İyi Gelen Şeyler

İshale İyi Gelen Yiyecekler

Boşaltım yolu problemleri arasında yer alan ishal, genel olarak dışkının aşırı derecede sulu bir şekilde gelmesi durumudur. İshale iyi gelen yiyecekler sayesinde ishal probleminin büyük ölçüde ortadan kaldırılması mümkündür. İshal olan kişiler dışkının yumuşamasına neden olan besin türlerinden uzak durmalıdır. Bu nedenden dolayı ishale iyi gelen yiyecekler arasında lif oranı düşük olan yiyecekler yer alır. Lif oranı yüksek olan yiyecekleri tüketecek olursanız ishal probleminizde artış gözlemlenir. Bu da ishal yakınmalarınızın şiddetlenmesine ve sindirim sisteminiz ile birlikte boşaltım sisteminizin problemli bir şekilde çalışmasına neden olur. İshale iyi gelen yiyecekler denildiği zaman aklına lif oranı düşük olan pirinç, elma, muz ve ekmek gelmektedir. Tabii ki ishalin kesilmesini sadece bu besinler sağlamamaktadır. İshali ortadan kaldırma konusunda etkili olduğu bilinen daha birçok besin türü bulunmaktadır.

Bir kişi ishal olduğu zaman vücudu aşırı derecede su kaybeder. Vücudun aşırı derecede su kaybetmesi başta böbrekler olmak üzere çeşitli iç organların zarar görmesine hatta kalıcı problemlerin oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden ishal ile mücadele eden kişilerin gün içerisinde kaybetmiş oldukları suyu temin edebilmek adına bol bol su içmesi gerekmektedir. İshale iyi gelen yiyecekleri tüketirken kesinlikle su tüketimine de dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

İshale iyi gelen besinler

Muz: muz içerisinde vücut için gerekli olan çok sayıda mineral bulunmaktadır. İnsanlar ishal olduğu zaman aşırı derecede potasyum kaybederler. Muz tam bir potasyum deposu olduğundan dolayı ishal nedeniyle kaybetmiş olduğunuz potasyumu muz tüketerek temin edebilirsiniz. Ayrıca muz posası olan yiyecekler sınıfında yer aldığı için ishal probleminizin geçmesine yardımcı olacaktır ancak muzun tek başına ishali geçirme konusunda etkili olmadığını, bunun yanında diğer besinleri tüketmemiz gerektiğini bilmenizde fayda var.

BENZER  Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Pirinç: pirincin kendisi ishali durdurma konusunda etkili olduğu gibi pirinç suyunun da ishal için etkili bir besin türü olduğu bilinmektedir. Beyaz pirinç içerisinde çok az miktarda lif bulunduğundan dolayı pirinç ishali durdurma konusunda önemli bir besin türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Pirinç tüketecekseniz pirincin içerisine fazla su katmamaya özen gösterin çünkü pirinç sindirim esnasında sindirim yolunda yer alan suyu olarak ishal problemini engelleyecektir. Pirinç aşırı derecede suya doyacak olursa bu durum ishaliniz açısından olumlu bir durumun oluşmamasına neden olacaktır. Bu yüzden elinizden geldiğince pirinci fazla haşlamadan tüketmeye özen gösterin.

Limon: ishal problemine çeşitli patojenler neden olmaktadır. Limon suyu içerisinde yer alan maddeler sayesinde ishale neden olan bu patojenleri öldürerek ishal probleminin ortadan kalkmasını sağlar. Gün içerisinde 5 adet limon sıkıp tüketerek ishal probleminizin ortadan kalkmasını sağlamanız mümkündür. Mide problemi olan kişiler limondan uzak durmalıdır çünkü limon içerisinde çeşitli asitler bulunmakta ve bu durum midenin daha da rahatsızlanmasına neden olabilmektedir. Bu tip sorunları olan kişiler ishale iyi gelen yiyecekler arasında bulunan diğer yiyecek türlerine yönelmelidir.

Patates: patates ishali geçirme konusundaki en etkili besin türlerinden birisidir. Patatesi kaynatıp tüketmeniz dışkınızın bir süre sonra katı hale gelmesine yardımcı olur. Alternatif tıp dünyasında ishali geçirmek için en fazla patatesten yararlanılmaktadır. Patatesi direkt olarak haşlamaktan hoşlanmıyorsanız patates çorbası yaparak da olumlu etkiler alabilirsiniz. Eğer patates çorbası yapıp tüketeceksiniz çorbanızın yağsız olmasına özen gösterin çünkü yağ oranını kaçırmanız ishal probleminizin artmasına neden olabilir.

Elma: elma ishal ile mücadele konusunda etkili bir besin türüdür. Sindirimi kolay olduğu gibi boşaltımın normale dönmesi hususunda ciddi derecede faydalıdır. Bu yüzden ishal problemi olan kişiler beslenme zincirlerine elmayı eklemelidir ancak elmayı yerken kabuğunu soymayı unutmayın çünkü elma kabuğu sindirim sisteminizin aşırı derecede hassaslaşmasına ve ishal probleminizin olanca hızıyla devam etmesine neden olabilir. Ayrıca tüm besinleri güzel bir şekilde yıkadıktan sonra tüketin. Besinler üzerinde kalan tarım ilaçları sindirim sisteminizin bozulmasına ve ishal probleminizin geçmemesine neden olabilmektedir.

BENZER  Menengiç Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Zencefil: ishale iyi gelen yiyecekler arasında yer alan zencefil sade bir şekilde tüketilmesi zor olan besinlerdendir çünkü zencefilin tadı insan damağına uygun gelmeyecek kadar acıdır. Bu yüzden zencefilli çay şeklinde demleyerek tüketebilirsiniz. Zencefil ishalinizin kesilmesine yardımcı olacağı gibi zencefil çayı içerisinde yer alan su vücudunuzun kaybetmiş olduğu suyu geri kazanma konusunda da etkili olacaktır.

Sarımsak: doğal antibiyotikler içerisinde yer alan sarımsak ishale neden olan bakterilerin ölmesine ve bu sayede ishalin kesilmesine yardımcı olmaktadır. Gün içerisinde 3 diş sarımsağı tüketerek ishaliniz için iyi bir şey yapabilirsiniz ancak sarımsak kötü bir kokuya sahip olduğu için toplum içerisine girmeniz gerektiği durumlarda sarımsak gibi aşırı derecede kokan besinlerden uzak durmanız toplumsal huzurun sağlanması adına önemlidir.

Kepek: kepeğin suyu emme özelliği yüksek olduğu için kepeği beslenme zincirinize ekleyerek ishali kesmeniz mümkündür. İşlenmiş olan kepek işlenmemiş kepeğe oranla daha az performans gösterdiği için kepeği kesinlikle işlenmemiş bir şekilde tüketin. Özellikle sabah kalktığınızda 1 yemek kaşığı kadar kepek yiyecek olursanız bu ishale neden olan sıvının emilmesine ve dışkının katılaşmasına yardımcı olacaktır.

İshale zararlı yiyecekler

Dışkının sıvı oluşmasına neden olan her yiyecek ihale zararlı yiyecekler sınıfında yer alır. Yağ oranı yüksek olan yiyeceklerin ishali tetiklediği ve ishalin şiddetlenmesine neden olduğu bilinmektedir. Bu yüzden bu tarz yiyeceklerden ishal probleminiz olduğu zamanlar uzak durmanız faydalı olacaktır. Yoğurt dışında yer alan neredeyse tüm süt ürünleri ishalin şiddetlenmesine neden olmaktadır. Bu yüzden yoğurt dışında kalan süt ürünlerini tüketmemeye özen gösterin.

 

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi ishal esnasında vücut aşırı derecede su kaybeder. Kaybettiğiniz suyu tekrardan geri almayacak olursanız iç organlarınız ve hücreleriniz bu durumdan zarar görür. Organların su kaynaklı olarak zarar görmesi hücrelerin ölmesine ve organlarda kalıcı problemlerin oluşmasına neden olabilmektedir. Eğer ishaliniz bir haftadan fazla zamandır devam ediyorsa problemi ortadan kaldırmak için alternatif tıp dünyasının nimetlerinden yararlanmak yerine alanında uzman bir doktora görünerek ishal probleminize modern çözümler aramanız mantıklı olacaktır.

Yorum yap