İyi Gelen Şeyler

Kalp Tamponadı Belirtileri Tedavisi

Kalp ile ilgili rahatsızlıklar arasında olup hayati öneme sahip olan kalp tamponadı, tıp dünyasında kardiyak tamponad olarak geçtiği gibi sadece tamponad olarak da nitelendiriliyor. Normal bir şekilde çalışan kalbin kan, irin, pıhtı ve gaz gibi nedenlerden dolayı baskı görmesiyle ortaya çıkan bu rahatsızlık tedavi edilmemesi durumunda ölüm vakalarının yaşanmasına neden olabilir.

Kalp tamponadı kalbin baskıya maruz kalmasına neden olan perikart sıvısının kısa süre içerisinde boşaltılmasını gerektiren acil tıbbi durumlardandır. Kardiyak tamponad kalbi ve kalp kasını saran zarın arasında yer alan boşluğa kan veya daha farklı sıvıların dolmasıyla meydana gelir. Bu boşluğa dolan sıvılar kalbin ciddi anlamda baskı görmesine neden olmaktadır. Meydana gelen baskı kalp ventriküllerinin tam olarak genişlemesini engellemektedir. Bu durum da doğal olarak kalbin düzgün bir şekilde çalışmasını engeller. Kalp tamponadı meydana geldiği zaman kalp vücut için gerekli olan kanı vücuda yeterli oranda pompalayamadığından dolayı iç organlar kanla yeterli oranda beslenemez ve bu durum bir süre sonra organ yetmezliklerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Kardiyak kalp tamponadı neden olur?

Kalp tamponadı vakalarına baktığımızda bu sağlık sorununun belli başlı nedenlerden dolayı ortaya çıktığını görüyoruz. Kalp tamponadı neden olur konusunda maddeler halinde vereceğimiz bu nedenlerin dışında kalan daha farklı belli başlı nedenler olsa da vakaların ortaya çıkmasında etkili olan faktörler şu şekildedir;

  • Silah veya bıçakla kalp bölgesinde yaralanmaların olması,
  • Araba ya da daha farklı kazalar nedeniyle göğüs bölgesinde travmaların meydana gelmesi,
  • Yapılan kalp ameliyatları esnasında kalp zarının delinmesi. Genellikle kalp pilini değiştirirken ya da anjiyo yapılırken kalp zarında delinme olur ve kardiyak kalp tamponadı meydana gelir,
  • Göğüs ve akciğer kanseri nedeniyle perikardiyal kese içerisine kanser hücrelerinin yayılması,
  • Lupus hastalığı esnasında bağışıklık sistemi yanlış sinyaller alarak kalp zarına karşı saldırıya geçebilir ve bu durum sonrasında kalp tamponadı oluşabilir,
  • Göğüs bölgesine alınan yüksek radyasyon,
  • Kalp krizi esnasında kalbi saran zarın kasılmalardan dolayı zarar görüp delinmesi,
  • Kalbin tamamını ya da belirli bölümünü etkileyecek düzeyde oluşan enfeksiyonlar.
BENZER  Safran (Güneş Baharatı) Faydaları Nelerdir?

Kalp tamponadı belirtileri

Kardiyak kalp tamponadı hayatı önem taşıdığından dolayı bu hastalığın belirtileri iyi bir şekilde bilinmelidir. Hastalığın belirtileri ortaya çıkınca vakit kaybetmeden tıbbi destek alınmasını hastalığın seyrini iyileştirmek ve kişinin hayatını kurtarmak açısından önemlidir. Kalp tamponadı belirtileri arasında yer alan ve en çok gözlemlenen belirti boyun, sırt, göğüs ve karın bölgesinde adeta buralara bir şey saplanıyormuş gibi ağrıların oluşmasıdır. Bu ağrılara ek olarak aşırı yorgunluk ve uyku hali de ortaya çıkmaktadır.

Rahatsızlık nedeniyle kalpte oluşan baskı kişinin ayrıca nefes alıp vermesinde de zorlanmaların olmasına neden olur. Vücut daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğundan dolayı nefes almada hızlanmalar meydana gelir. Vücudun her yerine yeterli miktarda kan gönderilemediği için cilt renginde solgunluklar oluşur. Tansiyon değerlerinin değişmesi, damarlarda şişkinliklerin olması, bilinç kayıplarının yaşanması ve idrarın aşırı derecede az miktarda gelmesi kalp tamponadı belirtilerindendir.

Kalp tamponadı tedavisi

Uzman doktor tarafından yapılan back üçlüsü adındaki test sonrasında kardiyak kalp tamponadı teşhisi konulduysa hastalığın tedavi aşamasına geçilir. Kalpte biriken sıvının miktarı aşırı derecede fazlaysa çeşitli cerrahi müdahalelerle kalpte biriken bu sıvı alınır. Kalpte biriken sıvı miktarı fazla değilse hasta ilk önce gözlem altına alınır ve bu sıvının kalpten uzaklaştırılması için çeşitli tedaviler uygulanır.

Hasta kalbinin rahat çalışabilmesi için kalp tamponadı teşhisi konulduğu gibi hastanın kalbinde biriken sıvı enjektörle çekilir ve bu sayede kalbin rahatlayıp düzgün bir şekilde çalışması sağlanır. Bu vakalarda enfeksiyon oluşma ihtimali aşırı derecede fazladır. Sıvı alımı gerçekleştikten sonra enfeksiyon oluşumunu engellemek için genellikle antibiyotik tedavisi de uygulanmaktadır. Yapılan bu tedavi uygulamaları sonrasında hasta yakınmalarından büyük oranda kurtulur. Hastalığın kendisini tekrarlamaması için sıvı birikimine neden olan sorunun tespit edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden tedavi tamamlandıktan sonra bile hasta bir süre gözlem altında tutulmaktadır.

Yorum yap