İyi Gelen Şeyler

Kabızlık kilo aldırır mı?

Kabızlık sorunu olan birçok kişi fazla kiloları olan kişiler arasında yer alır ve bu yüzden fazla kilolarını uzun zamandan beri çekmiş oldukları kabızlığa bağlarlar. Bu akıllarda bir soru işareti olarak kaldığından dolayı da birçok kişi kabızlık kilo aldırır mı diye merak etmektedir.

Halk arasında kabızlık problemi ile şişmanlık özdeşleştirilmiş olsa da uzmanlar kabızlığın şişmanlık ile alakalı bir durum olmadığını belirtiyor. Kişinin kilo almasının tek nedeni tüketmiş olduğu kaloriden daha fazla kaloriyi vücuduna alıyor olmasıdır. Halk böyle olunca da kişi kabız olmasa dahi fazla kilolar ile karşılaşabilir. Kabızlık şişmanlatır mı konusunda araştırma yapan uzmanlar dışkılama kanalına geçmiş olan besin artıklarının hiçbir şekilde kalori birikmesine neden olmadığını bu yüzden kabızlığın kilo almaya neden olmadığını belirtmektedir.

Kabız olan kişilerde dışkı birikimi arttığından dolayı zaman zaman karın şişkinlikleri oluşur. Bu durum da kişinin kabızlıktan dolayı kendisini aşırı derecede şişman hissetmesine neden olur. Bu şişkinlik kilo ila alakalı bir durum olmadığı için kabızlık kilo aldırır mı sorusuna vereceğimiz yanıt hayır aldırmaz şeklinde olacaktır.

Kabızlık neden olur?

Kabızlık vakaları incelendiğinde birçok vakanın kişinin yeterli oranda su tüketmemesinden dolayı ortaya çıktığı görülüyor. Dışkı içerisinde yeterli oranda su olmadığı için dışkıda katılaşma meydana gelir ve bu da dışkılamayı zorlaştırarak kabızlık sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Su kaynaklı olarak ortaya çıkan bir kabızlık sıkıntınız varsa gün içerisinde en az 2 litre su tüketerek ilgili yakınmanızın ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Yeterli oranda su içtiğiniz zaman dışkınızda yumuşama olur ve doğal olarak kabızlık problemi ortadan kalkar. Kabızlık neden olur denildiği zaman sadece akla yetersiz su alımı gelmez çünkü çeşitli yaşam şekillerinin de kabızlığa neden olduğu biliniyor.

BENZER  Korona (corona) Virüsünden Nasıl Korunulur?

Kişi düzenli bir şekilde beslenmeyecek olursa bu durum kabızlığa neden olur. Bu yüzden her zaman belirli zamanlarda sabah, öğlen ve akşam yemeklerini yemeye özen gösterin. Öğünlerinizde sıklıkla katı gıdalar tüketirseniz bu dışkının katılaşmasına ve kabızlığın ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden sulu gıdalara da öğünlerinizde yer vermelisiniz. Ayrıca birçok kişi lif oranı düşük bir beslenme çizelgesine tabi olduğu için de bu sorun ortaya çıkıyor. Bu yüzden beslenme zincirinizde yer alan besinlerin lif açısından zengin olmasına da özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Yaşanılan stres ve buna paralel olarak ortaya çıkan depresyon özellikle bağırsak faaliyetlerini etkilemektedir. Yoğun stres altında olan ya da depresyon yaşayan kişilere bakıldığı zaman bu kişilerde ayrıca kabızlık sorununun da olduğu görülüyor. Stres ve depresyon kaynaklık kabızlık sorunundan kurtulmak için stresinizi atmaya ve depresyon durumunu ortadan kaldırmaya çalışın. Bunu gerçekleştirecek olursanız bağırsaklarınız sağlıklı bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.

Bazen kabızlık problemi kronik olarak da ortaya çıkabilir. Kronik kabızlıktan bireysel çabalarınız ile kurtulmanız pek mümkün değildir. Bu yüzden kesinlikle tıbbi destek almanızı tavsiye ederiz. Kabızlık uzun süre boyunca görülürse bir süre sonra hemoroit sorunu da kendisini gösterir. Bu tip sorunlarla mücadele etmek kabızlıkla mücadele etmekten daha zordur. Bu yüzden uzun süreli olan kabızlıklar nasıl olsa geçer diyerek bir sonraki tarihe ötelenmemeli ve en kısa zaman içerisinde tıbbi destek alınmalıdır.

Yorum yap