İyi Gelen Şeyler

İltihaplı sivilce patlatılmalı mı?

Genelde yüz bölgesinde ortaya çıkan sivilceler kötü görüntüye sebep olduğu için birçok kişi sivilcelerin iyileşmesini beklemektense bu sivilceleri sıkmayı yani patlatmayı tercih etmektedir. İltihaplı sivilce patlatılmalı mı diyecek olursanız kesinlikle yanıtımız hayır patlatılmamalı olacaktır çünkü iltihaplı sivilceler bilinçsiz bir şekilde patlatılırsa bu durum enfeksiyonun yayılmasına ve durumun daha ciddi bir hale gelmesine neden olabilir.

İltihaplı sivilce sıkılmalı mı sorusunu uzmanlara sorduğumuzda uzmanlar bu tip durumlarda enfeksiyonun yayılma ihtimalinin akla getirilmesi gerektiğini söylüyor ve bu yüzden sivilcelerin hijyenik ortamlarda sadece uzmanlar tarafından sıkılması gerektiğini söylüyor. Vücudunuzun neresinde çıkarsa çıksın küçücük bir sivilce sağlığınızı ciddi anlamda tehdit edebilir. Bu yüzden nasıl olsa bir şey olmaz diyerek kesinlikle hareket etmeyin çünkü başınıza daha kötü şeyler gelebilir.

Beyaz uçlu sivilce sıkılır mı?

Bazı sivilceler uç vermezken bazı sivilceler içleri aşırı derecede dolduğundan dolayı beyaz uç verir. Bu tip durumlar enfeksiyonun aşırı derecede yayıldığını göstermektedir. Derinlerde başlayan sivilce aşırı derecede dolduğu zaman iltihap yüzeye ulaşarak beyaz bir şekilde uç verir. Bu durum sivilcenin olgunlaştığını gösterir ve bu tip sivilceler genellikle sıkılarak içerisi boşaltılır.

Sivilce sıkıldığı zaman cilt yüzeyinde bir yarık oluşup iltihap aktığından dolayı cildin belirli bölgesi hasar görmektedir. Bu yüzden patlatılan yani sıkılan sivilceler kalıcı izlerin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca sivilce ne kadar olgunlaşırsa olgunlaşsın sivilcede bulunan iltihap enfeksiyonun yayılmasına neden olabilir. Bu yüzden kesinlikle aşırı derecede büyüyen sivilcelerin uzmanlar tarafından sıkılması gerekmektedir. Beyaz uçlu sivilceler sıkılacağı zaman derinizin daha az zarar görmesi için cildinizi yumuşatmanız gerekmektedir. Sivilcenin oluştuğu bölgeye sıcak buhar uygularsanız bu bölgede yumuşama olur ve sivilce bu sayede daha rahat bir şekilde sıkılır. İllaki sıkılması gereken bir sivilce söz konusuysa sıkma işleminden önce sıcak buhar uygulamasıyla cildinizi yumuşatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca sivilceyi bireysel olarak sıkmak yerine kesinlikle tıbbi destek almalısınız.

BENZER  Çam Sakızı Ağdası Nasıl Yapılır? En Kolay Tarif!

Ucu olmayan sivilce nasıl patlatılır?

En çok ağrı yapan sivilceler arasında bir türlü uç vermeyen sivilceler yer almaktadır. Bazen bu tür sivilceler nedeniyle ortaya çıkan ağrılar çekilmez hale geldiğinden dolayı insanlar bu sivilcelerden kurtulmak ister. Cildin alt kısımlarında sivilce meydana geldiğinden dolayı cildin üst kısımlarına ulaşarak uç veremez. Bu durum da sivilceyi patlatamamanıza neden olur. Ayrıca bu tarz sivilceler yüksek baskı nedeniyle de çekilmez ağrıların oluşmasına neden olmaktadır.

Birçok kişi ucu olmayan sivilcelere deriye iğne sokarak patlatmaya çalışır ancak bu aşırı derecede tehlikelidir. Kullanılan iğneler steril olmadığından dolayı enfeksiyon yayılabilir ve doku kaybı da ortaya çıkabilir. Bu yüzden ucu olmayan sivilceler diğer sivilce türlerinde olduğu gibi kesinlikle bireysel olarak patlatılmaya çalışılmamalıdır.

Ucu olmayan sivilceler genellikle doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler ile tedavi edilmektedir ancak antibiyotik ile de sivilce geçmeyecek olursa deri üzerine cerrahi müdahaleler yapılır ve sivilcenin yer aldığı bölgeye ulaşılarak iltihap akıtılır. Bazen oluşan sivilceler çok derinlerde olabilmektedir. Bu yüzden cilt üzerine derin kesiklerin atıldığı da zaman zaman görülüyor. Böylesine profesyonellik gerektirdiği için ucu olmayan sivilceler ile karşılaşıldığında bir cerrahtan destek alınmalıdır.

Sivilce patlattıktan sonra izi nasıl geçer?

Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan sivilceler kalıcı izlerin oluşmasına neden olur. Sırf yüz bölgesinde olan sivilce izleri nedeniyle hayata küsen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Cilt uzmanları insanların bu tür yakınmalarını bildiğinden dolayı sivilce izlerini geçirmek için çok sayıda yöntem geliştirmiştir. Sizler de sivilce izleri olan bir kişiyseniz bir uzmana danışarak bu yöntemlerden birisi ile sivilce izlerinizden kurtulabilirsiniz.

Günümüzde sivilce izlerini geçirmek için en çok kimyasal peeling kullanılmaktadır. Kimyasal peeling uygulamasından olumlu sonuç alan çok sayıda kişi vardır. Sizler de bu yöntem ile sivilce izlerinizden kurtulabilirsiniz. Eğer sivilce izleriniz aşırı derecede fazlaysa bu tip durumlarda mikro iğnelerin yer aldığı dermaroller tedavisi yardımınıza koşacaktır. Özellikle geniş bir bölgede yer alan sivilce izleri bu tedavi yöntemiyle ciddi anlamda ortadan kaldırılmaktadır.

BENZER  Kriyoterapi ile Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazen sivilceler patlatıldığı zaman doku kaybı da yaşanır ve bu durum da kötü izlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu tip durumlarda lazer tedavisine ek olarak doku kaybının olduğu bölgeye dolgu uygulaması yapılır. Bu üst düzey bir tedavi yöntemidir. Bu yüzden dolgu ve lazer uygulaması yaptıracaksanız kesinlikle bu alanda kendisini kanıtlamış olan kuruluşlardan destek alın.

Sivilce çıkması nasıl engellenir?

Cildin aşırı derecede yağlı olması sivilce oluşumunu tetikleyen bir durumdur. Bu yüzden sivilce oluşmasını engellemek için cilt üzerinde yer alan yağ tabakasının sıklıkla temizlenmesi gerekmektedir. Günümüzde en çok sivilce oluşumunu engellemek adına gül suyu kullanılır. Sizler de gül suyu ile cildinize masaj yaparak yağ tabakasının ortadan kalkmasını ve bu sayede sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Deri üzerinde yer alan hücrelere yeterli oranda oksijen gitmeyecek olursa bu durum sivilcelerin oluşmasına neden olur. Cildin üzerinde çok sayıda gözenek vardır ve cilt buradan nefes alarak ihtiyaç duymuş olduğu oksijenin büyük bölümünü temin eder. Bu gözenekler tıkanacak olursa cilt oksijen bakımından fakirleşir ve ciddi bir sivilce sorunu ortaya çıkar. Bu yüzden cilt gözeneklerinin tıkanmaması için cildinizi belirli periyotlarda temizlemeye özen gösterin. Mesela doğal bitkilerden elde edilmiş olan sabunları kullanarak cildinizi yatmadan önce yıkayın. Bu uygulama cilt üzerindeki gözeneklerin açılmasını ve bu sayede gerekli olan oksijenin temin edilmesini sağlayacaktır. Tüketilen gıdalar da sivilce oluşumunu tetikler. Sivilce ile başı dertte olan kişiler aşırı yağlı yiyecekleri tüketmekten uzak durmalıdır çünkü yağlı yiyecekler sivilce oluşumuna neden olur. Sivilce problemi olan birçok kişi ayrıca siyah noktalarla da mücadele etmektedir. Sizlerin de siyah noktalarla başınız beladaysa siyah noktalar nasıl çıkarılır  makalesinden destek alabilirsiniz.

Yorum yap