İyi Gelen Şeyler

Kalsiyum içeren yiyecekler

Kalsiyum özellikle gelişim döneminde kemiklerin ve dişlerin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamak adına alınması gereken bir mineral türüdür. Bu yüzden kalsiyum içeren yiyecekler bakımından zengin olan beslenme zinciri çocuklara benimsetilmelidir. Her ne kadar kalsiyum denildiği zaman akla sadece kemik ve diş gelişimine olan faydası gelse de aslında kalsiyumun daha farklı metabolizma faaliyetlerine de etkisi bulunmaktadır. Kalsiyum tansiyon değerlerinin normal değerlere gelmesini sağladığı gibi kalbin güçlenmesini ve sinir sistemi faaliyetlerinin düzgün bir şekilde gerçekleşmesine de yardımcı olur. Bu yüzden kalsiyum sadece gelişim döneminde olan kişiler için değil yetişkinler için de önemli bir mineraldir.

Gelişim döneminde yeterli oranda kalsiyum alınmayacak olursa kemik gelişimi ile alakalı ciddi sorunlar yaşanır. Ayrıca yetişkinler yeterli düzeyde kalsiyum alamazsa kemiklerin içerisinde boşluklar oluşmaya başlar ve bu durum da kemiklerin güçsüzleşmesine neden olur. Yaşı ilerlemiş olan kişilerde en çok rastlanan kemiksel problemler yeterli düzeyde kalsiyum alınmaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bir kişi kalsiyum ihtiyacı olduğunu anladığı zaman direkt olarak süt ve süt ürünlerine yönelir ancak dünya üzerinde kalsiyum bakımından zengin olan daha farklı yiyecekler de bulunmaktadır. Şimdi sizlere bu yiyeceklerin neler olduklarını anlatacağız.

Kalsiyum içeren gıdalar

Kişi bedenine yüksek oranda kalsiyum alacak olursa çeşitli böbrek ve kalp problemleri ortaya çıkabilir. Bu durum yüksek kalsiyumun zararları arasında yer alır. Bu yüzden kalsiyum içeren yiyecekler kesinlikle doktor gözetiminde tüketilmelidir. Ayrıca sizlere sadece kalsiyum içeren gıdaların bir bölümü aktarılmıştır. Doğa içerisinde kalsiyum değerleri yüksek olan daha çok sayıda besin kaynağı bulunmaktadır.

Peynir: Tüketmiş olduğumuz peynirlerin neredeyse tamamı kalsiyum bakımından yeterince zengindir. Bu yüzden kalsiyum eksikliği problemi olan kişiler beslenme zincirine peyniri ekleyebilirler. Yağ oranı yüksek olan peynir türleri kolesterolün artmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden kolesterol problemi olan kişiler peynir tüketimine sınırlama getirip daha farklı kalsiyum kaynaklarından ihtiyaç duymuş oldukları kalsiyumu almalıdır.

BENZER  Unutkanlığa İyi Gelen 10 Yiyecek

Keten tohumu: Doğadan işlenmeden alınıp öğütülen ve sonrasında tüketilen keten tohumu kalsiyum açısından yeterli düzeyde zengindir. Eğer keten tohumu çeşitli işlemlerden geçirilerek rafine edilecek olursa bu durum kalsiyumun tamamen yok olmasına neden olacaktır. Bu yüzden kalsiyum almak için keten tohumu işlenmemiş durumdayken tüketilmelidir.

Süt ürünleri: Süt içerisinde en fazla kalsiyum bulunduran besin olduğundan dolayı süt ürünleri de yüksek oranda kalsiyum içermektedir. Uzmanlar süt ve süt ürünlerini tüketen kişilere az yağlı olanları tüketmelerini tavsiye ediyor çünkü yağ oranı arttıkça kolesterolde artacaktır. Ayrıca yağsız olan süt ve süt ürünlerinin içerisinde daha fazla kalsiyum olduğu tespit edilmiştir.

Susam: Birçok derde derman olmasıyla bilinen susam ayrıca kalsiyum açısından da zengin bir besin türüdür. Yağ oranı yüksek olduğu için yüksek oranda vücuda enerji girişinin olmasını da sağlar ancak beraberinde istenmeyen kiloların oluşmasına da neden olabilir. Bu yüzden kilo problemi olan kişiler belirli oranda susam tüketerek kalsiyum alabilirler. Aksi takdirde ciddi kilo problemleri ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Yeşil yapraklı bitkiler: Yaprakları yeşil olan sebzelerin neredeyse tamamı yüksek oranda kalsiyum bulundurur ancak bu besinler içerisinde yer alan kalsiyumun faydalı bir şekilde alınabilmesi için yeşil yapraklı bitkilerin çiğ bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Badem: Birçoğumuz tarafından sevilerek tüketilen bir kuruyemiş olan badem kalsiyum denildiğinde akla gelen ilk besin türlerindendir. Badem tüketirken bademe tuz eklenmemiş olmasına özen gösterin çünkü tuz kalsiyumun yok olmasına neden olduğu gibi vücutta ödem probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. Kalsiyum eksikliği ile alakalı sıkıntılar yaşıyorsanız kesinlikle badem tüketmelisiniz.

Kalsiyum ne işe yarar

Vücudumuzda en fazla bulunan mineraller arasında yer alan kalsiyum kemik yapısının güçlenmesini sağlamakla görevlidir. Ayrıca güçlü bir dişlere sahip olmamızı da şüphesiz kalsiyumu borçluyuz. İnsanlar tarafından fazla bilinmese de kalsiyum kanın pıhtılaşmasına da yardımcı olmaktadır. Bu yüzden kalsiyum ne işe yarar denildiğinde akla sadece kemik gelişimi kesinlikle gelmemelidir. Hücre bölünmemesinde de aktif bir şekilde rol alan kalsiyum ayrıca kalp atışlarının periyodik bir şekilde gerçekleşmesini de sağlamaktadır. Kalbin, sinirlerin ve kas sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan kalsiyum hayati önem arz eden mineraller arasında bulunmaktadır.

BENZER  Menengiç Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Kalsiyumun zararları

Neredeyse her şeyde olduğu gibi kalsiyumda da fazla alınması durumunda çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Yüksek kalsiyum alımı en fazla böbrekleri olumsuz etkiler. Kişi yüksek oranda kalsiyum alımına devam edecek olursa bu durum böbrek yetmezliği sorununun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Eğer yüksek oranda kalsiyum yüklemesi yaptıysanız kesinlikle bol miktarda su tüketin çünkü su kalsiyumun olumsuz etkisini büyük oranda ortadan kaldıracaktır.

Yüksek oranda kalsiyum alımı ciddi anlamda böbreklerin zarar görmesine neden olur ve bu yüzden vücut için gerekli olan vitaminler yeterli oranda alınamaz. Ayrıca ilaç kullanan kişilerin de kalsiyum alımı konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü bazı ilaç türleri ile kalsiyum etkileşime geçebilmektedir. Bu yüzden eğer sürekli olarak kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza görünmeden kalsiyum yüklemesi yapmayın.

Yorum yap