İyi Gelen Şeyler

Kabızlığa İyi Gelen Şeyler

Kabızlık her 10 kişiden 8’inin yaşadığı sindirim sistemi sıkıntıları arasında yer almaktadır. Kabızlık problemi beraberinde basur gibi sorunları da getirdiğinden dolayı kabızlık probleminin kısa süre içerisinde ortadan kaldırılmasında fayda var. Çok sayıda kişi kabızlık sorunu ile mücadele ettiğinden dolayı bu makalemizde sizlere kabızlığa iyi gelen şeyler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Kabızlık; kifayetsiz yahut yanlış beslenmenin bir emaresi olarak karşımıza çıkabilmektedir ve gün boyunca yediğiniz besinlerle yakından alakalı bir hastalıktır. Genel hatlarıyla, lifli ve omega yağ asitleri gibi sıhhatli yağlar yönünden varlıklı besinlerle beslenmek kabızlığı hafif hale getirilebilir. Öte taraftan ağır yağlı, işlenmiş ve gıda lifi ihtiva etmeyen besinlerin düzenli bir şekilde kullanımı bağırsak hareketini yavaş hale getirir. Yiyecekler kadar gün boyunca kafi oranda su kullanmak da kabızlığın iyileştirilmesi için fazlaca mühimdir. Beslenmenizde yapacağınız bir kaç farklılaşmayla süreğen kabızlık probleminden tamamen kurtulabilirsiniz.

Meyve ve Meyve Suları: Birtakım insanlarda üzüm ve erik suyu bağırsakları yumuşak hale getirerek kabızlığa şifa olabilir. Genel hatlarıyla kuru erik ve kuru üzüm başta olmak suretiyle kuru hale getirilmiş meyveler büyük miktarda gıda lifi ihtiva ettiğinden kabızlığa karşı tavsiye edilmektedir. Yeni sıkılmış meyve suları ise kabızlığa şifa olabilir yalnızca reflü yahut ülseri olanlar asitli meyve suları kullanımında temkinli olmalıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi asitli içecekler kabızlığınızın artmasına ve buna paralel olarak yaşam kalitenizin düşmesine neden olabilir.

Lifli Sebzeler: Koyu yeşil yaprakları olan sebzelerden hazırlanmış salataların düzenli bir şekilde kullanılması hazım sisteminin gereksinim duyduğu lifi karşılayacaktır. Birtakım kaynakta brokolinin bu lifler açısından fazlaca mükemmel bir sebze olduğu hususunun üzerinde duruluyor amma velakin aynı miktarda gaz yapabileceğini unutmayın. Havuç, tatlı patates, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, lahana, enginar da kabızlığa karşı tüketilen sebzeler içinde yer almaktadır. Beslenme zincirinize bu sebzeleri ekleyerek dışkının yumuşaması için gerekli olan lifi alabilir ve bu sayede kabızlık probleminden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

BENZER  Kasım Ayında Hangi Balıklar Yenir?

Su: Her şeyden evvel su içimini çoğaltmalısınız. Su, yalnız bedeniniz için lüzumlu cevherleri karşılamakla kalmaz bağırsakların aktif hale gelmesini ve dışkının yumuşak hale gelmesi adına ihtiyaç duyulan sıvıyı da sağlar. Burada dikkatli olunması ihtiyaç duyulan nokta suyun gazlı sıvı gıdalar, çay ve kahveden karşılanmaması yalnız su olarak alınmasıdır. Su dışındaki içecekler kabızlık probleminizin artmasına neden olabilir. Bu yüzden kabızlık sıkıntı olan kişilerin su dışındaki gıdalara pek yönelmemelerinde fayda var.

Fasulye ve Baklagiller: Lif açısından varlıklı fasulye ve baklagiller kabızlığa kısa süre içerisinde derman olmak açısından iyi birer destek olabilir. Bu yiyecekler bağırsakları yumuşak hale getirir ve wc’ye çıkmayı kolay hale getirir. Çok yenilmesinin gaz ve şişlik oluşturabileceğini aklınızdan çıkarmadan günlük beslenmenize bir miktar nohut, barbunya ya da fasulye ilave edebilirsiniz. İlgili ürünler lif açısından zengin ürünler olduğundan dolayı dışkınızı yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Tahıllar: Bilhassa buğday, yulaf kepeği ve kepekli tahıllar sindirime destek olarak kabızlığa şifa olur. Mısır unu ve çavdar da tüketebilirsiniz amma velakin işlenmemiş olmasına özen gösterin. Tuzsuz ve yağsız patlamış mısır hem mükemmel bir abur cuburluk olarak aynı zamanda kabızlığa karşı tüketilebilir. Özellikle TV karşısında patlamış mısır tüketen kişilerin kabızlık sorunu ile karşılaşmadıkları bilinmektedir. Patlamış mısırı tüketmeyi sevmeyen bir kişiyseniz bir de televizyon karşısına geçerek bunu tüketmeyi denemelisiniz.

Kabızlığa şifa olan yemekleri kullanmak kadar kabızlığa yol açan besinleri beslenmenizden çıkarmakta mühimdir. Hayvansal yağ ihtiva eden besinlerden uzak durarak, öğünleri az az tüketerek, fast food ve işlenmiş, konserve besinleri tüketmeyerek kabızlık dönemini kısa hale getirebilirsiniz. Elde ettiğiniz bütün tedbirlere karşın kabızlığınız sürüyorsa doğru tanı ve iyileştirme için hekiminize danışın. Uzun süren kabızlık sorununun altında farklı problemler de yatabilmektedir.

BENZER  Unutkanlığa İyi Gelen 10 Yiyecek

Kabızlık probleminin en büyük nedenlerinden birisi de insanların vaktinde tuvalete çıkmamalarıdır. Dışkınızı uzun süre bekletmeniz dışkının sertleşmesine ve kabızlık probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden tuvalete çıkma zamanınızı alışkanlık haline getirmelisiniz. Örneğin her sabah kalktığınızda tuvalete gitmeniz ve oturmanız bir süre sonra her gün aynı saatte tuvaletinizi yapmanızı sağlayacaktır. Tuvalet alışkanlığı nedeniyle yaşanan kabızlık problemleri bu sayede giderilebilmektedir. iş bu makale www.iyigelenseyler.com tarafından yazılmıştır.

1 yorum