İyi Gelen Şeyler

İshale İyi Gelen Şeyler

İshal sindirim sisteminde meydana gelen bozulmalar sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Çeşitli gıda zehirlenmeleri ishal sorununun ortaya çıkmasına neden olduğu gibi tüketilen bir takım yiyecekler de kişinin ishal olmasına neden olabilmektedir. İshal problemi uzun süren kişiler ishale iyi gelen şeyler hakkında bilgi istediğinden dolayı sizlere ishale iyi gelen yiyecekler, besinler ve gıdalar hakkında bilgi vereceğiz.

İshal problemi olan kişilerin aşırı derecede su kaybettikleri herkes tarafından bilinir. Aşırı su kaybı özellikle böbreklerin ciddi zararlar görmesine neden olabilir. İshal kaynaklı böbrek sorunları yaşamamak için ishal sorunu olan kişilerin kaybedilen suyu geri alması için gün içerisinde bol miktarda su tüketmeleri gerekmektedir. Daha önceki makalelerimizde sizlere lifli gıdaların sindirim sistemini aktif ettiği hakkında bilgi vermiştik. Bu bilgileri hatırlayacak olursak lifli yiyecekler özellikle kabızlık problemi olan kişilere öneriliyordu. İshal olan kişiler lif bakımından zengin yiyecekler tüketirlerse ishal problemleri artar ve aşırı derecede su kaybederler. Bu nedenden dolayı ishalin artmaması adına problemin yaşandığı dönemlerde lif bakımından zengin olan yiyeceklerden uzak durulmasında yarar var.

İshal probleminiz varsa bu problemden kurtulmak istiyorsanız besin zincirine muz, pirinç ve elma gibi ürünleri ekleyerek problemlerinizi kısa süre içerisinde ortadan kaldırmanız mümkündür. İshale iyi gelen şeyleri araştırırken problemin ortadan kalkması için kullanılan çok sayıda yiyeceğin olduğunu gördük. Makalemizin devamından bu yiyeceklerin neler olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Muz: Muz sindirimi kolay olması ile tanınan bir meyvedir. İshal problemi olan kişiler özellikle yüksek oranda potasyum kaybederler. Potasyum vücut için gerekli bir madde olduğundan dolayı besinlerden kaybedilen bu potasyumun alınması gerekir. Muz ele alındığında muzun içerisinde yüksek oranda potasyum olduğu görülmektedir ishal probleminiz olduğu zamanlar muz tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duymuş olduğu potasyumu alabilirsiniz. Bu sayede ishal sürecinde potasyum kaynaklı problemleri engellemeniz mümkündür.

BENZER  Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kepek: Kepek ishali yok etme konusunda en etkili besinlerden birisidir. Kepeğin faydasını herkes bilir ancak bilinmeyen bir husus mevcuttur. İshal problemini ortadan kaldırmak için kullanılacak olan kepeğin işlenmemiş olması gerekmektedir. İşlenmiş olan kepeğin tüketilmesi ishal probleminin artmasına neden olabilir. Kepek tüketildiği zaman bağırsaklarda yer alan fazla suyu emerek dışkının katılaşmasına yardımcı olur. İshali yok etme konusunda faydalı olsa da aşırı derecede tüketilmesi vücudun susuz kalmasına neden olabilir. Bu nedenden dolayı ishal probleminden kurtulmak için kepek tüketen kişilerin gün içerisinde bol miktarda su içmelerinde fayda var.

Havuç: Havuç suyu ishal konusunda faydalı olduğu yeni keşfedilen bir sebzedir. Havucun kabuğunu soyduktan sonra havucu kaynatın ve püre haline getirin. Gün içerisinde özellikle ara öğünlerinizde püre haline getirmiş olduğunuz bu havuç tüketerek ishal problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Zencefil: Alternatif tıp dünyasında ishal problemini yok etmek için en çok kullanılan yiyecekler arasında zencefil yer almaktadır. Zencefil tek bir şekilde tüketmek yerine çayı demlenerek içilmelidir. Zencefil çayı vücudunuzun ihtiyacı olan suyu almanıza yardımcı olduğu gibi ishalin olumsuz etkilerinin kısa süre içerisinde yok olmasını sağlayacaktır. Uzmanlar zencefil çayı içerisine şeker atılmaması gerektiğini ancak tadının acı bulunması durumunda sadece 1 küp şeker kullanılabileceğini belirtmektedir. Zencefil çayının yararlarını görmek için bu uyarıyı dikkate almanın da fayda vardır.

Keçiboynuzu tozu: Antiviral etkiye sahip olan keçiboynuzu tozu özellikle bebeklerde meydana gelen ishali ortadan kaldırmak için kullanılır. Tadının kötü olmasından dolayı sade bir şekilde tüketilmesi zordur ancak bu besinden faydalanmak için yemeklerinizin içerisine 1 çay kaşığı kadar keçiboynuzu tozu ekleyerek ishal probleminizden kurtulmanız mümkündür.

Sarımsak: Sarımsağın antibiyotik özelliği olduğundan dolayı vücutta yer alan mikropları öldürücü etkisi bulunmaktadır. İshalin ortaya çıkmasına çeşitli mikroplar neden olduğundan dolayı sarımsak tüketerek bu mikropların ölmesini sağlayabilir ve ishal problemini ortadan kalkmasına yardımcı olabilirsiniz. Sarımsağın kokusundan dolayı yemiyorsanız ağız içerisinde çiğnemek yerine aynı bir hap gibi bir diş sarımsağı her gün yutarak sarımsağın yararlarından istifade edebilirsiniz. Sarımsağı yutarak tüketmeniz kötü kokuların oluşmasına engel olur.

BENZER  Yağ Yakan Doğal Yiyecekler

Elma püresi: Elma püresi sindirilmesi kolay olan bir besin türüdür. Elmanın kabukları aşırı derecede sert olduğundan dolayı sindiriminizi zorlaştırabilir. Bu nedenden dolayı elmayı tüketirken kabuklarını soymanızda fayda var.

Elma sirkesi: Elma sirkesi antiseptik özelliği olduğundan dolayı sindirim sisteminde ulaştığı her yeri temizler. Ayrıca içerisinde bulunan maddeler sayesinde dışkının katı hale gelmesine yani sertleşmesine de yardımcı olmaktadır. Elma sirkesinin tadı kötü olduğundan dolayı hiçbir şey kullanmadan içemiyorsanız bir bardak su içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyarak elma sirkesini tüketebilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz gıdaların hemen hemen hepsi isal probleminin kısa süre içerisinde ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu yiyecekler dışında bazı yiyecekler ishal probleminizin artmasına neden olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle lifli yiyecekler ishali arttırıcı yönde etki yaparlar. Bundan dolayı ishal olduğunuz dönemlerde lifli yiyeceklerden uzak durun. Her şeyi denemiş olmanıza rağmen 3 gün boyunca ishaliniz geçmediyse ilgili problemin farklı nedenleri olabilir. Daha büyük sorunlar ile mücadele etmemek için vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünmenizi tavsiye deriz.

Yorum yap