İyi Gelen Şeyler

İdrarda Lökosit Görülmesi Nedenleri Tedavisi

İdrarda lökosit görülmesi nedenleri tedavisi

Yapılan idrar testleri sonrasında idrarda lökosit görülmesi durumu, vücudun herhangi bir bölgesinde enfeksiyonun var olduğunu ifade eder. Ayrıca vücutta meydana gelen hasarlar sonucunda da idrarda lökosit görülmesi muhtemeldir.

İdrarda lökosit görülmesi %80 ihtimalle enfeksiyonun varlığını ifade eder. Meydana gelen enfeksiyonlar temizlenmediği müddetçe idrarda lökosit yer almaya devam edecektir. Bu sağlık sorunu için geliştirilmiş olan ilaçlar kullanılarak enfeksiyon temizlenir ve ilgili sağlık sorununun tedavisi gerçekleştirilir.

Elbette idrarda lökosit görülmesi sadece bir duruma bağlı tutulmamaktadır. Çeşitli sağlık sorunlarından dolayı da ilgili durumun oluşması mümkündür. Bu yüzden idrarda lökosit görülmesi nedenleri ve idrarda lökosit görülmesi tedavisi ile alakalı tüm genel bilgileri ele alacağız.

Lökosit İdrara Nasıl Geçer?

Vücuda herhangi bir zarar verici mikrop girdiği zaman bağışıklık sistemi devreye girerek mikroplarla mücadele etmeye başlar. Lökositler de bağışıklık sistemi ile birlikte çalışmaktadır. Ayrıca lökosit olarak tabi ettiğimiz bu şeyler aslında beyaz kan hücrelerdir. Özellikle böbreklerde ve idrar yolunda meydana gelen tahribatlar sonucunda lökositlerin ortaya çıktığı biliniyor. Tabi ki lökositin idrara geçmesi bununla sınırlı değildir. Vücudun herhangi bir bölgesinde hasar meydana geldiği zaman da lökosit artışı olmaktadır.

Lökositler mikroplarla savaşırken büyük kısmı ölür ve yerlerine yeni lökositler üretilir. Ölen lökositlerin vücutta birikmemesi için vücuttan atılmaları gerekmektedir. Bu da idrarla atılarak gerçekleşir. Bir kişinin idrarında yüksek oranda lökosit olması, vücutta bir hasarın ya da enfeksiyonun olduğunu ifade eder. Yani idrarda lökosit görülmesi nedenleri arasında idrar yolunda meydana gelen enfeksiyonlar ve hasarlar baş sırada yer alır.

BENZER  Balgam Çıkarma Nedenleri Tedavisi

İdrarda Lökosit Bulunmasının Nedenleri

İdrarda lökosit bulunması genellikle idrar yolu enfeksiyonundan ötürü meydana gelse de yukarıda belirttiğimiz gibi farklı vücut hasarları da bu duruma sebep olabilir. Şimdi idrarda lökosit görülmesi nedenleri arasında yer alan birçok faktörü sizlerle paylaşacağız.

  • Böbreklerde enfeksiyon: idrarda lökosit görülmesi nedenleri arasında baş sırada böbreklerde enfeksiyon olması yer alır. Böbreklerde enfeksiyon olduğu zaman vücut yoğun bir şekilde lökosit üretmeye başlar ve bu durum da idrarda lökosit görülmesine neden olur. Özellikle korunmadan iliş yaşayan kişiler daha kolay bir şekilde enfeksiyon kapmaktadır. Bu yüzden ilişki sırasında hijyenin sağlanmasına dikkat edilmelidir.
  • Gebelik: hamilelik sırasında üreme organında ciddi derecede kirlenme meydana gelir. Bu kirlenme sonucunda da idrarda gebelik öncesine oranla daha fazla lökosit görülmeye başlar. İlgili durum idrar kesesinde meydana gelen iltihaplanmalardan da kaynaklanabilmektedir. Bu yüzden sorunun enfeksiyondan mı yoksa gebelikten mi kaynaklandığı uzman kişiler tarafından tespit edilmelidir.
  • İdrarın tutulması: kişi idrarı gelmesine rağmen uzun süre idrarını tutup yapmazsa, bu durum oluşan baskıdan dolayı idrar torbasının hasar görmesine ve enfeksiyonun oluşmasına neden olur. Sürekli olarak uzun süre boyunca idrarını tutan kişilerin büyük kısmında idrarda yüksek oranda lökosit görülmesinin temel sebebi budur.
  • İdrar yolu tıkanıklığı: idrar yoluna geçiş yapan yabancı cisimler ya da ilgili bölgeye baskı yapan tümörler; idrar yolu tıkanıklığı yaşanmasına neden olur. Kişi idrarını rahat bir şekilde yapamadığından dolayı iç baskı oluşur ve idrar yolunda hasarlar meydana gelir. Bu durum da idrardaki lökosit miktarında artış olmasına neden olur.

İdrarda Lökosit Olmasının Belirtileri

Herhangi bir idrar testine tabi tutulmadan önce kişi genel bir gözlemleme yaparak da idrarındaki lökosit miktarının artıp artmadığını anlayabilir. Aşağıda sizlere maddeler halinde idrarda lökosit olmasının belirtileri verildi.

  • Yapılan idrarın renginin koyu olması ve idrar kokusunun ağırlaşması,
  • Kişinin sık idrarını yapması ve idrar yapma esnasında acı oluşması,
  • Enfeksiyonun varlığından dolayı ateşin yükselmesi ve titremelerin olması,
  • Böbreklerde iltihabın meydana gelmesi
  • İdrar esnasında idrarda kan gözlemlenmesi tipi idrarda lökosit olması belirtileri arasında yer almaktadır.
BENZER  Pizza Yiyerek Zayıflamak Mümkün Mü?Yapılan Araştırmaya Göre…

Yukarıda yer alan belirtiler gözlemlendiğinde yapılan idrar testleri sonucunda idrardaki lökosit miktarı belirlenebilir ve bu sayede ilgili sağlık problemlerinin tespiti yapılarak tedavi sürecine geçilir.

İdrarda Yer Alan Lökosit Nasıl Temizlenir?

Makalemizin başından beri sizlere idrarda lökosit görülmesi nedenleri hakkında bilgiler verdik. İdrarda yer alan lökositin temizlenmesi de lökosit artışına neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıyla gerçekleştirilir.

Özellikle idrar yolunda, idrar kesesinde ve böbreklerde meydana gelen enfeksiyonlar idrarda lökosit artışına neden olmaktadır. Bu tip durumlarda ilgili enfeksiyonlar kurtularak idrardaki lökosit temizlenmektedir. Enfeksiyon var olduğu müddetçe bağışıklık sisteminin tetiklemesiyle vücut lökosit üretmeye devam edecektir. Lökositin temizlenmesinin tek yolu enfeksiyonun kurtulmasıdır ve genelde antibiyotik tedavisi uygulanır.

Yorum yap