İyi Gelen Şeyler

İştah Kesen Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Bu makalemizde iştah kesen besinleriştah kesen içecekleriştahı azaltan ve hastalıklardan korunmayı sağlayan yiyeceklerden bahsedeceğim. Dün yayımladığım yazımızda, kan grubuna göre beslenmenin faydalarından ve zararlarından bahsetmiştim. O yazımızı okumayanların okumasını tavsiye ediyorum. Şimdi konumuza geçelim.

Yıllardır çeşitli kaynaklardan okumuş, izlemişsinizdir. Birçok uzman, obeziteyle mücadelenin dengeli beslenmeyle alakalı olduğunu söyler. Bu hangi açıdan bakılırsa bakılsın doğrudur. Obeziteyle mücadelede beslenme en önemli husustur.

Yanı sıra, stresin de doğrudan obeziteyi etkilediği biliniyor. İşte tüm bunları göz önüne aldığımız zaman, hayatımızda bizlere yardımcı olacak birkaç pratik bilgiye ihtiyaç duyarız. Bu makalemde bu pratik bilgileri içeren yiyecek ve içecekleri paylaşıyorum. Ben bunları detoks diyetlerinde, çaylarda ve günlük yaşamda uyguluyorum. Sizlere de tavsiye ediyorum. Hani derler ya, Akdeniz tipi beslenin, kilo filan kalmaz. Aynen öyle diyor, hemen iştah kesen yiyecek/içecekleri paylaşıyorum.

İştah Kesen Yiyecekler ve Faydaları

Badem ve ceviz tok tutar.
Badem/Ceviz: Tok tutar, günlük tüketilecek miktar 10 adet badem, 3-4 adet ceviz içi olmalıdır. Tok tuttuğu gibi, magnezyum açısından zengindir. Aynı zamanda E vitamini olmasıyla beraber, yaşlanmaya karşı etkilidir. Bilindiği gibi, yaşlılarda başlayan unutkanlık (alzheimer) sorunlarına da faydalıdır.

İştah keser, zihin açar.
Kahve/Bitter Çikolata: Ben kahve tüketmiyorum. Daha önce menengiç kahvesi tüketmiştim. Uzun süredir kahve yerine yeşil çay tüketiyorum. Kahve seven kişiler, günde iki fincanı geçmemelidir. Aynı zamanda sıfır şeker ile tüketin. Bitter çikolatasıyla tüketilecek kahve, zihin açıyor, cildi güzelleştiriyor ve iştahı kesiyor. Potasyum zengini kahveyi kremalı/şekerli tüketeceğinize, bitter çikolata ile tüketin.

Lif açısından zengindir.
Avokado: Lif açısından çok zengindir. Daha önce denemeyenler denesinler, müthiş bir tok tutucudur. Tarafımca sıkça tüketilir.

Taze yumurta yemeye özen gösterin. Tok tutar, sahurlarda en çok yumurta tüketilir.
Yumurta: Canan Karatay hocamız, günde 10-15 tane yumurta yiyin diyor. Herkesin bütçesi bu rakamı kaldırmayabilir, bunun yerine en az günde 2 tane yiyebilirsiniz. Protein açısından zengindir, sahurda tok tutan yiyeceklerin başında gelir.

BENZER  Garcinia Cambogia Nedir?

Yeşil yapraklı sebzeler bağırsakları çalıştırır.
Sebze: Sebze ile yapılan yemeklerde dahildir. Bunun yanı sıra havuç suyu da tavsiye edebilirim. Tok tutar, göz sağlığına iyi gelir. Havucu ısırarak yemenizi tavsiye etmiyorum, suyunu sıkın.

Zayıflatır, yağ yakar ve ödem söktürücüdür.
Yeşil Çay: Birçok makalesini yazdım. Güzellik sırları, yağ yakıcı, ödem atıcı gibi birçok faydası vardır. Spor camiasında, yağ yakıcı olarak bilinir. Kan şekerini düzenliyor, tok tutuyor ve cilt kızarıklıklarına iyi geliyor. Buzlusunu tavsiye ediyorum, içine çubuk tarçında katabilirsiniz.

Yüksek lif içeren yulaf tok tutar.
Yulaf Ezmesi: En iyi tok tutan yiyeceklerin başında gelir. Etinin yulaf ezmesini tavsiye ederim. Birçok markette satılıyor. Açlık hormonunu bastırıyor.

Kan şekerini düzeltir.
Tarçın/Karanfil: Karanfil malum ishal sorunlarında tüketiliyor. Sadece bu sorunda değil, çaya ve süte de ekleyin. Kan şekerini en iyi düzenleyen ikili tarçın ve karanfildir.

Keten tohumu omega 3 ve 6 içerir.
Keten Tohumu: Bütün kan gruplarına uyan bir besindir. Lif ve yağından faydalanırız. Omega 3 ve Omega 6 içeriyor.

Son söz: Sağlıklı olmak insanın elindedir. Her gün fastwood tüketen ile tüketmeyen bir olur mu? Tavsiyelerimize uyun, sitemizi sık sık ziyaret edin. Böylece yayımlanan yazılardan ilk haberdar olan siz olun. Destekleriniz bizim için önemlidir, yorum yazarak görüşlerinizi bize iletin.

Yorum yap