İyi Gelen Şeyler

İdrar Söktürücü Yiyecekler

İdrar söktürücü yiyecekler ve bitkiler vücudun tuttuğu fazla suyun atılmasına yardımcı olur ve genel olarak sistemi temizlerler. İdrar söktürücü besinlerin bu etkisi, idrarla birlikte vücudun su tutmasına neden olan sodyumun atılmasını sağlamalarından ileri gelmektedir. Sodyum, dokularda ve hücrelerde depolanan suyu çeker ve mesaneye toplar. Fazla suyun atılması için reçeteli ve reçetesiz pek çok ilaç bulabilirsiniz ancak durumunuz ilaç kullanmayı gerektirecek kadar ciddi değilse idrar söktürücü yiyeceklerle fazla sudan kurtulmanız mümkün.

İdrar Söktürücü Yiyecekler

Aşağıda idrar söktürücü olarak bilinen bazı gıdalara yer verdim, ancak bu gıdaların tüketimi özel sağlık koşullarına bağlı olarak herkes için uygun olmayabilir. Özellikle herhangi bir mide sorununuz varsa veya düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız size özel, idrar söktürücü beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz.

Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler lif ve mineral içerikleriyle fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Bu sebzelerin çoğu sodyumun etkisi azaltan magnezyum ve potasyum bakımından zengindir. Ayrıca enginar, salatalık, sarımsak ve böbrek fonksiyonunu destekleyen kükürt bakımından zengindir.

Kereviz, salatalık, kuşkonmaz, enginar, marul, rezene, pancar, domates, havuç, soğan, sarımsak, kabak, patlıcan.

Aşağıdaki sebzelerde idrar söktürücüdür ancak gaz yapabilir. Bu sebzeleri haşlanmış olarak azar azar tüketin, eğer çok fazla gaz yaparsa yukarıdaki diğer sebzeleri deneyebilirsiniz.

Brüksel lahanası, lahana, tere, turp.

Meyveler

Birçok meyve sindirimi hızlandırır ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve sistemi temizler. Vitamin, mineral, antioksidan, su, lif ve enzimler bakımından zengin meyveler fazla suyun atılması için sağlıklı bir seçim olarak tüketilebilir.

Karpuz, ananas, kızılcık, armut, şeftali, incir, elma, limon, greyfurt, üzüm, kavun, yaban mersini, ahududu, böğürtlen, çilek, mango, siyah kuş üzümü, muz, papaya.

BENZER  İnsanı İstemsizce Çekici Kılan 5 Davranış

İdrar Söktürücü Diğer Yiyecek ve İçecekler

Maydanoz sindirim sorunu çekenler ve vücudu su tutanlar için iyi bir bitkidir, çiğ veya çay şeklinde tüketebilirsiniz. Zencefil çayı da iyi bir idrar söktürücüdür. Çay olarak yeşil çay önerilmekte ancak kafein içerdiği için günde 2-3 bardaktan fazla içmeyin. Yulaf doğal diüretik olan “silika” içerir.

Vücudun Su Tutmaması İçin

Vücudun fazla su tutmaması için öncelikle tükettiğiniz tuzu azaltmalısınız, çünkü tuz suyu çeker ve idrarla birlikte atılmasını önler. Aynı zamanda fazla şeker, az protein vücudun normalden fazla su tutmasının diğer nedenleridir. Beslenmenize yukarıdaki idrar söktürücü gıdaları ekleyerek bu durumdan kurtulabilirsiniz ancak bu sebze ve meyveleri tüketirken de aşırıya kaçmamalısınız. Fazla su kaybı suyla birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu değerli vitamin ve minerallerin de azalmasına neden olabilir. Bu noktada “dengeli beslenme” uygulamalı ve tuz, şeker kadar sebze, meyveleri de orantılı tüketmelisiniz.

Yorum yap