkilerinin daha fazla ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden ilgili hastalık grubunda yer alan hastalıklar ile mücadele eden kişiler içinde iyot bulunmayan yiyecekler arasındaki yiyecekleri daha fazla tüketmelidir. İyot aslında sağlıklı yaşam süren kişilerin de sağlıklarını ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden iyot oranı yüksek olan yiyecekler sadece iyot hassasiyeti olan kişiler tarafından değil sağlıklı bireyler tarafından da tüketimine sınırlama getirilmesi gereken yiyecekler arasında yer almalıdır. İyot diyeti adı altında çok sayıda diyet listesi internet ortamında paylaşılıyor ancak diyet listelerinin kişiye göre özel olarak hazırlanması gerekmektedir. Yani kesinlikle internet ortamında bulmuş olduğunuz iyot diyet listelerini direkt olarak yani doktora görünmeden kullanmayın. Böyle bir hataya düşecek olursanız dengesiz bir şekilde besleneceğiniz için daha farklı sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.

İçinde iyot bulunmayan yiyecekler o kadar fazla ki emin olun bu yiyecekler ile oluşturulmuş bir besin zinciri sayesinde sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz. Ayrıca herkesin damat tadına uyabilecek nitelikteki yiyecekler bu iyotsuz yiyecekler arasında bulunur. İnsanlar iyotsuz yiyecekler tükettiği zaman dünya nimetlerinden mahrum kaldığını düşünebiliyor ancak sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmek için bazen yediklerimize ve içtiklerimize sınırlama getirmemiz gerekmektedir. Bu bilinç ile hareket ederek gelin hep birlikte içinde iyot bulunmayan yiyecekler nelermiş öğrenelim.

Çay, kahve, limonata, tuzsuz ekmek, makarna, un, yulaf esmesi, şehriye türleri, arpa ve doğal meyve suları iyotsuz yiyecekler sınıfında bulunur. Baklagil olarak nitelendirilen besin grubunda yer alan yiyeceklerin de iyot oranınız aşırı derecede az olduğu bilinmektedir. Daha bu yiyecek listesi genişletilebilir. Mesela yeşil sebzelerin neredeyse tamamı iyotsuz yiyecekler sınıfında bulunur. Bu yüzden iyota karşı hassasiyeti olan kişiler yeşil sebze ağırlıklı beslenirse daha yerinde bir karar vermiş olacaktır.

BENZER  Maydanoz Suyunun Faydaları

Yumurta, kırmızı et ve tavuk eti de aynı şekilde iyotsuz yiyecekler arasında yer almaktadır. Diyet yaparken protein alınması da aşırı derecede önemlidir. Bu yüzden iyot diyeti yapan kişiler ayrıca protein değeri yüksek olan bu hayvansal gıdaları da tüketmelidir. Yağ tüketmekten de kaçınmayın çünkü yağlı yiyeceklerin de aynı şekilde iyotsuz yiyecekler sınıfında yer aldığı biliniyor ancak fazla yağ tüketmek daha farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olduğu için kesinlikle yağ tüketimine de sınırlama getirilmelidir.

İçinde iyot bulunmayan yiyecekler bu şekildedir. Elbette listeyi detaylandırarak genişletmek mümkündür ancak bizlerin amacı sizlere reçete vermek değil ön bilgi vermektir. Bu yüzden ne yaparsanız yapın kesinlikle doktor gözetiminde yapmaya özen gösterin. Bu dikkat ederseniz sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz. İyot özellikle vücut içerisinde ödem oluşumuna neden olmaktadır. Birden bire aşırı derecede kilo aldıysanız bu büyük ihtimalle yüksek oranda iyot tüketiyor olmanızda kaynaklanmaktadır. İyotsuz yiyecekler sınıfında yer alan yiyeceklerden oluşan bir beslenme zinciri oluşturacak olursanız kısa süre içerisinde vücudunuzda yer alan ödemler yok olur ve eski sağlıklı kilonuza kavuşabilirsiniz.

Yorum yap