İyi Gelen Şeyler

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Sindirim sistemi problemlerinden birisi olan kabızlık, özellikle kişilerin yanlış beslenme zinciri oluşturmasından dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Kabızlığa iyi gelen yiyecekler beslenme zincirine eklenecek olursa kabızlık probleminin ortadan kaldırılması kolaylaşır. Uzmanlar kabızlık problemi olan kişilere özellikle içerisindeki lif oranı yüksek olan besinleri önermektedir. Lifli besinler dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlık probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenden dolayı kabızlığa iyi gelen yiyecekler incelenecek olursa bu yiyeceklerin büyük bölümünün lifli yani posalı olduğu gözlemlenebilir.

Kabızlık problemini ortadan kaldırmak için sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayan besinler tüketilmelidir. Lif bakımından zayıf olan ve ağır yağlı bir şekilde tüketilen yiyecekler sindirim sisteminin yavaş çalışmasına ve doğal olarak kabızlık probleminin oluşmasına neden olur. Ayrıca kişinin yeterli oranda su tüketmemesi de bu problemin ortaya çıkmasında etkilidir. Kabızlığı ortadan kaldırmak isteyen kişiler gün içerisinde yeterli oranda su tüketmelidir. Bazı insanlar daimi olarak kabız olduğunu yani bu durumun kronik geçtiğini söyleyebilir ancak kabızlığa iyi gelen yiyecekler sayesinde bu kronik olarak görülen kabızlık ortadan kaldırılabilir.

Kabızlığa iyi gelen besinler

Baklagiller: başta fasulye olmak üzere baklagil adı verilen besinlerin yüksek oranda lif içeriyor olmasından dolayı kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Lifli yiyecekler bağırsakların yumuşamasını ve bu sayede büyük abdestin yapılmasını kolaylaştırılmaktadır. Barbunya, fasulye gibi baklagilleri beslenme zincirinize ekleyerek vücudunuzun gereksinim duymuş olduğum lifi alabilir ve bu sayede kabızlık probleminizi ciddi oranda ortadan kaldırabilirsiniz.

Su: içerisinde yer alan mineraller sayesinde su sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasında etkili rol oynar. Ayrıca su dışkının yumuşamasını kolaylaştırdığından dolayı kabızlık problemini ortadan kaldırır. İnsanlar su yerine gazlı içecekleri, çayı ya da kahveyi tüketmeyi tercih ediyor olsa da uzmanlar bu içeceklerin suyun yerini tutamadığını ve bu yüzden kesinlikle sadece suyun tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Eğer su tüketmeyi sevmeyen bir kişiyseniz meyve sularını da tüketerek ihtiyacınız olan suyu temin edebilirsiniz. Özellikle kuru üzüm suyu içerisinde yoğun bir şekilde lif barındırdığı için tercih edebileceğiniz meyve suyu arasında yer alabilir.

BENZER  Maca Kökünün Faydaları Nelerdir?

Tahıllar: içermiş oldukları yoğun lif sayesinde yulaf, buğday, arpa, çavdar gibi tahıllar sindirim sistemini aktif etme konusunda etkilidir. Uzmanlar işlenmiş olarak satılan tahılların işlenmemişlere oranla etkisinin az olduğunu söylemektedir. Bu yüzden kabızlık problemini gidermek için tahıl tüketmeyi tercih edecek olan kişilerin işlenmemiş olarak satışa sunulmuş olan tahıllara yönelmesi mantıklı olacaktır.

Lif içeren sebzeler: enginar, patates, havuç, brüksel lahanası, kuşkonmaz gibi sebzeler lif bakımından zengin olan sebzelerdir. Bu besinleri düzenli olarak tüketerek kabızlık probleminizi ortadan kaldırmanız mümkündür. Lifli yiyeceklerin üzerinde bu kadar durulmasının en büyük nedeni şüphesiz lif barındıran yiyeceklerin dışkıyı yumuşatma ve kabızlığa ortadan kaldırma konusunda aşırı derecede etkili olmasıdır.

Kabızlığa neden olan besinler

Bazı yiyecekler kabızlığa iyi geldiği gibi bazı yiyeceklerin kabızlığa neden olduğu bilinmektedir. Hayvansal yağ içeren gıdalar, konserve gıdalar, kahve kabızlığa neden olan yiyecekler arasında yer alır. Eğer kronik bir kabızlık probleminiz varsa bu saymış olduğumuz besinleri beslenme zincirinizden çıkarmanız kabızlık probleminden kurtulmak için önemlidir. Her ne olursa olsun bu besinleri ne kadar tüketirseniz tüketin su içmediğiniz zaman problemlerinizin ortadan kalkması mümkün değildir. Bu yüzden su içmeyi alışkanlık haline getirin ve gün içerisinde minimum 8 bardak kadar su içmeye özen gösterin. Bu sayede sindirim sistemi ile alakalı ortaya çıkabilecek birçok hastalığı da önlemiş olursunuz.

Kabızlık nasıl giderilir

Neredeyse her yöntemi denemiş olmanıza rağmen kabızlık probleminiz bir türlü ortadan kalkmıyorsa müshil ilaçlarını tüketerek dışkınızı yumuşatabilir ve bu sayede kabızlık probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz. Müshil ilacının fazla alınması vücudun aşırı derecede su kaybetmesine neden olabileceğinden dolayı kesinlikle müshil tarzı ilaçların doktor gözetiminde alınması gerekmektedir. Ayrıca bu ilaçları alan kişiler kaybetmiş oldukları suyu geri almak zorundadır. Özellikle böbreklerinizin zarar görmemesi adına müshil ilacı kullandıktan sonra kaybetmiş olduğunuz suyu temin edebilmek adına bol miktarda su içmeye özen gösterin. Buna dikkat edecek olursanız su kaybından kaynaklanabilecek problemlerin önüne geçebilirsiniz.

BENZER  Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

 

Kabızlık ile ilgili sıkıntılara hastanelerde gastroenteroloji bölümü bakmaktadır. Her yöntemi denemiş olmanıza rağmen kronik bir kabızlık probleminiz varsa ve bu durum yaşam kalitenizi düşmesine neden oluyorsa hastanelerin gastroenteroloji veya iç hastalıkları bölümlerinden randevu alarak alanında uzman bir kişiye görünebilirsiniz. Doktorunuzun size uygulayacağı tedavi sayesinde kısa süre içerisinde bu probleminizin sonlanacağını emin olabilirsiniz.

Kabızlık problemi tuvaleti gelmiş olmasına rağmen uzun süre boyunca tuvaletini tutan kişilerde sıklıkla gözlemlenir. Uzmanlar kabızlık probleminin yaşanmaması için tuvaletin geldiği andan itibaren yapılması gerektiğini söylemektedir. Bu nedenden dolayı uzun süre büyük abdestinizi tutmamaya özen gösterin. Büyük abdestin uzun süre tutulması dışkının su kaybederek katılaşmasına ve kabızlık probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yorum yap