İyi Gelen Şeyler

Kalp Büyümesi Neden Olur Kardiyomegali

Kalpte büyüme olması koroner arterde yer alan boşlukların hasar görmesi sonucunda genişlemesi nedeniyle meydana gelmektedir. Tıp dünyasında Kardiyomegali olarak tanımlanan bu hastalık kalp genişlemesi ve kalp büyümesi olarak nitelendiriliyor. Kalp büyümesi erken dönemde teşhis edilirse büyük bir sıkıntı ortaya çıkmaz yani çeşitli tedavi yöntemleriyle kalp büyümesi durdurulabilir ancak hastalığın tanısı geç konulursa kalp eski formuna getirilemez. Bu tip durumlarda sadece kalpteki büyüme durdurulabilir.

Kalp büyümesi neden olur?

Kalp büyümesi kalbin güçsüzleşmesine ve vücut için gerekli olan kanın organlara yeterli oranda pompalanamamasına neden olmaktadır. Kalp büyüdüğü zaman çalışma alanında daralma meydana gelir ve bu durum da kalpte yer alan kasların zarar görmesine neden olur. Kalpte doğuştan meydana gelen hasarlar kalpte büyümelerin olmasına neden olabileceği gibi sonradan geçirilen kalp krizi ya da çeşitli kalp rahatsızlıkları da koroner arterdeki boşlukların genişlemesine ve kalbin büyümesine neden olabilmektedir.

 • Yüksek tansiyon: yüksek tansiyon vücuda yüksek oranda kanın pompalanması durumudur. Kan yüksek oranda pompalandığı zaman bu durum yüksek tansiyonun oluşmasına ve kalpteki sol ventrikülün büyümesine neden olabilmektedir. Bu olay sonrasında kalp kaslarında zayıflamalar olur ve kalbin üst odalarında genişleme olarak kalpte büyüme gözlemlenir
 • Kalp kapak hastalıkları: katle yer alan kapaklar kan akışının doğru yönde gerçekleşmesini sağlar. Kalp kapaklarında romatizma nedeniyle ateş, enfeksiyon ya da çeşitli kalp kusurları olursa bağ dokularında bozulmalar meydana gelir. Ayrıca bazı kullanılan ilaçlar da kalp kapak hastalıklarına neden olmaktadır. Kalp kapaklarında kusurların oluşmasına neden olan bu faktörler kalp büyümesine de neden olmaktadır.
 • Kalp kası hastalıkları: kalp kaslarında kalınlaşma ya da sertleşme meydana gelirse bu durum vücuda kan pompalamak için kalbin büyümesine neden olur.
 • Kalp zarı kusurları: Kalbin etrafında kalbi dış etkilere karşı koruyan bir zar vardır. Bu zar delinip içerisine sıvı girişi olursa kalbe baskı yapılır ve bu durum da kalbin büyümesine neden olur.
 • Anemi: vücutta kırmızı kan hücresi sayısı yeterli oranda olmadığı zaman anemi adı verilen hastalık ortaya çıkar. Kırmızı kan hücreleri vücutta yer alan organlara ve dokulara oksijen taşımakla görevlidir. Yeterli oranda kırmızı kan hücresi olmayınca oksijeni ulaştırmak için kalp daha fazla çalışmaya başlar. Bu durum da kalp büyümesine nende olan faktörlerden birisidir.
 • Tiroit bozuklukları: tiroit hormonun fazla ya da az üretilmesi kalbin çalışmasında düzensizliklerin olmasına neden olur. Bu düzensizlik çoğu zaman beraberinde kalp büyümesini getirmektedir.
 • Demir birikimi: hemokromatoz adı verilen rahatsızlık başta kalp olmak üzere vücutta yer alan organlara demir birikmesine neden olur. Kalpte demir birikimi olunca kalp kaslarında zayıflama olur ve kalp kasları kendisini salar. Bu da kalp büyümesine neden olur.
BENZER  İshal Yapan Yiyecekler

Kalp büyümesi belirtileri

Kalp büyümesi metabolizma dengesini bozduğu için bazı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan bir sağlık sorunudur. Kalp büyümesi yaşayan kişilerde nefes alıp vermekte zorlanma, kalp ritminde değişikliklerin olması ve vücudun çeşitli yerlerinde ödem meydana gelmesi görülür. Uzun zamandan beri bu tarz belirtiler sıklıkla ortaya çıkıyorsa bir kardiyoloji uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Ayrıca göğüs bölgesinde ağrıların oluşması, zaman zaman bayılmaların gözlemlenmesi ve kol, bacak gibi uzuvlarda çeşitli rahatsızlıkların oluşması da kalp büyümesi belirtilerindendir.

Kalp büyümesinin etkileri

Kalpte büyüme olduğu zaman metabolizmanın çalışmasını değiştiren çeşitli komplikasyonlar meydana gelmektedir. Bu durumun önüne geçilmeyecek olursa sistemsel kusurlar oluşacağı için hayati durumlar ortaya çıkar. Bu yüzden sizlere kalp büyümesi etkileri hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

 • Kalp yetmezliği: kalpte büyüme olduğu zaman en çok kalp yetmezliği ortaya çıkmaktadır. Kalp yetmezliği genel olarak vücut için gerekli olan kanın kalp tarafından yeterli oranda pompalanamamasıdır.
 • Kan pıhtılaşması: kalp büyümesi sonucunda kalp zarının içerisine kan dolup pıhtılaşır. Zarda pıhtılaşan bu kan bir şekilde damarlara geçip organlara doğru hareket ederken bir süre sonra kan akışının kısıtlanmasına neden olabilmektedir. Bu da organlara kan ulaştırılamadığı için organ yetmezliklerinin hatta organ kayıplarının yaşanmasına neden olacaktır.
 • Kalp üfürümleri: Kalp büyümesi kalpteki kapakların fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirememesine neden olur. Kapaklar düzgün bir şekilde çalışmadığı zaman kalpte kan sızmaları yani geriye gidişleri oluşur. Bu duruma tıp dünyasında kalp üfürümleri denilmektedir.
 • Ani ölümler: kalpte büyüme olunca kalbin ritminde bozulma olur. Çoğu zaman ya fazla ya da gereğinden az çalışır. Bu da kalbin birden bire durmasına, hatta kişinin ölmesine dahi neden olabilmektedir. Bu durumlar genelde kalp büyümesi en uç noktalara ulaştığı zaman meydana gelir. Tedavi süreci geciktiği zaman bu tip durumlar ortaya çıktığı için kalp büyümesi önemsenmesi gerekilen bir sağlık problemidir.

Yorum yap